florinel-coman
Vești proaste despre Florinel Coman, după ce a ieșit accidentat în minutul 19 al meciului Sepsi - FCSB
Video Cosmin Matei a lămurit situația sa, după Sepsi - FCSB: ”Nu mi-a venit să cred”
FOTBAL: FC BOTOSANI - ACSM POLITEHNICA IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (30.03.2024)
Încă un fotbalist a fost propus la FCSB. Patronul echipei a făcut anunțul: ”E pe lista scurtă”
LIVE Liga Digi Sport
Sepsi Sepsi
0 - 1
FCSB FCSB
Mi 22.07.2020 21:00

Sepsi - FCSB 0-1. Dennis Man aduce Cupa României în București! Finala a fost decisă de o gafă uriașă

22.07.2020, 21:39

• SuperLiga: Hermannstadt - Petrolul, joi, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - CFR, joi, 21:45, DGS 1

FCSB a cucerit Cupa României după ce a învins-o pe Sepsi, scor 1-0, în finala de la Ploiești. Dennis Man a înscris unicul gol al ultimului act, în minutul 65, după o gafă uriașă în apărarea covăsnenilor.

Pentru FCSB este 12-lea trofeu din istorie și a 3-a Cupă din palmares. Ultimul trofeu fusese câștigat în urmă cu cinci ani. Echipa lui Gigi Becali deține palmaresul din ultimii 17 ani, ca urmare a proceselor pierdute cu CSA. Justiția a decis că numele Steaua aparține Armatei, astfel că echipa din Liga 1 a devenit FCSB și a rămas cu palmaresul din 2003 încoace.

VIDEO Rezumatul finalei Sepsi - FCSB 0-1

Meciul Sepsi Sfântu Gheorghe - FCSB, din finala Cupei României, se dispută ACUM, pe arena ”Ilie Oană” din Ploiești, și poate fi urmărit în direct pe Digi Sport 1 și în aplicația Digi Online.

FCSB, unde antrenorul Toni Petrea va debuta, vine după o înfrângere la meciul din finala Cupei, 1-2 cu Universitatea Craiova, și o săptămână și jumătate de pauză, meciul cu CFR Cluj fiind amânat din cauza testelor pozitive la COVID-19 confirmate la gruparea din Gruia, în timp ce Sepsi a remizat, 2-2 cu Hermannstadt, în ultima rundă a play-out-ului.

Echipele de start

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Bouhenna, Tincu, Fl. Ștefan - R. Deaconu, Vașvari, Achahbar - Carnat, Karanovic, M. Ștefănescu
Rezerve: Fejer - L. Kovacs, Celea, G. Dragomir, L. Fulop, Diaz, Safranko, Gal Andrezly, Csiszer

FCSB: A. Vlad - V. Crețu, Miron, I. Cristea, Panțîru - Ov. Popescu, D. Olaru, I. Vînă - D. Man, Fl. Tănase, Fl. Coman
Rezerve: R. Udrea - Moruțan, A. Petre, C. Dumitru, Perianu, Pantea, V. Pandele, Istrate, A. Niță

LIVE VIDEO Sepsi - FCSB, ora 20:00, pe Digi Sport 1. Finala Cupei României

Sepsi a început sezonul din Cupa României în șaisprezecimile de finală cu o victorie, scor 4-1, în fața Ripensiei Timișoara, succes repetat și în optimi, 4-2 cu Astra, și sferturi, 1-0 cu Petrolul Ploiești.

În ”dubla” din semifinale, formația antrenată de Leo Grozavu a trecut, fără mari emoții, de Poli Iași, cu scorul general de 8-1.

De cealaltă parte, FCSB, în traseul către finala Cupei României, a trecut de Metaloglobus, 2-0, Universitatea Cluj, 1-0, Hermannstadt, 2-1, și Dinamo, în penultimul act, 4-0 în dublă manșă.

În precedentele confruntări directe din acest sezon dintre Sepsi și FCSB, cele două formații au remizat, 0-0, în turul sezonului regular, în timp ce al doilea joc a fost câștigat de ”roș-albaștri” cu 2-1.

Sepsi - FCSB, echipele probabile:

• Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Bouhena, Tincu, Ștefan - Deaconu, Vașvari - Carnat, Achahbar, Ștefănescu - Safranko
  • FCSB: Vlad - Crețu, Cristea, Miron, Panțîru - Moruțan, Popescu, Tănase- Man, Petre, Coman
Sepsi Sepsi
FCSB FCSB
  • 90+4 final

Fluier final! FCSB a cucerit Cupa României.

• 90+3 s s

Intră Ovidiu Perianu, iese Florinel Coman.

• 89 s s

Intră Alexandru Pantea, iese Ionuț Panțîru.

• 85 oc oc

Ocazie pentru Sepsi. Tănase a preluat greșit în careu, iar Daniel Celea a fost aproape să egaleze.

• 83 s s

Intră Daniel Celea, iese Anass Achahbar.

• 80 cgr cgr

Eliminare! Rachid Bouhenna încasează al doilea cartonaș galben, într-un interval de trei minute, după un fault stupid comis asupra lui Dennis Man.

• 77 cg cg

Cartonaș galben pentru Rachid Bouhenna.

• 75 s s

Intră Balazs Csiszer, iese Marius Ștefănescu.

• 75 s s

Intră Tomas Diaz, iese Radoslav Dimitrov.

• 65 g g

GOL FCSB! Dennis Man înscrie după o eroare incredibilă în apărarea celor de la Sepsi.

• 58 cg cg

Cartonaș galben pentru Florin Tănase.

• 57 oc oc

Bară! Panțîru a pătruns în viteză în careul advers, a șutat violent la colțul scurt, dar mingea a lovit bara din dreapta lui Niczuly. Rămâne 0-0.

• 54 oc oc

Ocazie pentru FCSB. Niczuly a respins execuția superbă a lui Moruțan.

Intră Pavol Safranko, iese Goran Karanovic.

Intră Lorand Fulop, iese Nicolae Carnat.

Intră Adrian Petre, iese Ionuț Vînă.

Intră Olimpiu Moruțan, iese Darius Olaru.

S-a reluat finala Cupei României! La pauză s-au efectuat patru modificări.

Pauză! Sepsi și FCSB se află la egalitate, scor 0-0, după primele 45 de minute.

• 35 oc oc

Ocazie pentru FCSB. Dennis Man a pătruns în careul advers, a căutat vinclul, dar mingea a trecut peste bara transversală.

• 22 oc oc

Prima ocazie importantă a finalei. Florinel Coman a executat o lovitură liberă de la marginea careului, dar mingea a trecut pe lângă poartă.

• 8 fm

Penalty? Cei de la Sepsi au reclamat intervenția lui Miron în urma unei lovituri de colț.

• 1 sr1 sr1

A început finala! Lovitura de începe le-a aparținut celor de la FCSB.

• 1 info

Finala începe cu întârziere. Există probleme cu plasa la una dintre cele două porți.