Screenshot 2024-04-23 232543
Exclusiv Corvinul se pregătește de finala Cupei României! Echipament special pentru meciul istoric cu Oțelul
dorinel-alonso
Dorinel Munteanu s-a comparat cu Xabi Alonso, după calificarea în finala Cupei României
FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)
Luca Mihai a văzut că Romario Benzar a fost transportat la spital și i-a scris imediat: ”Emoționant!”
Etapa 4 Liga a 2-a: Rezumatele etapei
Play-off
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
0 - 1
FCSB FCSB
Ma 29.10.2019 21:00

"U" Cluj - FCSB 0-1. Oaspeții au ratat un penalty, dar sunt în sferturi. Vlad, imperial, a scos o foarfecă în prelungiri

29.10.2019, 22:30

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

În reeditarea finalei Cupei României din 2015, FCSB a învins-o din nou pe U Cluj și s-a calificat în sferturi. Hora a marcat golul calificării după doar 12 minute. A urmat asediul clujenilor, dar Andrei Vlad a apărat impecabil. Până la pauză, a fost de netrecut la execuțiile lui Florescu, Gavra și Takacs.

U Cluj - FCSB 0-1 | Andrei Vlad a avut 5 intervenții de excepție

Rezerva Dennis Man a ratat două ocazii într-un minut, iar Moruțan și Coman l-au scos în evidență pe portarul clujenilor. Pe final de meci, FCSB a primit penalty pe Cluj Arena. Florin Tănase l-a obținut și tot el l-a ratat. U Cluj - FCSB, 0-1, nu s-a terminat înainte de încă o paradă a lui Vlad, în minutul 90+1, la o foarfecă spectaculoasă.

Drumul FCSB-ului spre sferturile de finală ale Cupei României trece prin Cluj. "Roș-albaștrii" nu au mai cucerit trofeul din 2015, dar speră să schimbe istoria în acest sezon. Duelul cu Universitatea va fi în direct la Digi Sport 1 astăzi, de la ora 21:00.

Patru ani au trecut de la ultima Cupă a României cucerită de FCSB, chiar în fața Universității Cluj. "Roș-albaștrii" vor să continue seria bună din ultimele două luni cu un succes în fața "șepcilor roșii".

Fost jucător al ardelenilor, Adrian Popa își poate prelungi momentul bun. Marcator în victoria cu FC Hermannstadt, mijlocașul a fost chiar omul meciului în finala din 2015, câștigată de "roș-albaștri" cu 3-0. În același an, a fost decisiv și în ultimul duel direct, de pe Cluj Arena, disputat tot în Cupă.

"Cupa e foarte importantă pentru noi, e mai uşor pentru un tur superior în Europa League, sigur tratăm meciul serios, la victorie, şi sper să ne calificăm fără emoţii", a declarat Adrian Popa.

Primul duel tare din optimile Cupei, "U" Cluj - FCSB, va fi în direct la Digi Sport 1, de la ora 21:00. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro.

FCSB FCSB
  • 90+4 fr2

Final de meci. U Cluj - FCSB se termină 0-1 și roș-albaștrii se califică în sferturi.

• 90+2 s s

Moutinho intră în locul lui Hora.

• 90+1 oc oc

Ocazie U Cluj. Andrei Vlad respinge spectaculos o foarfecă a lui Kay.

• 87 rp rp

Penalty ratat FCSB. Tănase șutează de la punctul cu var, dar portarul parează.

• 85 p p

Penalty pentru FCSB! Arbitrul arată punctul cu var după un duel al lui Florin Tănase cu Crăciun.

• 79 cg cg

Crăciun primește cartonaș galben.

• 77 s s

Miranda intră în locul lui Takacs.

• 72 oc oc

Dublă ocazie FCSB. Portarul clujenilor iese la timp și boxează din picioarele lui Moruțan. Faza continuă, Coman șutează cu exteriorul, dar portarul respinge din nou.

• 64 oc oc

Ocazie FCSB. Moruțan și Man combină superb, ultimul șutează din careu, dar mingea e deviată în corner de defensiva adversă.

• 63 oc oc

Ocazie FCSB. Man primește o pasă de la Moruțan și prinde un șut puternic, dar portarul Dur Bozoancă respinge în corner.

• 40 oc oc

Ocazie U Cluj. Takacs trage din prima, dar portarul de la FCSB scoate spectaculos în corner.

• 34 oc oc

La câteva secunde distanță de la ocazia lui Gavra, Goga prinde un voleu superb după o centrare, dar mingea trece puțin peste.

• 34 oc oc

Ocazie U Cluj. Gavra trage de la distanță, dar Andrei Vlad reține.

• 17 oc oc

Ocazie U Cluj. La cornerul care urmează, Gavra trimite cu capul la colțul lung, Andrei Vlad se întinde și respinge, mingea ajunge la Inacio, care trage peste poartă din 2 metri.

• 17 oc oc

Ocazie U Cluj. După o centrare a lui Pop, Florescu reia din semifoarfecă, din mijlocul careului, dar Andrei Vlad respinge.