florin maxim
Video Florin Maxim, discurs de mare campion după ce Corvinul s-a calificat în finala Cupei României
FOTBAL: CS CORVINUL 1921 HUNEDOARA - FC VOLUNTARI, CUPA ROMANIEI BETANO - SEMIFINALA (17.04.2024)
Video Corvinul Hunedoara - FC Voluntari 3-1. Minunea continuă! Hunedorenii s-au calificat în finala Cupei României
Dan Petrescu / Foto: Sport Pictures
Exclusiv ”A semnat din mașină”. Toate condițiile puse de Dan Petrescu au fost acceptate pe loc
Stirile Digi Sport

Mioveni - Voluntari 1-2. Ilfovenii s-au calificat în semifinale grație unui gol marcat în prelungiri

29.03.2017, 12:51

ÎN DIRECT la Digi Sport, FC Voluntari a început bine pe terenul divizionarei secunde, CS Mioveni în sferturile Cupei României. Cernat a deschis repede scorul după o pasă cu călcâiul a lui Mihai Voduţ. Gazdele au egalat cu zece minute înainte de pauză dintr-o fază fixă executată de Andrei Neagoe. 1 la 1 a fost scorul după prima repriză.

mioveni final
  • SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Ilfovenii au intrat mai determinaţi în partea a doua, dar Maftei a ratat incredibil din faţa porţii. Replica Mioveniului a venit în minutul 65, când Gavrilaş şi-a salvat echipa, apoi a fost şi el salvat de bară.

FC Voluntari a rezolvat calificatrea în semifinalele Cupei în primul minut de prelungiri. Gabriel Deac a marcat golul victoriei. Bucuria ilfovenilor a fost umbrită de eliminarea lui Novac, care a primit al doilea galben în minutul 93. Dinu Todoran a fost şi el trimis în tribune pentru proteste.

Pentru FC Voluntari calificarea în semifinale este cea mai mare performanţă din scurta existenţă a clubului fondat în 2010.

"Fotbalul e imprevizibil și o echipă de Liga 2 poate pune probleme de multe ori. Steaua a fost eliminată aici. Mă bucuer că am reușit să marchez, chiar dacă sincer, a fost un gol norocos, înscris pe final" a declarat la final Gabriel Deac, eroul oaspeților. "Pentru noi este o performanță ținând cont că este prima semifinală de cupă pe care o jucăm" a adăugat Cernat.

LIVE SCORE:

Min. 93: Final de partidă. FC Voluntari s-a impus cu 2-1 și s-a calificat în semifinalele Cupei României.

Min. 91: Novac a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene

Min. 90: GOOOOL FC VOLUNTARI! Echipa lui Dinu Todoran a dat lovitura chiar în finalul partidei. Deac a marcat cu un șut de la marginea careului

Min. 65: BARĂ CS MIOVENI! Andrei Neagoe a trimis un șut către colțul lung, Gavrilaș a respins în față, mingea a ajuns la Ayza, care a trimis fără preluare, mingea a fost deviată de un fundaș al oaspeților și s-a dus în transversală

Min. 35: GOOOOL CS MIOVENI! Andrei Neagoe a marcat direct din lovitură liberă și a restabilit egalitatea cu 10 minute înainte de pauză

Min. 13: GOOOOL FC VOLUNTARI! Ilfovenii au descis scorul prin veteranul Florin Cernat. Mijlocașul a marcat cu un șut din prima, de la 20 de metri, după o pasă cu călcâiul a lui Voduț

Min. 1: A început partida dintre Mioveni și Voluntari

ECHIPELE DE START:

CS Mioveni: Croitoru - Burnea, Vişa, Stoica, Tomozei - Boboc, Biceanu - Neagoe, Năstăsie, Ayza - Staicu
Antrenor: Alexandru Pelici

FC Voluntari: Gavrilaș - Filipov, Maftei, Spahija, Acsinte - Novac, Marinescu - Popadiuc, Cernat, Ivanovici - Voduț
Antrenor: Dinu Todoran

Echipa din județul Argeș se află în faţa unei performanţe foarte mari, o nouă calificare în semifinalele Cupei României la Fotbal, acolo unde a mai ajuns o dată în sezonul 2007-2008.

CS Mioveni a reuşit cea mai mare surpriză din optimile Cupa României, după ce a reuşit să o elimine pe Steaua la loviturile de departajare.

Alexandru Pelici spune că este a fost o zi importantă în istoria clubului din Mioveni și că partida de astăzi este o nouă șansă pentru fotbaliștii lui să realizeze o performanță mare.

”Văd acest meci ca o şansă pentru fiecare dintre noi şi ca o şansă să facem o performanţă mare din poziţia de echipă de Liga a doua.

Este unul dintre cele mai importante jocuri ale acestui an pentru noi. Sperăm să ne ridicăm la valoarea adversarului, să facem o partidă bună.

Sperăm să avem aceeaşi determinare şi aceeaşi agresivitate ca în meciul cu Steaua, chiar dacă adversarii au un plus de experienţă şi valoare, cu jucători ca Cernat, Maftei, Ivanovici, Marinescu, Lazăr. Din punctul meu de vedere, ei pornesc cu prima şansă, şi e normal să văd aşa lucrurile pentru că noi suntem o echipă de Liga a II-a, iar ei de Liga I.

Dar şi noi avem şansa noastră şi sperăm să o exploatăm la maximum. Nu cred că pentru ei contează mai mult campionatul şi situaţia în care sunt acolo. Ca şi antrenor, eu, indiferent care ar fi situaţia din campionat, să ajungi într-o semifinală e o performanţă, indiferent ce echipă eşti. Eu unul aş aborda meciul cu echipa bună, să joc la calificare.

Faţă de meciurile jucate în campionat, este posibil să folosim şi alţi jucători , dar e devreme să ne pronunţăm acum, pentru că mai este până mâine seară la meci. Din păcate avem din nou probleme de lot, Gugu este suspendat după eliminarea cu UTA, Gălan este şi el suspendat pentru că a luat roşu în partida cu Steaua, Edi Stoica şi Mîrzeanu sunt în continuarea accidentanţi, iar lor li s-a mai alăturat acum şi Nilă, care are probleme medicale.

Aşteptăm din nou suporterii noştri la meci, în tribune, şi ne dorim să ne încurajeze şi să fie alături de noi, pentru că vom avea nevoie. Să creadă în noi, ca la partida cu Steaua, pentru că încercăm să le aducem din nou o bucurie şi să ne calificăm”, a prefațat Alexandru Pelici, tehnicianul lui CS Mioveni.

De partea cealaltă, pentru a ajunge în această fază a competiției, FC Voluntari a eliminat formațiile Academica Clinceni și ASA Târgu Mureș. Însă, echipa este într-o criză continuă, după ce Florin Marin a fost îndepărtat de pe banca echipei, iar în locul său a fost numit Dinu Todoran. Cu el pe bancă, echipa a remizat în prima etapă a play-out-ului cu Pandurii Târgu Jiu, scor 1-1, și a fost învinsă de ACS Poli Timișoara. În ultimele patru meciuri echipa ilfoveană a înregistrat două egaluri şi două înfrângeri. În 2017, în şapte jocuri, a înregistrat o victorie, trei egaluri şi trei înfrângeri. În play-out-ul Ligii 1 se află pe locul 4 din 8, cu 16 puncte, cu patru mai mult faţă de Pandurii, care e pe ultimul loc retrogradabil direct.

Intrarea generală la meci este de 10 lei, astfel că la ora partidei se anunță că tribunele vor fi pline.

CS Mioveni - FC Voluntari va fi în direct la Digi Sport 1 în această după-amiază, de la ora 18:30. Cele mai faze pot fi urmărite în format LIVE-TEXT pe digisport.ro şi m.digisport.ro.

VEZI AICI PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR DIGI SPORT

Etichete: steaua , mioveni , cupa romaniei , voluntari

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Tennis - ATP/WTA World Tour 2017 Mutua Madrid Open 2017 Day Seven La Caja Magica, Madrid, Spain - 12 May 2017
Ilie Năstase a văzut "bijuteria" de 2,8 milioane € a lui Ion Țiriac și a făcut gluma zilei

Ion Țiriac (84 de ani) a prezentat oficial, în cadrul unui eveniment, maşina Mercedes AMG One, care...

ACORD! Zinedine Zidane a bătut palma cu un club uriaș. Mai lipsește doar semnătura
EXCLUSIVE: Zinédine Zidane With His Wife Veronique Shopping At A Home Furnishings Boutique In Milan - 17 Apr 2024
"Am intrat în biroul lui Ancelotti și a început să plângă!" Transferul care i-a "rupt" sufletul italianului
profimedia-0861141500
Florin Prunea a văzut imaginile cu Ștefan Târnovanu și a reacționat: ”Să vezi ce-i rup eu urechile”
"Bijuteria" de 44 de milioane € de la Cluj-Napoca, transformată în mall. FOTO Noul proiect spectaculos
Screenshot 2024-04-19 091333

Ion Țiriac s-a 'dezlănțuit', după ce a fost contestat: ”Jucătorii români nu au valoare pentru nimic”
Surpriză! Nu este Bayern Munchen echipa pe care Zinedine Zidane vrea să o antreneze
Zinedine Zidane
”Te motivează că se vorbește despre transferul la FCSB?”. Louis Munteanu a dat răspunul
Telefonul lui Gigi Becali i-a stabilit viitorul lui Vlad Chiricheș. Ce implicare a avut Mihai Stoica
Adrian Mititelu îi dă un răspuns lui Ionel Ganea care îl va înfuria teribil! Ironia patronului despre fiul „Ganezului”
Nora miliardară a Victoriei Beckham, criticată după debutul regizoral. Filmul în care joacă și rolul principal, considerat "un proiect făcut din vanitate"
Bebe Rexha, nemachiată și desculță, în colanți mulați și bustieră, la ora de sport. E mai sigură pe ea ca oricând
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
El e singurul fotbalist român care a jucat în toate cele 5 ligi de top din Europa. Cine l-a promovat
"Salvaţi-ne, vă rugăm!". Cum a scăpat-o Ion Iliescu pe Steaua de la faliment
Scene penibile la semimaratonul de la Beijing: alergătorii africani au încetinit pentru ca un chinez să treacă primul linia de sosire VIDEO
Video Corvinul a produs surpriza! De când nu mai jucase o echipă de Liga 2 în finala Cupei României