Screenshot 2024-03-15 200615
Video Dan Nistor, mesaj pentru Edi Iordănescu, după ce a ajuns la 12 goluri în acest sezon
ovidiu sabau
”Am fost stresat”. Reacția lui Ioan Ovidiu Sabău, după U Cluj - FC Botoșani 3-0
Tennis Internationals - TENNIS - US OPEN 2022 - WEEK 1, , USA
Ce scrie presa din SUA înaintea revenirii Simonei Halep în circuitul WTA, la Miami Open
Fotbal Club
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
1 - 3
Viitorul P. Târgu Jiu Viitorul P. Târgu Jiu
Mi 03.03.2021 17:30

U Cluj-Viitorul Pandurii 1-3 | Gorjenii, în semifinalele Cupei! Eliminarea lui Luchin, moment decisiv. Dublă, Paraschiv

03.03.2021, 19:20

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• WTA Miami Open: Simona Halep - Paula Badosa, 22:00, DGS 1

ACS Viitorul Pandurii Tg. Jiu a reușit să se califice în semifinalele Cupei României, după o repriză secundă în care a întors soarta partidei în favoarea ei. Gorjenii au câștigat cu 3-1, Paraschiv a bifat o dublă, dar a contat eliminarea lui Luchin, la 1-1.

Startul de meci a fost foarte bun pentru ardeleni. Israelianul Golan a marcat la chiar prima fază a partidei. Șutul său s-a dus sub transversală și ”șepcile roșii” se gândeau la o victorie facilă. Nici la pauză lucrurile nu stăteau altfel.

U Cluj-Viitorul Pandurii 1-3 | Totul s-a schimbat după eliminarea lui Luchin. De ce a primit ”roșu”

În partea a doua s-a schimbat totul. Taub a comis un fault clar în careu și Țegle a egalat. Apoi, a venit eliminarea lui Luchin, care și-a lovit cu capul un adversar, gest nesportiv, după care clujenii au picat total. Tânărul Paraschiv, intrat după pauză, a marcat de două ori și trupa lui Flavius Stoican a bifat o calificare istorică în semifinalele Cupei.

Tabloul complet al sferturilor Cupei României

• Chindia Târgoviște - Universitatea Craiova 0-1 (Cîmpanu 25)
  • Universitatea Cluj - Viitorul Pandurii Târgu Jiu 1-3 (Golan 1 / Țegle 69-penalty, Paraschiv 77 și 86)
  • Petrolul Ploiești - Astra Giurgiu, miercuri, de la 20:30, la Digi Sport 1
  • Dunărea Călărași - Dinamo București, joi, de la 20:00, la Digi Sport 1

Universitatea Cluj, antrenată de Costel Enache, a ajuns în această fază după ce a trecut de Unirea Dej (2-0), Viitorul Șelimbăr (0-3, la masa verde), Hușana Huși (8-2) și UTA Arad (2-1).

LIVE VIDEO U Cluj - Viitorul Pandurii Tg. Jiu, 17:30, Digi Sport 1. Duel de Liga 2 pentru careul de ași din Cupa României

De partea cealaltă, Viitorul Pandurii Tg. Jiu, formația lui Flavius Stoican, le-a eliminat pe Dăești (2-1 d.p.), FC Argeș (1-0) și Gaz Metan Mediaș (1-0).

Cele două formații s-au întâlnit recent și în Liga 2. La 18 februarie, clujenii câștigau cu 2-1 în deplasare, după dubla lui Ribeiro. Pentru Viitorul Pandurii marca Paraschiv.

În Liga 2, Universitatea Cluj ocupă locul 6, cu 26 de puncte în 15 meciuri, în timp ce Viitorul Pandurii Tg. Jiu a coborât pe poziția 8, cu 25 de puncte.

"Noi am luat în calcul orice scenariu pentru meciul de mâine, dar ar fi ideal să încheiem lucrurile în 90 de minute. Ne aşteaptă însă un joc cu un adversar puternic, cu un joc consistent, chiar dacă ultimele două meciuri oficiale le-a pierdut.

Trebuie să fim foarte, foarte atenţi şi să avem o organizare foarte bună. Cred că avem soluţii să ne impunem în orice situaţie. Visăm la o finală de Cupa României. Ar fi o performanţă minunată pentru jucători şi o recompensă pentru ultima perioadă în care au muncit foarte, foarte mult", a spus Costel Enache, antrenorul gazdelor, înainte de meci.

• 90+2 fr2 fr2

FINAL! VIITORUL PANDURII s-a calificat în semifinalele Cupei României

• 86 g g

GOOOL VIITORUL PANDURII: 1-3, PARASCHIV! A reușit dubla cu un șut din interioul careului, la colțul lung