dorinel-alonso
Dorinel Munteanu s-a comparat cu Xabi Alonso, după calificarea în finala Cupei României
FOTBAL:FCSB-FC VOLUNTARI, LIGA 1 CASA PARIURILOR (6.03.2022)
”Avem cel mai mic buget din SuperLiga”. N-a mai răbdat și a spus totul în direct
profimedia-0364049754
Constantin Budescu și aventurile eșuate din finalul carierei! A fost dat afară de 3 dintre ultimele sale 4 cluburi
LIVE Digi Sport Matinal
Viitorul P. Târgu Jiu Viitorul P. Târgu Jiu
1 - 0
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
Jo 11.02.2021 15:00

Viitorul Târgu Jiu - Gaz Metan Mediaș 1-0 | A 4-a echipă din Liga 2 calificată în sferturile Cupei Românei

11.02.2021, 16:53

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Viitorul Pandurii a devenit a patra echipă din Liga 2 care s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României, după 1-0 cu Gaz Metan Mediaș.

Trupa lui Flavius Stoican a fost mai implicată în acest meci, mai ales în prima repriză, când s-a marcat și unicul gol, marcat de Paraschiv, în minutul 15.

Ardelenii au schimbat foaia la pauză, au introdus dintre titulari, Mediaș a dominat partea a doua, dar fără a-și crea mari ocazii de gol. Pe final, ambele formații au trecut pe lângă gol, dar scorul final a rămas același.

VIDEO cu rezumatul partidei Viitorul Pandurii - Gaz Metan Mediaș 1-0

În primul meci al zilei, ocupanta locului secund în Liga 2, Viitorul Târgu Jiu, o întâlnește pe Gaz Metan Mediaș, echipă cu aspirații de play-off, în Liga 1. Trupa lui Mihai Teja este pe poziția a 8-a în primul eșalon.

LIVE VIDEO | Viitorul Târgu Jiu - Gaz Metan, ora 15:00, pe Digi Sport 1.

Este prima confruntare dintre cele două formații. În 32-imi, Viitorul Târgu Jiu a trecut de cei de la Dăești, grupare din Liga 3, după prelungiri, scor 1-1 (2-1, d.p.), iar în faza precedentă a eliminat o echipă din Liga 1, pe FC Argeș, scor 1-0, după golul târziu al lui Cioiu.

De partea cealaltă, Gaz Metan Mediaș a fost nevoită să joace doar un meci în această ediție a Cupei României. Trupa din județul Sibiu a învins-o fără drept de apel pe FC Voluntari, scor 6-0, în 16-imi.

Învingătoarea acestui duel li se va alătura celorlalte cinci echipe deja calificate în sferturile competiției: Dunărea Călărași, Petrolul, Chindia Târgoviște, Universitatea Cluj și Dinamo. Viitorul Târgu Jiu are șansa de a deveni a patra echipă din Liga 2 care evoluează în sferturi, în timp ce Gaz Metan ar putea echilibra balanța între numărul de formații din eșalonul secund și cele din Liga 1.

LIVE VIDEO | Viitorul Târgu Jiu - Gaz Metan, ora 15:00, pe Digi Sport 1. Echipe probabile

• Viitorul Târgu Jiu: Bodea - Ciul, Lixandru, Băican, Copaci - Țegle, Enache, Șerbănescu, Gârbiță - Buia, Ludușan
  • Gaz Metan: Pleșca - Trif, Yuri, Larie, Butean - Deaconu, Da Silva, Valente, Chamed, Horșia - Nițu
  • 90+4 fr2 fr2

FINAL! VIITORUL PANDURII s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României

• 84 cg cg

Cartonaș galben Valente!

• 84 oc oc

OCAZIE MEDIAȘ! Ciocan a șutat din careu, lateral dreapta, portarul a respins, Valente era acolo dar s-a încurcat și a făcut fault

• 82 oc oc

OCAZIE VIITORUL! Buzbuchi a parat foarte bine un șut și își menține echipa în meci