Video Exclusiv A văzut eșecul României și nu s-a mai abținut: ”Sunt sigur că la pauză s-a întâmplat”
articol scris de Digi Sport16.11.2025, 10:47
România a pierdut duelul de la Zenica cu Bosnia și Herțegovina, scor 1-3, și nu mai are nicio șansă să se claseze pe unul dintre primele două locuri în Grupa H a preliminariilor CM 2026.
Echipa Nationala SuperLiga: Petrolul - Univ. Craiova, luni, 20:00, DGS 1
Serie A: Lazio - Como, luni, 21:45, DGS 2
- Birligea (17), respectiv Dzeko (48), Bajraktarevic (80) și Tabakovic (90+4) au fost marcatorii partidei din Bosnia. Drăguș, introdus pe teren minutul 66, a văzut direct cartonașul roșu două minute mai târziu.
Florin Bratu, după eșecul României cu Bosnia: ”Am fost superficiali”
Galerie Foto
Florin Bratu (45 de ani), fost atacant al naționalei României, acum antrenor principal la CS Dinamo, a văzut ce s-a întâmplat pe stadionul ”Bilino Polje” și nu s-a mai abținut.
”Am fost superficiali, în ceea ce privește ocaziile pe care le-am avut. Ne-am relaxat. Am dat un gol, apoi am ratat cu seninătate, cum a fost ocazia lui Mihăilă, care a scăpat singur cu portarul. Man a avut două situații, foarte bune, astfel că la pauză am intrat cu 1-0.
Și probabil că ne-am relaxat, am crezut că suntem în controlul meciului. Sunt sigur că la pauză s-a întâmplat, pe la vestiare, pe drum, 'Bravo!'. 'Bine!' 'Suntem bine'. Eu știu cum se întâmplă.
Noi uităm că meciul ține până când fluieră arbitrul. Și că, uite, după 45 de minute, te poți relaxa. Imediat, a picat golul lui Dzeko și lucrurile s-au schimbat total”, a spus Bratu, la Digi Sport Matinal.
Bratu, despre Ianis Hagi și Vlad Dragomir, după eșecul României din Bosnia: ”Nu au mai ținut de minge”
Bratu nu i-a menajat nici pe Ianis Hagi sau pe Vlad Dragomir, dar i-a luat la țintă și pe Virgil Ghiță și Bogdan Racovițan. Nici Denis Drăguș nu a fost iertat de oficialul lui Dinamo.
”Noi nu am mai câștigat dueluri. Nu am mai contat. Ianis (n.r. Ianis Hagi), Dragomir, nu au mai ținut de minge, extremele noastre au coborât foarte mult.
Și a venit acel roșu, pe bună dreptate, o neglijență a lui Drăguș și uite cum s-a schimbat cursul jocului.
Am arătat o nesiguranță mare și la nivelul fundașilor centrali, Racovițan și Ghiță, destul de nesiguri.
Sper ca pe viitor să mai capete experiență cei doi”, a msi spus Bratu, la Digi Sport.
VIDEO cu Florin Bratu, despre evoluția României cu Bosnia
VIDEO cu toate reacțiile după Bosnia - România 3-1
Cum arată urnele în acest moment pentru tragerea la sorți a meciurilor de baraj pentru CM 2026:
- Urna 1: Italia, Turcia, Ucraina, Polonia
- Urna 2: Ungaria, Scoția, Cehia, Slovacia
- Urna 3: Albania, Macedonia de Nord, Kosovo, Bosnia și Herțegovina
- Urna 4: Țara Galilor, Suedia, România, Irlanda de Nord
Semifinale:
- Urna 1 - Urna 4
- Urna 2 - Urna 3
Finală:
- Câștigătoarea dintre Urna 1 și Urna 4 - Câștigătoarea dintre Urna 2 și Urna 3
Clasamentul Grupei H din preliminariile CM 2026
VIDEO Rezumat Bosnia și Herțegovina - România 3-1
Etichete: cupa mondiala , florin bratu , romania preliminarii , bratu romania , video bosnia romania 3-1
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Documente confidențiale ale Ministerului danez de Apărare arată că SUA, în mod informal și fără a...





































