Mihai Rotaru nu mai așteaptă! Când urmează să fie prezentat Mirel Rădoi
rotaru
Alesul lui Mihai Rotaru: și-a dat acordul și este așteptat la Universitatea Craiova
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (19.04.2024)
Video Farul - CFR Cluj 5-1. Umilință pentru ardeleni la Ovidiu! Elevii lui Gică Hagi s-au întrecut în execuții
LIVE Digi Sport Special

22.07.2021, 15:50

România a câștigat primul meci din Grupa B, de la JO 2020, scor 1-0 împotriva Hondurasului.

profimedia-0622725720
Imagine din meciul Honduras - România, de la Jocurile Olimpice / Foto: Profimedia.
  • SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

Adversarii ”tricolorilor” au avut primele ocazii periculoase ale partidei, dar Aioani s-a opus de fiecare dată. A urmat și o fază spectaculoasă reușită de Benguche, care a trecut de Florin Ștefan și de Aioani, dar Ghiță a intervenit și a respins înainte ca mingea să intre în poartă.

Honduras U23 - România U23 0-1. Rezultat excelent! ”Tricolorii” câștigă primul meci la Jocurile Olimpice

România a marcat unicul gol al partidei chiar înainte de pauză. Ciobanu a centrat din corner, Oliva a respins nefericit, iar mingea a intrat în poarta Hondurasului.

În partea secundă, ”tricolorii” au mai avut două șanse de a înscrie, prin Sefer, dar tabela a rămas nemodificată.

Astfel, România câștigă primele trei puncte din această grupă și se gândește la următorul meci, cu Coreea de Sud, care a pierdut meciul cu Noua Zeelandă, scor 1-0.

Duminică, 25 iulie

• Noua Zeelandă – Honduras (ora locală 17:00, Kashima)
  • România – Coreea de Sud (ora locală 20:00), Kashima) 14:00, ora României

Miercuri, 28 iulie

• România – Noua Zeelandă (ora locală 17:30, Sapporo) 11:30, ora României
  • Coreea de Sud – Honduras (ora locală 17:30, Yokohama)

Echipele de start:

• Honduras: Guity - Casildo, Maldonado, Garcia, Decas - Pineda, Alvarez, Rivas, Rodriguez - Martinez, Benguche
  • România: Aioani - Ghiță, Marin, Pașcanu - Rațiu (Grigore 75), Ciobanu (Băluță 68), Dulca, Ștefan (Boboc 46) - Dobre, Ganea (Sîntean 68), Gheorghe (Sefer 55)
    Rezerve: Popa, Băluță, Florescu

Minutul 90+3: Final de meci!

Minutul 85: Sefer are o nouă șansă, dar șutul său cu stângul este reținut de goalkeeper-ul advers.

Minutul 67: Ocazie de 2-0! Sefer trage cu stângul de la 20 de metri, dar mingea este respinsă de portarul Hondurasului.

Minutul 64: Aioani intervine din nou! Portarul Farului reușește să respingă o minge șutată puternic din afara careului.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+2: Final de primă repriză!

Minutul 45+1: GOOOL România! Ciobanu trimite în careu din corner, mingea este deviată cu capul la colțul lung de un fundaș al Hondurasului și intră în poartă.

Minutul 42: Rațiu intră în careu, trage pe jos cu piciorul drept, către colțul lung, dar mingea trece pe lângă poarta adversă.

Minutul 39: Ocazie imensă pentru Honduras! Benguche trece de Florin Ștefan, îl driblează și pe Aioani, dar Ghiță intervine înainte ca mingea să ajungă în poartă.

Minutul 22: Aioani reține fără probleme o minge trimisă pe centrul porții.

Minutul 10: Ocazie pentru România! Rațiu intră în careu, lasă mingea pentru Ganea, dar nu reușește să reia spre poartă.

Minutul 9: Din nou Aioani! Portarul ”tricolorilor” respinge o minge șutată puternic de la marginea careului.

Minutul 8: O primă șansă și la poarta României! Aioani reține o minge trimisă slab, pe jos.

Minutul 7: Ciobanu execută o lovitură liberă de pe partea dreaptă, centrează în careu, Pașcanu reia cu capul, dar mingea trece pe lângă poarta adversă.

Minutul 1: Fluier de start!

”Tricolorii” debutează la Jocurile Olimpice de la Tokyo împotriva celor de la Honduras, o națională formată, în mare parte, din jucători care evoluează în campionatul intern. Nici Mirel Rădoi nu a avut foarte multe soluții pentru această acțiune. Mulți jucători nu au fost convocați pentru că nu au primit acceptul cluburilor să participe la Jocurile Olimpice.

Selecționerul României a explicat că a stabilit echipa pentru jocul de mâine, primul din grupe, cu Honduras. Rădoi spune că mai are două posturi de clarificat, însă acestea vor fi stabilite abia mâine înaintea partidei.

Rădoi pune și o presiune în plus pe jucătorii săi. Spune că, cine va câștiga această partidă, are șanse mari să termine pe un loc ce asigură calificarea în fazele eliminatorii.

”Mai avem două posturi de clarificat pentru titularizare, în rest știm echipa pentru mâine. Mai avem antrenamentul din această seară, iar mâine la prânz vom definitiva primul 11. În mare, însă, cunoaștem echipa de start, în urma rapoartelor noastre, în urma pregătirii din țară și de aici, din Japonia.

”Practic, cine câștigă în meciul Honduras-România are foarte mari șanse să termine pe locul 2 în grupă. Dar Noua Zeelandă poate fi marea surpriză, se cunosc foarte puține informații despre această echipă, în platforma de monitorizare video există doar două partide amicale disputate de ei, iar din acele partide doar un jucător e în lotul de aici”, a declarat Mirel Rădoi la conferința de presă.

Lotul României de fotbal pentru Olimpiada de la Tokyo 2020

• Portari - Marian Mihai Aioani, Mihai Maximilian Popa, Ştefan Târnovanu;
  • Fundaşi - Tudor Cristian Băluţă, Radu Ştefăniţă Boboc, Andrei Chindriş, Virgil Eugen Ghiţă, Andrei Florin Raţiu, Florin Ştefan, Alexandru Ştefan Paşcanu, Ricardo Florin Grigore;
  • Mijlocaşi - Mihai Alexandru Dobre, Ion Gheorghe, Marius Mihai Marin, Ronaldo Deaconu, Eduard Marian Florescu, Antonio Sefer, Virgil Andrei Ciobanu, Marco Alexandru Dulca;
  • Atacanţi - Andrei Sîntean, George Dănuţ Ganea, Valentin Gheorghe;
  • Antrenori: Mirel Matei Rădoi, Constantin Nicolae Dică, Florin Constantinovici Schreiber, Leontin Toader;

Joi, 22 iulie

• Noua Zeelandă – Coreea de Sud (ora locală 17:00, Kashima)
  • Honduras – România (ora locală 20:00, Kashima) 14:00, ora României

Etichete: jocurile olimpice , mirel radoi , jo 2020 , romania u23 , honduras u23 - românia u23

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified
A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu

Recunoști personajul? Acum nouă ani era un copil și sărbătorea titlul cu Gigi Becali la Iași, acum e titular la FCSB
WhatsApp Image 2024-04-18 at 15.44.47
Au rămas mască! Ce a purtat la Disneyland, înconjurată de mii de copii, după ce a riscat închisoarea din cauza ținutei
bianca-censori
"Am intrat în biroul lui Ancelotti și a început să plângă!" Transferul care i-a "rupt" sufletul italianului
profimedia-0861141500
Au apărut primele imagini: Ion Țiriac a primit ”bijuteria” după 5 ani! ”Nu întrebați cât costă, că e obscen”
Screenshot 2024-04-18 at 21.05.58

Video Cine râde la urmă râde mai bine! Gestul făcut de Dembele pe Camp Nou, după ce a scos-o pe Barcelona din UCL
demb
Pleacă de la Real Madrid la finalul sezonului și ar putea ajunge la un alt club uriaș al Europei
Antrenorul român care a ajuns să aibă presa din străinătate la picioare: "Trebuie s-o recunoaștem!"
Club Brugge v PAOK FC - UEFA Europa Conference League BRUGGE, BELGIUM - APRIL 11 : Hayen Nicky head coach of Club Brugge
Vestea pe care o aștepta Simona Halep. ”Au semnat managerul, avocatul și Darren Cahill”
SIMONA HALEP - DIGISPORT-16
Lovitură în Bănie: Mirel Rădoi a spus "nu"! Cine e noul antrenor favorit să preia Universitatea Craiova
radoi
Game, set și meci. Zendaya, fabuloasă în ținute inspirate de tenis și noul ei film, la premiere în jurul lumii
Adrian Mutu, ofertă pe bani grei din străinătate! A cerut un salariu uriaș!
Adrian Mititelu îi dă un răspuns lui Ionel Ganea care îl va înfuria teribil! Ironia patronului despre fiul „Ganezului”
Cum arăta Sofia Vergara când și-a început cariera de model. Actrița este neschimbată la vârsta de 51 de ani
Cum arată Samantha Fox la 58 de ani. Interpreta hitului "Touch Me", care punea pe jar imaginația bărbaților, e măritată cu o femeie
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
De ce Sergiu Nicolaescu era convins că are un fiu? „M-a ales să fiu tatăl copilului ei"
El a fost ”regele” radioului românesc, ascultat de întreaga naţiune. Îţi dai seama cine este tânărul din imagine?
Scene penibile la semimaratonul de la Beijing: alergătorii africani au încetinit pentru ca un chinez să treacă primul linia de sosire VIDEO
Foto Au ”explodat” după ce au văzut în ce o să apară americancele la Jocurile Olimpice