raul andrei pertea
Românul căpitan de la Real Madrid a ales naționala Spaniei, iar acum a venit explicația
Foto Românul căpitan de la Real Madrid a fost convocat la naționala Spaniei și a luat decizia
adrian mutu
Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”

Israel - România 1-2. Tricolorii au revenit spectaculos și câștigă primul amical al anului

24.03.2018, 22:50

Naţionala României a câştigat după 22 de ani în faţa Israelului (2-1), în primul meci din 2018.

Budescu Israel
  • SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

În amicalul de la Netanya, Budescu a încercat primul poarta gazdelor, în minutul 5. Keşeru a ratat ocazia primei reprize, singur cu Harush. Atacantul lui Ludogorets a reluat apoi spectaculos, dar ineficient, iar la pauză a fost 0-0.

Titularizat în premieră, Niţă a făcut minuni în startul părţii secunde, faţă în faţă cu Sabia, dar nu s-a mai putut opune execuţiei lui Hemed. Contra a mutat imediat cu Stanciu, Chipciu şi Mitriţă, ultimul, aflat la debut. Mjlocaşul Spartei Praga a avut nevoie de mai puţin de două minute pentru a înscrie un gol de generic.

În ultima jumătate de oră, Contra le-a oferit şansa debutului şi lui Anton şi Cicâldău. Înaintea duelului din Liga 1, dintre Craiova și CFR, Mitriţă şi Ţucudean au conlucrat perfect pentru prima reuşită sub tricolor a atacantului din Gruia.

Israel - România s-a încheiat 1-2, a 11-a victorie pentru tricolori, în 21 de partide directe. Marţi, România joacă împotriva Suediei, la Craiova.

Finalul meciului. Tricolorii au suferit în prelungiri, gazdele ratând o altă ocazie de gol, prin Turgeman.

Min. 90+3: OCAZIE MARE ISRAEL! Almong trimite peste poartă din mijlocul careului, ratând o șansă imensă de gol pentru gazde.

Min. 83: Schimbare România: Intră Cicâldău (debut) și iese Răzvan Marin.

Min. 82: GOOOL ROMÂNIA! Țucudean primește de la Mitriță și vârful celor de la CFR înscrie superb pentru 2-1, printr-o scăriță de efect.

INFO: ÎN DIRECT la Digi Sport 2, Simona Halep a pierdut dramatic duelul cu Agnieszka Radwanska, scor 6-3, 2-6, 3-6.

Min. 72: Schimbare România: Iese Pintilii și intră Anton (debut)

Min. 70: Schimbare România: Iese Keșeru, intră Țucudean

Min. 65: OCAZIE ROMÂNIA! Chipciu trimite pentru Keșeru și atacantul lui Ludogorets reia pe lângă poartă cu capul.

Min. 64: GOOOOL ROMÂNIA! Stanciu egalează printr-un super gol. Jucătorul celor de la Sparta Praga prinde un șut formidabil din afara careului, fără nicio șansă pentru portarul advers.

Min. 61: Trei schimbări făcute de Contra: ies Deac, Budescu și Grozav, intră Chipciu, Stanciu și Mitriță. Jucătorul Craiovei debutează la echipa națională

Tricolorii sunt dominați clar în această repriză și nu reușesc să mai pună probleme în atac. În plus, gazdele, care au schimbat trei jucători la pauză, puteau să mai marcheze de alte trei ori.

Min. 60: GOOOL ISRAEL! Căpitanul Natcho îi pasează foarte bine lui Hemed, care îl învinge printr-o scăriță pe Niță.

Min. 59: OCAZIE MARE ISRAEL! Introdus la pauză, Sabia are o șansă imensă de a deschide scorul, însă Niță este iar la post.

Min. 50: OCAZIE MARE ISRAEL! Ben Chaim scapă singur cu Niță, însă șutul său trece puțin pe lângă poartă.

Min. 48: OCAZIE ISRAEL! Niță se evidențiază și respinge excelent în corner șutul trimis de Levy.

Trei schimbări la pauză în echipa Israelului: au ieșit Melikson, Kayal și Micha  și au intrat Cohen, Eran Levy și Sabia.

Min. 46: Începe repriza secundă.

Finalul primei reprize. La pauză, Israel și România sunt la egalitate, 0-0, după o primă parte în care jucătorii lui Contra au avut ocaziile mari.

Min. 32: Tricolorii continuă să joace bine, însă Budescu este neinspirat la o lovitură liberă și nu prinde cadrul porții cu un șut din unghi.

Min. 25: Keșeru reia spectaculos după un assist al lui Deac, însă nu-i dă emoții lui Harush.

Min. 20: OCAZIE MARE ROMÂNIA! Keșeru primește de la Grozav, rămâne în poziție excelentă, însă șutul său este respins de Harush.

Min. 13: Ben Chaim reia cu capul din poziție bună, însă Niță reține fără emoții.

Gazdele au o posesie superioară, însă tricolorii sunt gata oricând să surprindă pe contre, așa cum s-a întâmplat și la ocazia irosită de Budescu.

Min. 5: OCAZIE ROMÂNIA! Budescu trage bine din afara careului, însă Harush reușește să scoată în corner. Șansă bună de gol a tricolorilor!

UPDATE 20:00. Începe amicalul din Israel și România. În jur de 9.000 de spectatori sunt în tribune.

Primul 11 al României: Niţă - Benzar, Săpunaru, Grigore, Bancu - Pintilii, R. Marin - Deac, Budescu, Grozav - Keşeru

Echipa de start a Israelului: Harush - Bitton, Taha, Tibi, Tawatha - Kayal, Natcho, Micha, Melikson - Chaim, Hemed

UPDATE: FRF a anunţat numerele pe care tricolorii le vor purta în această seară, în amicalul cu Israel. Meciul va începe la ora 20:00 şi va fi LIVE TEXT pe digisport.ro.