Video I s-a fixat termen limită lui Edi Iordănescu. Selecționerul, obligat să dea un răspuns legat de viitorul său
FOTBAL:ROMANIA-ISLANDA, PRELIMINARIILE CM 2022 (11.11.2021)
Mihai Pintilii, convins că Vlad Chiricheș nu ar trebui să lipsească de la EURO 2024. ”Și Edi Iordănescu știe asta”
lucescu
Întrebarea care l-a făcut pe Mircea Lucescu să plece din timpul interviului: ”Vedeți-vă de treabă, mă”
Etapa 5 Superliga: Hermannstadt-Botosani
Play-out

Italia U19 - România U19 2-1. ”Tricolorii”, dominați și învinși în primul meci de la EURO. Urmează Franța!

18.06.2022, 22:48

România U19 a debutat cu o înfrângere la Campionatul European din Slovacia, 1-2 cu Italia.

Echipa României U19, înaintea meciului cu Italia / Foto: FRF.ro
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

”Azzurrii” au început mai bine meciul și a avut prima șansă mare în minutul 14, când Marco Nasti a șutat din voleu peste poartă. La doar șase minute, Giovanni Fabbian l-a pus la încercare pe Robert Popa, care a reușit să respingă în corner.

În minutul 21, Italia a avut o șansă imensă, prin același Marco Nasti, însă Robert Popa i-a respins șutul italianului din centrul careului.

Finalul primei reprize a adus o ocazie importantă pentru România, prin Luca Andronache, al cărui șut din careu a fost respins de portarul italian Sebastian Desplanches în corner.

România, învinsă de Italia cu 1-2 la EURO U19 2022

Italia a reușit să deschidă scorul imediat după pauză, prin Tomasso Baldanzi, care a înscris cu un șut superb, de la marginea careului. Avantajul italienilor a durat, însă, doar șase minute, pentru că Luca Andronache a reluat în poartă un balon respins din bară, unde ajunsese după un șut superb al lui Doru Andrei.

Trei minute mai târziu, Italia a fost din nou periculoasă, prin Giuseppe Ambrosino și Marco Nasti, ceea ce a fost doar un avertisment pentru ce avea să se întâmple în minutul 67, când Cristian Volpato a înscris pentru 2-1, care a fost și scorul final al partidei.

Următorul meci al României e cu Franța, care a debutat cu un 5-0 cu Slovacia

În celălalt meci al grupei, care s-a disputat tot sâmbătă, Franța a învins fără drept de apel țara gazdă Slovacia, scor 5-0.

În runda a doua, România va juca împotriva Franței, marți, de la ora 21:00.

Italia U19 - România U19 2-1

Min. 90+3: Final de meci! România este învinsă cu 1-2 de Italia.

Min. 83: Schimbare în naționala Italiei. Fillippo Terracciano intră în locul lui Samuel Giovane

Min. 77: Dublă schimbare în naționala României. Dan Sîrbu și Luca Andronache sunt înlocuiți de Răzvan Tănasă și Enes Sali.

Min. 71: Schimbare în naționala Italiei. Giuseppe Ambrosino este înlocuit cu Riccardo Turricchia.

Min. 68: Dublă schimbare în naționala României. Alexandru Pantea și Eduard Radaslavescu sunt înlocuiți de Andrei Coubiș și Nicolas Popescu.

Min. 67: Gol Italia! Cristian Volpato marchează pentru 2-1, după o fază în care Italia a avut și un șut în bară, prin Nasti, căruia i-a revenit balonul și a dat assist-ul.

Min. 61: România are o șansă importantă. După o combinație superbă cu Pantea, Andronache centrează pentru Chirițoiu, care reia, din cădere, pe lângă poartă.

Min. 59: Italia, din nou periculoasă. Fabbian reia din interiorul careului, dar Popa are încă o intervenție remarcabilă.

Minutul 58: Schimbare în echipa Italiei. Tommaso Baldanzi, autorul golului de 1-0, este înlocuit de Cristian Volpato.

Min. 56: Șansă uriașă pentru Italia! Ambrosino șutează din marginea careului, Popa respinge în față, iar reluarea lui Nasti, lăsat liber în interiorul careului, trece pe lângă poartă.

Min. 53: Gol România! După un șut superb al lui Doru Andrei, care a lovit bara, balonul ajunge la Luca Andronache, cel care reia în poartă.

Min. 49: România vine cu o replică, prin Andreas Chirițoiu, al cărui șut trece, însă, destul de departe de poartă.

Min. 47: Ce gol Italia! După o minge pierdută de Dan Sîrbu, balonul ajunge la Tomasso Baldanzi marchează superb de la marginea careului.

Min. 46: Începe repriza a doua.

Min. 46: Schimbare în echipa României. Ștefan Bodișteanu este înlocuit cu Doru Andrei.

Min. 45+1: Fluier de final al primei reprize.

Min: 45+1: Șansă importantă pentru România. După un duel în care a fost implicat Chirițoiu, doborât în care de un italian, balonul ajunge la Andronache, cel care șutează puternic, însă balonul este respins de portar.

Min. 41: O nouă intervenție salvatoare a lui Popa! Baldanzi șutează din unghi, iar portarul român reușește să respingă în corner.

Min. 40: Italia continuă presiunea la poarta lui Robert Popa, dar șutul lui Casadei nu găsește ținta. Rămâne 0-0.

Min. 21: Cea mai mare șansă de până acum! După o combinație superbă, Nasti primește balonul, intră în careu și șutează periculos, dar Robert Popa are o intervenție remarcabilă.

Min. 20: Un nou atac periculos al Italiei, de data asta cu Fabbian la finalizare. Robert Popa reușește să respingă și acum.

Min. 16: Probleme pentru Popa. După o centrare, mingea este lovită cu capul de Ambrosino și, deși lovitura nu a avut intensitate, portarul român nu a reușit să rețină și a respins în corner.

Min. 14. Șansă mare pentru Italia! După două dueluri pierdute de fundașii României, mingea ajunge la Nasti, care, din mijlocul careului, reia din voleu peste poartă.

Min. 7: Prima șansă pentru România! După o recuperare, Radaslavescu își încearcă norocul de la distanță iar mingea nu trece mult pe lângă poarta italiană.

Min. 5: Primul șut pe poartă este al Italiei! Ambrosino șutează din interiorul careului, lateral dreapta, dar Popa respinge cu piciorul.

Min. 3: Primă fază de poartă îi aparține Italiei. O centrare a lui Baldanzi trece periculos prin fața porții, însă niciun italian nu e acolo să reia spre poartă.

Min. 1: Fluier de start!

Echipele de start:

• Italia U19: Desplanches - Mulazzi, Ghilardi, Coppola, Giovane - Fabbian, Faticanti, Casadei - Baldanzi - Nasti, Ambrosino

Rezerve: Zachi, Stivanello, Turricchia, Terracciano, Fontanarosa, Fazzini, Degli Innocenti, Volpato

• România U19: Popa - Pîrvulescu, Gergely, Dănuleasa, Pantea - Pandele, Sîrbu - Bodișteanu, Radaslavescu, Andronache - Chirițoiu

Rezerve: Borbei, Coubiș, Radu, Tănasă, Sali, Ciuciulete, Popescu, Andrei

Italia U19 - România U19, LIVE TEXT, 21:00. ”Tricolorii” vor să dea lovitura în primul meci din Slovacia

Naționala condusă de Adrian Văsîi va juca contra reprezentativei de tineret a Italiei în primul meci de la Europeanul de tineret din Slovacia. În partida de pe MOL Arena, România pornește cu șansa a doua.

Naționala de U19 a României are o cotă de 8.50 pentru o victorie împotriva Italiei U19. Peninsularii au o cotă de 1.35 pentru un succes, în timp ce egalul este cotat cu 5.00. Deși italienii pleacă din postura de favoriți ai partidei, elevii lui Adrian Vasîi speră să pună mâna pe toate cele trei puncte.

România face parte din Grupa A a turneului din Slovacia, alături de Italia, unde mai sunt prezente și reprezentativele de U19 ale Slovaciei și Franței.

Clasamentul grupei din care face parte România U19 / Foto: Flashscore

Meciurile din grupe se dispută pe 18, 21 și 24 iunie (Grupa A), 19, 22 și 25 iunie (Grupa B), semifinalele și barajul pentru Mondialul U20 pe 28 iunie, iar finala turneului, pe 1 iulie.

Cum arată lotul României U19 pentru EURO 2022! Rareș Ilie, decarul "tricolorilor" mici

Pentru turneul final din această vară, Adrian Văsâi a convocat 20 de jucători, anunță FRF.

Portari: Robert Popa (U Craiova 1948), Alexandru Borbei (US Lecce/Italia), Denis Lungu-Bocean (SV Kuchl/Austria)* (rezervă)

Fundași: Alexandru Pantea (FCSB), Sergiu Pîrvulescu (ACS Petrolul 52), Gabriel Dănuleasă, Dan Sîrbu (ambii Farul Constanța), Andrei Coubiș (AC Milan/Italia), Denis Radu (Politehnica Timișoara), Botond Gergely (FK Csikszereda)

Mijlocași: Nicolas Popescu, Ștefan Bodișteanu, Eduard Radaslavescu, Răzvan Tănasă, Enes Sali (toți Farul Constanța), Andrei Pandele (FCSB), Rareș Ilie (FC Rapid 1923), Doru Andrei (Politehnica Timișoara), Aurelian Ciuciulete (FCSB)

Atacanți: Andreas Chirițoiu (FCSB), Luca Andronache (Farul Constanța).

Înainte de participarea la turneul final, naționala U19 a efectuat două stagii de pregătire, la Miercurea Ciuc, în perioada 27 mai – 3 iunie, și la Centrul Național de Fotbal Buftea, în perioada 6-15 iunie. În cursul zilei de miercuri, 15 iunie, delegația României va pleca spre Slovacia, a mai anunțat forul național.

Etichete: romania u19 , italia u19 , europeanul de tineret slovacia , franta u19

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified
A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu

Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin
Recunoști personajul? Acum nouă ani era un copil și sărbătorea titlul cu Gigi Becali la Iași, acum e titular la FCSB
WhatsApp Image 2024-04-18 at 15.44.47
Au rămas mască! Ce a purtat la Disneyland, înconjurată de mii de copii, după ce a riscat închisoarea din cauza ținutei
bianca-censori
Au apărut primele imagini: Ion Țiriac a primit ”bijuteria” după 5 ani! ”Nu întrebați cât costă, că e obscen”
Screenshot 2024-04-18 at 21.05.58
lucescu

Oficial "Cutremur" la echipa unui jucător român! A ajuns pe -1 după depunctare și a retrogradat după 35 de ani
Netherlands: Fortuna Sittard vs Vitesse
Manchester City, pregătită să ia o decizie radicală în cazul lui Pep Guardiola
UEFA Champions League Manchester City v F.C. Copenhagen
Live Video&Text Hermannstadt - Botoșani 0-1, ACUM, la DGS1. Moldovenii marchează după o gafă uriașă a sibienilor
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - AFC BOTOSANI, SUPERLIGA SUPERBET (28.01.2024)
Adrian Mutu, ofertă pe bani grei din străinătate! A cerut un salariu uriaș!
Ionel Ganea îl mitraliază pe Adrian Mititelu, înainte de FCU Craiova - Dinamo! Atac tare: „Vrea să îl copieze pe Becali”
Cum arăta Sofia Vergara când și-a început cariera de model. Actrița este neschimbată la vârsta de 51 de ani
Cum arată Samantha Fox la 58 de ani. Interpreta hitului "Touch Me", care punea pe jar imaginația bărbaților, e măritată cu o femeie
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
De ce Sergiu Nicolaescu era convins că are un fiu? „M-a ales să fiu tatăl copilului ei"
El a fost ”regele” radioului românesc, ascultat de întreaga naţiune. Îţi dai seama cine este tânărul din imagine?
FCU Craiova-Dinamo joc de totul sau nimic. Se joacă retrogradarea în liga secundă!
Foto Românul căpitan de la Real Madrid a fost convocat la naționala Spaniei și a luat decizia

Lino Golden s-a căsătorit civil cu aleasa lui. Primele imagini cu tinerii îmbrăcați la patru ace, în alb și negru
Adevărul despre plicurile de ceai pe care le folosește toată lumea. Ce au descoperit în ele oamenii de știință
Cum arată cu adevărat o furnică. Fotografia care a cucerit internetul: „E incredibil! Pare un monstru”