Lovitura de proporții care se pregătește în tenisul românesc
Tennis 2024: Billie Jean Cup - Romania v Ukraine
FRT exultă după calificarea din Billie Jean King Cup: ”România are potențialul să devină campioană mondială”
Exclusiv Ilie Dumitrescu nu a avut dubiu, după FC Botoșani - Dinamo: ”E senzațional”

România U19 - Suedia U19 2-1. Victorie uriașă pentru tricolori! La un egal de Euro

24.03.2018, 19:00

România U19 a obținut a doua victorie la Turul de Elită, 2-1 împotriva Suediei, și se află la doar un punct de calificarea la Europeanaul din aceasta vară. Pentru a ne califica la turneul final ne ajunge și un egal în meciul cu Ucraina de marți.

Romania Suedia bucurie
  • SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

"Tricolorii' nu au început bine partida și s-au văzut conduși încă din minutul 4, suedezii marcând prin Browning. A fost o repriză în care arbitrul Alejandro Hernandez nu a acordat cel puțin un penalty României. Cu toate astea, România a egalat prin Tudor Băluță, în minutul 33. După pauză tot România a fost cea care a controlat jocul și a reusit să treacă în avantaj prin Mățan, în minutul 58.

Fundașul Constantin Dima a fost eliminat, în minutul 69, moment în care selecționata lui Adrian Boingiu a decis să se apere. Pe final, sudezii au ramas și ei în inferioritate, după ce Titi a văzut, de asemenea, cartonașul roșu.

CLASAMENTUL

1. România 2j 6p 6-1
2. Ucraina 2j 4p 2-1
3. Suedia 2j 1p 1-2
4. Serbia 2j 0p 1-6

UPDATE ora 21:55. FINAL.

UPDATE ora 21:47. Mățan este înlocuit și aplaudat la scenă deschisă de spectatorii ploieșteni, în minutul 87. A intrat Liviu Gheorghe

UPDATE ora 21:46. CARTONAȘ ROSU! Titi este eliminat, în minutul 86, după o intrare dură, acesta având deja un cartonaș galben.

UPDATE ora 21:40. Suedezii sunt tot mai periculoși în fața porții și scăpăm încă o dată.

UPDATE ora 21:39. La Romania, Moldoveanu îi lasă locul lui Sîntean, în minutul 79.

UPDATE ora 21:32. Micovschi intră în locul lui Alex Mățan, în minutul 72.

UPDATE ora 21:28. CARTONAȘ ROȘU! Fundașul Dima este direct eliminat, în minutul 69, pentru o intrare dură la mijlocul terenului!

UPDATE ora 21:25. Mațan a trecut de câțiva adversari, a pătruns în careu, de unde Moldoveanu a ratat cea mai mare ocazie a meciului, în minutul 66.

UPDATE ora 21:17. GOOOL ROMANIA! Moldoveanu a ridiculizat cațiva adversari în partea dreaptă a careului mare, mingea respinsă a ajuns la Alexandru Mățan, care a pus latul decisiv, în minutul 58, și România trece în avantaj pentru prima dată în acest meci!

UPDATE ora 21:08. Mățan a pătruns în careul mic, lateral stânga, a tras bine la colțul scut, dar portarul Ronning a scos în corner.

UPDATE ora 21:08. GOL anulat. Baluță înscrie, în minutul 49, dar a doua sa reușită din acest meci este anulată pentru un offside.

UPDATE ora 21:05. A început repriza secundăLa suedezi, Browning a fost înlocuit cu Karic. Ambii fotbaliști evoluează pentru clubul italian Genoa.

UPDATE ora 20:45. PAUZA

UPDATE ora 20:33. GOOOL ROMANIA! Tudor Baluță înscrie, în minutul 33, din interiorul careului mic și aduce egalarea!

UPDATE ora 20:27. Baluță trage de la peste 25 de metri, mingea se duce alături.

UPDATE ora 20:19. Un fundaș sudez pune mâna pe minge, însă arbitrul lasă jocul să continue!

UPDATE ora 20:17. Moldoveanu scapă singur spre poartă, dar portarul Ronning a ieșit și l-a blocat excelent pe atacantul nostru.

UPDATE ora 20:14. GOL anulat. Tudor Baluță a pasat la Robert Moldoveanu, care a marcat, dar imediat a fost ridicat fanionul pentru offside.

UPDATE ora 20:10. Moruțan pătrunde pe partea stângă, șutează, mingea e blocată de un fundaș și se cere penalty.

UPDATE ora 20:10. În acest moment, clasamentul este condus de Ucraina și Suedia, cu 4 puncte, urmate de România, cu 3 puncte. La turneul final se califică doar selecționatele care câștigă cele şapte grupe de la Turul de Elită.

UPDATE ora 20:08. Prima acțiune periculoasă a noastra l-a avut în prim-plan pe Moruțan, dar acesta a tras pe lângă.

UPDATE ora 20:04. GOL Suedia! Bergqvist a deschis scorul, șn minutul 4, din apropierea porții, după un șut din afara careului, respins în față de Vlad. Început nefericit pentru selecționata noastră.

UPDATE ora 20:00. A început partida.

UPDATE ora 19:04: Avem ECHIPELE DE START:

ROMÂNIA: 1.Vlad – 2 Haruț, 5. Screciu, 3. Dima, 4. Neciu – 14. Băluță, 6. Dulca – 10. Mățan, 7. Dragomir-cpt., 8. Moruțan – 19. Moldoveanu

Rezerve: 12. Costache, 9. Sîntean, 11. Micovschi, 13. Boboc, 15. Lazăr, 16. L. Gheorghe, 17. Drăguș, 18. Trușescu, 20. Merloi

SUEDIA: 1.Ronning – 16.Bjorklund, 3. Colley-cpt., 5. Ahmedhodzic – 17. Fors, 14. Svedberg, 7. Browning, 11. Titi, 13. Marklund – 15. Edqvist, 9. Bergqvist

Rezerve: 12. Nilsson, 4. Brorsson, 6. Krusnell, 8. Konstandeliasz, 10. Kulusekvski, 18. Mumbongo, 19. Karic, 20. Shabani

UPDATE ora 17:20: Ucraina a învins Serbia în meciul de sâmbătă cu un gol în prelungiri, scor 2-1, în Grupa 4 a Turului de Elită pentru Campionatul European U19. Rezultatul este rău pentru România, care ar fi fost avantajată de o victorie a Serbiei, iar un egal le-ar fi ținut pe ambele pe loc.

Rezultatul de la pauză era favorabil României: Serbia a condus cu 1-0, prin golul marcat din penalty de Jovanovic (21). Ucrainenii au întors scorul pe final. Mykolenko a egalat în minutul 79, iar Safronov a dat lovitura în prelungiri, în minutul 90+1.

Turneul final al Campionatului European U19 (16 - 29 iulie) se va desfășura în Finlanda.

După victoria spectaculoasă cu Serbia, scor 4-0, naţionala U19 a României trebuie să confirme şi să facă un nou pas spre calificarea la Campionatul European din Finlanda.

De la ora 20:00, pe stadionul "Ilie Oană" din Ploieşti, echipa pregătită de Adrian Boingiu va întâlni Suedia, care în prima etapă a Turului de Elită a remizat cu Ucraina (0-0).

În funcţie de rezultatul partidei Ucraina-Serbia, în desfăşurare la această oră, micii "tricolori" pot obţine calificarea la turneul final din perioada 16-29 iulie 2018 încă din această seară.

"Știam că suntem un grup bun. Mai avem două meciuri, dar cel mai important este următorul, cel cu Suedia", a spus unul dintre eroii victoriei de senzaţie cu Serbia, Olimpiu Moruţan.

La turneul final se califică doar selecționatele care câștigă cele şapte grupe de la Turul de Elită. Tragerea la sorți pentru grupele Campionatului European va avea loc pe 30 mai în Vassa, Helsinki.

Lotul României pentru Turul de Elită

Portari: Andrei Vlad (FCSB), Alexandru Costache (Concordia Chiajna), Marian Aioani (Chindia Târgoviște)

Fundași: Vladimir Screciu (CS U Craiova), Tudor Băluță (FC Viitorul), Constantin Dima (Sepsi Sf. Gheorghe), Robert Neciu (FC Viitorul), Andrei Trușescu (AS Roma/Italia), Denis Haruț (ACS Poli Timișoara)

Mijlocași: Vlad Dragomir (Arsenal FC/Anglia), Radu Boboc (FC Viitorul), Marco Dulca (Swansea/Țara Galilor), Rareș Lazăr (CS Mioveni), Liviu Gheorghe (Dinamo București), Claudiu Micovschi (Genoa FC/Italia), Olimpiu Moruțan (FC Botoșani), Alexandru Mățan (FC Viitorul), George Merloi (Rennes/Franța)

Atacanți: Denis Drăguș (FC Viitorul), Andrei Sîntean (Slavia Praga/Cehia), Robert Moldoveanu (Dinamo București)

Etichete: romania , suedia , romania u19 , euro u19 , suedia u19 , turul de elita , euro 2018 , adrian boingiu

Ciolacu îi cere lui Piedone să se retragă din cursa pentru Capitală: „Fac un apel la un prieten de-al meu”

Liderul PSD, premierul Marcel Ciolacu, a făcut, marți, un apel către Cristian Popescu Piedone...

ali-hebaiti11
Mai dur nu se putea! A venit ”nota de plată”, după gestul golănesc fără precedent făcut de un luptător către fata din ring

Luptătorul suspendat pe viață pentru gestul golănesc pe care l-a făcut către fata din ring a rupt tăcerea! Mai rău a făcut
ali-hebaiti13
”Atacantul de 20 de milioane de euro” a semnat cu Rapid, dar a ajuns la FCSB: ”Recunosc. 600.000 de euro”