profimedia-0822211084
Situație neverosimilă la EURO: o echipă națională s-a calificat fără șut pe poartă!
Team Romania v World Stars - Friendly Match, Cluj-Napoca - 12 Jun 2022
Adrian Mutu, mesaj clar despre atacanții naționalei României: ”Ăștia sunt, cu ăștia defilăm”
Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid

Video Polonia - Irlanda de Nord 1-0. Polonezii au obţinut prima victorie din istorie la Euro

12.06.2016, 16:38

Arkadiusz Milik a marcat golul prin care Polonia a învins Irlanda de Nord cu 1-0, în grupa C de la Euro 2016, şi a obţinut, astfel, prima victorie din istoria prezenţelor sale la Campionatul European.

gol milik

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

De cealaltă parte, nord-irlandezii, debutanţi la Euro, au suferit prima înfrângere după 12 meciuri, cea mai lungă serie pozitivă dintre toate echipele prezente la turneul final din Franţa.

Prima repriză a meciului de pe Stade de Nice, arbitrat de românul Ovidiu Haţegan, a fost un monolog al polonezilor, care au controlat clar ostilităţile. La pauză, britanicii nu şutaseră la poartă şi nu beneficiaseră de vreun corner. Cu toate acestea, scorul era cel din minutul 1. Milik, cu un şut peste poartă din apropiere, şi Kapustka, blocat cu un reflex senzaţional de McGovern, au irosit cele mai bune şanse ale echipei lui Adam Nawalka.

Partea a doua a început cum nu se poate mai bine pentru Polonia. În minutul 51, Blazszczykowski a centrat de pe partea dreaptă, iar Milik a deschis scorul cu un şut plasat de la aproximativ 15 metri, devenind, la 22 de ani şi 104 zile, cel mai tânăr polonez care înscrie la Euro.

După marcarea golului, polonezii s-au mulţumit să gestioneze atent avantajul minim, iar nord-irlandezii au avut câteva tentative timide de a ameninţa poarta lui Szczesny, dar goalkeeper-ul Romei nu a avut foarte mult de lucru. Singurul moment de panică a venit cu patru minute înainte de final, când Steven Davis a dat pe lângă minge dintr-o poziţie foarte bună, după o schemă surprinzătoare la o lovitură liberă.

S-a terminat 1-0 pentru Polonia, care, în etapa următoare, va întâlni Germania, pe Stade de France. Irlanda de Nord va juca împotriva Ucrainei, la Lyon. Ambele meciuri sunt programate pe 16 iunie.

LIVE TEXT

Min. 90+5 - FINAL DE MECI! Polonia s-a impus cu 1-0 în faţa debutantei Irlanda de Nord şi a obţinut prima victorie din istoria participărilor sale la Campionatul European. Milik a marcat unicul gol al partidei de la Nice, în debutul reprizei a doua

Min. 89 -     Un alt galben primit de polonezi. Cel avertizat a fost Piszczek.

Min. 88 - Ultima schimbară şi la polonezi. Peszko a intrat în locul lui Kapustka.

Min. 86 - Schemă foarte bună a nord-irlandezilor la o lovitură liberă, dar căpitanul Steven Davis a dat pur si simplu pe lângă minge, dintr-o poziţie ideală.

Min. 80 - O nouă modificare în echipa Poloniei. Grosicki a intrat în locul lui Blazszczykowski.

Min. 78 - Prima schimbare la polonezi. A ieşit Maczynski, iar în locul său a intrat Jodlowiec.

Min. 76 - Ultima schimbare în echipa Irlandei de Nord. Jamie Ward i-a luat locul lui Baird.

Min. 72 - O jumătate de ocazie şi pentru nord-irlandezi. Washington a fost aproape să profite de o eroare în apărarea adversă, dar Szczesny a ieşit foarte bine şi a blocat timida tentativă a noului intrat.

Min. 69 -     Cathcart este la rândul său avertizat. Al doilea galben al partidei. De această dată, corect acordat.

Min. 66 - A doua schimbare la polonezi. Washington a intrat în locul lui Ferguson.

Min. 65 -     Primul galben al meciului îl primeşte Kapustka. Reluările au arătat, însă, că decizia lui Ovidiu Haţegan a fost una greşită, mijlocaşul polonez reuşind să atingă mingea în intervenţia pe care a avut-o.

INFO: La doar 22 de ani şi 104 zile, Milik a devenit cel mai tânăr jucător polonez care marchează la o ediţie a Campionatului European

INFO: Milik este doar al doilea jucător al lui Ajax care vine din afara Olandei şi care marchează la Euro. Primul? Zlatan Ibrahimovic.

Min. 51 - GOOOOOL, 1-0 Polonia! În cele din urmă, reduta nord-irlandeză a cedat. Cel mai bun om al polonezilor, Milik, a deschis scorul cu un şut de la aproximativ 14 metri, după o pasă primită de la Blazszczykowski.

Min. 46 - O primă schimbare în echipa Irlandei de Nord. Dallas a intrat în locul lui McNair.

Min. 46 - A început repriza a doua.

INFO: Nord-irlandezii nu au atins nici măcar o dată mingea în interiorul careului polonez, în prima repriză, aşa cum arată contul de Twitter al Opta.

INFO: Cifrele primei reprize confirmă faptul că Polonia a fost echipă în control. Raportul posesie este de 63% - 37%, al şuturilor la poartă 10-0 (2-0 pe poartă), iar al cornerelor 7-0. Toate în favoarea echipei lui Adam Nawalka. Singurul capitol la care britanicii nu au 0 în dreptul lor este cel al offside-urilor, unde scorul este egal (1-1)

Min. 45+1 - PAUZĂ! Polonia a dominat clar prima repriză a meciului cu Irlanda de Nord, dar nu a reuşit să găsească drumul spre gol. 0-0 la finalul primelor 45 de minute de joc

Min. 39 - OCAZIE POLONIA! După o lovitură de colţ la care polonezii au cerut penalty, pentru un presupus henţ, Kapustka a tras foarte frumos cu piciorul stâng, de la marginea careului, dar McGovern a avut o intervenţie spectaculoasă şi a respins în corner.

Min. 31 - OCAZIE POLONIA! Piszczek s-a descurcat excelent pe partea draptă şi a centrat foarte bine în faţa porţii, dar Milik a tras peste din doar câţiva metri, după ce a driblat un adversar.

Min. 29 - Milik a tras cu piciorul stâng din afara careului, dar şutul atacantului de la Ajax nu a fost foarte bine plasat, iar McGovern a prins în doi timpi.

Min. 20 - Iureşul polonez s-a mai liniştit, însă elevii lui Adam Nawalka continuă să domine autoritar partida de la Nice. Marile ocazii se lasă, însă, aşteptate.

Min. 5 - Primele minute ale întâlnirii au reprezentat un asediu continuu al polonezilor. Britanicii au reuşit în puţine momente să iasă din propriul careu.

Min. 1 - A început meciul. Lovitura de start a aparţinut nord-irlandezilor.

INFO: Polonia încă aşteaptă prima sa victorie la un Campionat European. De ori pe podium la Mondiale, în 1974 şi 1982, polonezii au jucat şase meciuri la Euro, fără a reuşi să câştige vreodată - 3 remize, 3 înfrângeri

INFO: Ovidiu Haţegan va deveni primul arbitru român care va arbitra un meci la un turneu final, după Ioan Igna, în 1988. La Campionatul European de acum 28 de, timişoreanul a condus inclusiv o semifinală, cea dintre Olanda şi ţara gazdă, RFG. Batavii s-au impus cu 2-1 şi aveau apoi să cucerească titlul continental.

ECHIPELE DE START

Polonia: Szczesny - Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk - Blazszczykowski, Maczynski, Krychowiak, Kapustka - Milik, Lewandowski

Rezerve: Boruc, Fabianski, Cionek, Jodlowiec, Linetty, Grosicki, Stepinski, Wawrzyniak, Peszko, Salamon, Zielinski, Starzynski

Antrenor: Adam Nawalka

Irlanda de Nord: McGovern - McLaughlin, Cathcart, J. Evans, McAuley - Mcnair, Norwood, S. Davis, Baird - Lafferty

Rezerve: R. Carroll, Mannus, McGinn, Grigg, Washington, C. Evans, Dallas, McCullough, Hughes, J. Ward, Magennis, Hodson

Antrenor: Michael O'Neill

Etichete: polonia , euro 2016 , irlanda de nord , grupa c euro

Vedeta de filme pentru adulți Jenna Jameson a mai primit o lovitură după ce medicii i-au spus că mai are câteva luni de trăit

Jenna Jameson, fost star de filme pentru adulți, în vârstă de 50 de ani, a anunțat în urmă cu o...

FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
Notele primite de Istvan Kovacs în marile publicații sportive, după Barcelona - PSG 1-4

Barcelona a fost învinsă la scor de PSG, 1-4, în returul sferturilor de finală ale UEFA Champions...

Ilie Năstase a apărut de mână cu ”cea mai frumoasă femeie din lume”: ”I-a luat trei ani”
Screenshot 2024-04-16 at 21.24.53
Gesturile pe care nimeni nu le-a înțeles făcute de Ronald Araujo, după ce Istvan Kovacs l-a eliminat și l-a pus la punct
"S-a terminat!" Presa catalană nu a avut milă de Istvan Kovacs. Cuvinte greu de digerat pentru centralul român
xavi kovacs (20)
David Beckham a câștigat lupta cu cele 150 și ia potul cel mare: 280 de milioane de euro dintr-un ”foc”!
Screenshot 2024-04-16 at 17.19.02

Foto Proteste la Munchen. ”Nici nouă nu ne place de tine! Ieși de pe stadionul nostru” / ”Își mulg fanii ca pe vaci”
Avem tabloul complet al semifinalelor UEFA Champions League! Când se joacă meciurile și premiile puse în joc
profimedia-0346362159
Planul prin care Real Madrid a eliminat-o pe Manchester City la ”loteria penalty-urilor”
Manchester City v Real Madrid - UEFA Champions League
Profit uriaș raportat de Dinamo în 2023! De unde provin milioanele de euro
Gigi Becali vrea să îl ia pe Juan Bauza pentru Liga Campionilor. Adrian Mititelu a luat decizia în privința transferului
Zendaya, fotografiată din toate unghiurile pe covorul roșu. Actrița a făcut furori într-o rochie de prințesă cu un corset din dantelă
Fiica lui Travis Barker, imagini care stârnesc noi controverse după ce anterior a susținut că este „frumoasă natural”, nu operată
De ce a dinamitat Armata Română cel mai frumos pod din ţară, construit de Anghel Saligny
Cum reușesc șoferii să scape de amendă chiar dacă circulă cu viteză? Poliția nu are ce să le facă
Cum funcționează detectorul de minciuni. Ce e poligraful și cât de precis este în a identifica adevărul
VIDEO Madalina Ghenea e istorie! Tenismenul Dimitrov a înlocuit-o cu o sportivă ce este expertă la Eurosport. În plus conduce un Lamborghini de 700.000 de dolari
Oficial FC Botoșani a renunțat la un jucător în plin campionat! Fotbalistul a fost deja prezentat la noua echipă
FOTBAL: FC BOTOȘANI - FC UNIVERSITATEA CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (30.10.2023)