International Friendly, Länderspiel, Nationalmannschaft England v Belgium Jude Bellingham of England celebrates his goal
Selecționer dezamăgit după remiza Anglia - Belgia 2-2. Gol marcat cu 5 secunde înainte de fluierul final
SOCCER FRIENDLY ENGLAND VS BELGIUM
Video Anglia - Belgia 2-2. Bellingham a salvat onoarea gazdelor în prelungiri. Nebunie de meci pe o ploaie torențială
Live Video&Score Oțelul - ”U” Cluj 1-0, ACUM, DGS 1. Gălățenii deschid scorul rapid
LIVE Cupa Romaniei
Semifinale

08.07.2021, 00:45

Anglia a învins Danemarca, cu scorul de 2-1, și s-a calificat în finala Campionatului European la capătului unui meci dramatic.

England v Denmark - UEFA Euro 2020: Semi-final
Anglia - Danemarca, de la EURO 2020 / Foto: Getty Images
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Scorul a fost deschis de Damsgaard, în minutul 29. Danezul a înscris cu o execuție superbă din lovitură liberă. Pickford a plonjat inutil. Danezul a ajuns astfel la al patrulea gol în opt prezențe la naționala Danemarcei.

Anglia, cea de-a doua finalistă a Campionatului European

În minutul 37, Raheem Sterling a avut șansa de a restabili egalitatea, a ajuns la centrarea lui Kane, dar a ratat în fața lui Kasper Schmeichel.

Egalitatea a fost restabilită, în minutul 39, după autogolul lui Kjaer. Căpitanul danezilor a trimis în propria poartă, din alunecare.

Reprizele de prelungiri le-au aparținut elevilor lui Southgate. În minutul 94, Harry Kane putea înscrie, după o pătrundere pe flancul drept. Kane a șutat, dar Kasper Schmeichel a avut o intervenție de excepție.

În minutul 98, englezii au creat un moment fotbalistic superb. După execuția loviturii de la colțul terenului de către Phil Foden, Maguire a trimis cu capul, dar balonul a fost respins. Grealish a preluat și a șutat spre poarta lui Schmeichel, dar portarul danez a avut o intervenție foarte bună. Faza a continuat cu Sterling care a preluat și a șutat, dar execuția sa a lăsat de dorit, iar mingea a trecut peste transversală.

Scorul final al partidei a fost stabilit la sfârșitul primei reprize de prelungiri. Arbitrul a acordat un penalty controversat la intrarea lui Maehle asupra lui Sterling. Kane a executat lovitura de la unsprezece metri, Schemeichel a intuit bine colțul și a respins balonul care a ajuns din nou la atacantul englez. Atacantul lui Tottenham nu a mai ezitat și a trimis mingea în poarta Danemarcei.

Finala Campionatului European, dintre Italia și Anglia, se joacă duminică, 11 iulie, de la ora 22:00, la Londra. Partida poate fi urmărită, în format LIVE TEXT, pe site-ul digisport.ro.

UPDATE Min. 120+2: Finalul prelungirilor!

UPDATE Min. 114: Martin Braithwaite preia balonul și șutează spre poarta lui Pickford. Goalkeeper-ul englez reușește să respingă în corner.

UPDATE Min. 106: A început repriza a doua a prelungirilor!

UPDATE Min. 105+4: S-a încheiat prima repriză a prelungirilor!

UPDATE Min. 105: Gool Anglia! Harry Kane execută lovitura de la unsprezece metri, Kasper Schmeichel intuiește bine și respinge balonul, dar atacantul Angliei ajunge la minge și trimite în poarta Danemarcei.

UPDATE Min. 102: Penalty pentru Anglia! Joackim Maehle are o intervenție dură asupra lui Raheem Sterling, iar arbitrul dictează lovitură de la unsprezece metri.

UPDATE Min. 98: Phil Foden execută lovitura de la colțul terenului, Maguire trimite cu capul, dar balonul este respins. Jack Grealish intră în posesia balonului și șutează spre poarta lui Schmeichel, dar portarul danez intervine foarte bine. Faza continuă cu Raheem Sterling care preia și șutează, dar execuția sa lasă de dorit, iar balonul trece peste poartă.

UPDATE Min. 94: Ocazie uriașă pentru Anglia! Harry Kane preia balonul, avansează pe flancul drept și șutează, dar Kasper Schmeichel are o intervenție de excepție și înlătură pericolul.

UPDATE Min. 91Începe prima repriză de prelungiri!

UPDATE Minutul 90+7 Finalul primelor 90 de minute, semifinala intră în prelungiri.

UPDATE Minutul 75: Englezii au reclamat penalty la Harry Kane, dar acesta îl faultase în prealabil pe Poulsen.

UPDATE Minutul 73: Ocazie Anglia! Șut înșelător al lui Mason Mount,portarul danez respinge peste transversală.

UPDATE Minutul 55: Ocazie Anglia! Lovitură de cap a lui Maguire, dar Schmeichel reușește o paradă de excepție.

UPDATE Minutul 39: Goool Anglia!!! Centrare a lui Saka și Kjaer trimite în propria poartă din alunecare, presat de Sterling. Al 10-lea autogol de la această ediție.

Autogolul lui Simon Kjaer / Foto : Getty Images

UPDATE Minutul 37: Ocazie Anglia! Centrare Harry Kane, dar Sterling ratează în fața lui Schmeichel.

UPDATE Minutul 29: Goool Danemarca!!! Damsgaard deschide scorul din lovitură liberă! Pickford a plonjat inutil. Este al patrulea gol în 8 prezențe la naționala Danemarcei.

Mikkel Damsgaard a deschis scorul în meciul Anglia - Danemarca, din semifinalele EURO 2020 / Foto: Getty Images

UPDATE Minutul 26: Mikkael Damsgaard trimite un șut cu efect care trece puțin pe lângă poartă. Emoții pentru fanii engkezi.

UPDATE Minutul 13: Acțiune a lui Sterling, dar șutul lui nu-i dă mari emoții lui Kasper Schmeichel.

Înainte de meci, Harry Kane a avut un tricou special dedicat danezului Christian Eriksen, fostul său coechipier de la Tottenham.

UPDATE Minutul 1: A început partida. Anglia a câștigat 14 din utimele 16 meciuri pe Wembley, marcând 44 de goluri și încasând doar 4. Dar singura înfrângere a venit în fața Danemarcei, 0-1 în octombrie 2020.

Echipele de start:

Anglia (4-2-3-1): Pickford - Walker, Stones, Maguire, Shaw - Rice, Phillips - Saka, Mount, Sterling - Kane. Selecționer : Gareth Southgate.

Danemarca (3-4-3): Schmeichel - Christensen, Kjaer, Vestergaard - Stryger Larsen, Hojbjerg, Delaney, Maehle - Braithwaite, Dolberg, Damsgaard. Selecționer: Kasper Hjulmand.

Italia a reușit să se califice în finala de pe Wembley după un meci dramatic cu Spania, câștigat la penalty-uri. Acum, Anglia are șansa de a se califica în ultimul act, pe care îl va juca chiar ”acasă”. Danemarca, însă, este o echipă care și-a vândut scump pielea, mai ales în fazele eliminatorii, unde a reușit să treacă de Țara Galilor și Cehia.

Anglia - Danemarca, ora 22:00, LIVE TEXT pe digisport.ro. Se decide a doua finalistă de la EURO 2020

De partea cealaltă, Anglia este favorită pentru câștigarea turneului. Nu doar pentru că joacă la Londra, ci și pentru că a avut, până acum, un parcurs impresionant, cu patru victorii, un singur rezultat de egalitate și zero goluri primite!

Selecţionerul englez Gareth Southgate, care a făcut din semifinale obiectivul unui turneu reuşit înainte de debutul EURO 2020, a declarat că echipa sa nu se va mulţumi cu locul său din penultimul act cu Danemarca, programat miercuri.

"Ceea ce este interesant pentru noi, este faptul că nu ne vom mai mulţumi cu o semifinală, în timp ce în urmă cu trei ani, chiar dacă decepţia a fost mare (înfrângere cu Croaţia, 1-2 după prelungiri, la Cupa Mondială), exista sentimentul că este un mare progres", a spus Southgate.

"Noi am egalat ce am realizat acolo, dar nu va fi suficient pentru a mulţumi echipa. Este un semn pozitiv", a adăugat el.

Kasper Schmeichel, portarul danez al lui Leicester, a fost protagonistul unui moment savuros la conferința de presă premergătoare meciului de pe Wembley. A fost întrebat dacă trofeul ”va veni acasă”, sloganul englezilor înainte de fiecare turneu final.

”A fost vreodată acasă? Nu știu, l-ați câștigat vreodată?”, a fost replica tăioasă a lui Schmeichel, la întrebarea reporterului, care a replicat ”În 1966 a fost acasă” (n.r. - Cupa Mondială din 1966).

”Aceea nu a fost Cupa Mondială?”, a închis Schmeichel.

Dacă va ajunge în finala EURO 2020, Danemarca va fi urmărită din tribună de Christian Eriksen. Acesta a fost invitat la finală de UEFA, alături de paramedicii care i-au salvat viața.

Anglia - Danemarca, ora 22:00, LIVE TEXT pe digisport.ro. Echipele probabile:

• Anglia: Pickford - Walker, Stones, Maguire, Shaw - Rice, Phillips - Sancho, Mount, Sterling - Kane
  • Danemarca: Schmeichel - Christensen, Kjaer, Vestergaard - Stryger, Hojbjerg, Delaney, Maehle - Braithwaite, Dolberg, Damsgaard

Etichete: anglia , danemarca , semifinale euro 2020 , anglia - danemarca

Un cuplu care a cumpărat un conac vechi de 400 de ani a descoperit sub podeaua din bucătărie o comoară

În timp ce-și renovau bucătăria din casa lor veche, doi soți din Dorset, Anglia, au descoperit o...

Notele primite de Istvan Kovacs în marile publicații sportive, după Barcelona - PSG 1-4

Barcelona a fost învinsă la scor de PSG, 1-4, în returul sferturilor de finală ale UEFA Champions...

Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid
După o lună, Adrian Mutu și-a dat șapca jos! Ce a ieșit
Screenshot 2024-04-02 at 23.10.18
Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). ”Galacticii”, în semifinalele UEFA Champions League!
Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin

Exclusiv Marcel Răducanu a rostit șase cuvinte când a fost întrebat despre răbufnirea lui Victor Becali la adresa sa
marcel-raducanu1
Barcelona se gândește să ia o decizie radicală, după eliminarea din UEFA Champions League: 80 de milioane de euro!
FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24, Spain - 16 Apr 2024
Exclusiv Ilie Dumitrescu l-a caracterizat în doar două cuvinte pe Ancelotti, după ce Real Madrid a trecut de Man. City
ilie dumitrescu
LPF explică de ce FCSB nu are voie să petreacă după derby-ul cu Rapid: „Ar fi lipsă de respect"
Transferurile iernii n-au confirmat la Universitatea Craiova. Un jucător a plecat deja, alţi doi sunt pe listă
Zendaya, adevărul despre scenele intime din filmul „Challengers”: „Trebuia să ne simțim bine unul cu celălalt”
Shania Twain, „tot mai puțin inhibată” pe măsură ce trec anii. Artista și-a etalat picioarele lungi, într-un body, pe tocuri
Șotronul lui Șucu: culisele unei situații explozive pe care trebuie să o gestioneze la Rapid
50 de mașini electrice, testate pe autostradă. Doar 17 au autonomie peste 300 km. Cine e campioană?
Singurul județ cu două autostrăzi și un aeroport din România. Salvat de infrastructură și investiții masive
A izbucnit în plâns: final dureros al confruntării dintre Badosa și Sabalenka VIDEO
Selecționerul a rupt tăcerea, după ce jucătorul a refuzat convocarea pentru a merge cu soția în vacanță în Dubai