Hungary v Turkiye - Friendlies
Video Ungaria - Turcia 1-0. Maghiarii, fără înfrângere pe teren propriu din 2022
Gaziantep FK v RAMS Basaksehir - Turkish Super Lig
Marius Șumudică a recunoscut! Adevăratul motiv pentru care a plecat de la Gaziantep
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

Turcia - Italia 0-3, în primul meci de la EURO 2020. "Squadra Azzurra" a făcut spectacol total. A cerut și 4 penalty-uri

11.06.2021, 23:50

Turcia - Italia a fost primul meci de la EURO 2020, o reeditare a debutului de la EURO 2000, care a fost tot pe 11 iunie. S-a terminat și acum tot cu victoria italienilor, dar cu 3-0.

Turkey v Italy - UEFA Euro 2020: Group A
Turcia - Italia, la Euro 2020 / Foto: Getty Images
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Turcia - Italia 0-3, în meciul de deschidere de la EURO 2020

Partida a debutat cu șutul lui Berardi în plasa laterală, iar Squadra Azzurra a început deja să pună stăpânire pe meci. A cerut patru penalty-uri în prima repriză, dintre care trei pentru henț, dar arbitrul nu a acordat niciunul.

Tot în prima repriză, echipa antrenată de Roberto Mancini a ratat prin Chiellini și prin Immobile, iar turcii au avut și ei o jumătate de ocazie.

Turcia - Italia 0-3. Turcii n-au învins niciodată în istorie naționala Italiei

Italia a deschis scorul în minutul 53, după autogolul lui Demiral. A fost prima dată în istoria Campionatelor Europene când primul gol al turneului este un autogol. Italienii au mai ratat apoi prin Spinazzola și Locatelli, iar în minutul 67 și-au mărit avantajul, prin Immobile.

Echipa lui Senol Guneș a irosit o ocazie prin Karaman, dar acesta a trimis prea încet cu capul. Cu 11 minute înainte de final, Squadra Azzurra a făcut 3-0. Totul a pornit de la o gafă a portarului, finalizată de micuțul Insigne.

Ultima ocazie a meciului le-a aparținut turcilor în prelungiri și a fost, de altfel, singura lor șansă mare a partidei, dar veteranul Chiellini a blocat fantastic șutul lui Burak Yilmaz. După acest meci, Turcia rămâne fără nicio victorie în cele 11 partide jucate împotriva Italiei în toate competițiile. Au fost 8 victorii și 3 remize.

Turcia - Italia 0-3, LIVE TEXT:

Min. 90+3: Ocazie Turcia. Calhanoglu trimite o pasă filtrantă genială pentru Burak Yilmaz, dar șutul său e blocat incredibil de Chiellini în ultima clipă.

Min. 79: GOL Italia! (0-3). Portarul turc gafează și degajează la adversar, Berrardi combină cu Immobile, care îi pasează rapid lui lui Lorenzo Insigne, iar acesta înscrie. Astfel, Italia marchează pentru prima dată 3 goluri în istoria participărilor ei la EURO.

Min. 75: Ocazie Turcia. După o centrare în careu, Karaman deviază cu capul ușor, dar Donnarumma reține.

Min. 67: GOL Italia! (0-2). Spinazzola șutează din apropiere, portarul respinge în față, de unde Immobine înscrie.

Min. 58: Ocazie Italia. Locatelli șutează din afara careului, pe jos, dar portarul respinge.

Min. 54: Ocazie Italia. Spinazzola șutează tare din interiorul careului, dar portarul parează, mingea sare la Immobile, care încearcă o foarfecă, dar pe lângă poartă.

Min. 53: GOL Italia! (0-1). Domenico Berardi centrează în fața porții, iar Demiral trimite în propria poartă, cu pieptul, vrând să respingă. E prima dată când primul gol la Euro este un autogol.

Min. 46: Începe repriza a doua.

Min. 45+2: La pauză, Turcia - Italia 0-0. Statisticile sunt covârșitoare în favoarea Italiei, care a dat 14 șuturi la poartă, iar Tucia nu a dat niciunul.

Min. 45: Italia cere a patra oară penalty, după ce centrarea lui Spinazzola, trimisă din apropiere, îl lovește în mână pe Celik.

Min. 43: Ocazie Italia. Immobile șutează din marginea careului, dar exact în brațele portarului.

Min. 34: Ocazie Turcia. Yilmaz centrează in fața porții, dar Donnarumma iese și respinge din fața lui Tufan.

Min. 29: Italia cere al treilea penalty din acest meci după ce Barella cade în duel cu Yazici.

Min. 22: Ocazie Italia. Insigne centrează din corner, Chiellini reia cu capul, dar portarul Turciei are o paradă spectaculoasă.

Min. 21: Italia cere pentru a doua oară penalty la un alt presupus henț în careu, după un șut al lui Immobile, care pare să-l lovească în mână pe Soyuncu.

Min. 18: Ocazie Italia. Micuțul Insigne combină cu Berardi și șutează din interiorul careului, cu efect, la colțul lung, dar mingea ocolește poarta. Înainte de această fază, italienii au cerut un penalty pentru un presupus henț în careu, dar arbitrul olandez a lăsat meciul să continue.

Min. 3: Ocazie Italia. Berardi pasează pentru Immobile, care șuteză în plasa laterală, din apropiere.

Min. 1: Începe meciul. Turcia și Italia s-au mai întâlnit o singură dată într-un meci oficial la turneele finale, însă interesant este că duelul a fost tot la Euro, dar în 2000, și tot pe 11 iunie, tot în primul meci al turneului. Atunci s-a terminat 2-1 pentru Italia, cu golurile lui Conte și Inzaghi.

UPDATE: Mingea a fost adusă pe gazon cu o mașinuță cu telecomandă.

UPDATE: A început ceremonia de deschidere. Nesta și Totti sunt protagoniști, iar Andrea Bocelli a cântat piesa Nessun Dorma.

Echipele de start:

Turcia (4-1-4-1): Cakir - Celik, Demiral, Soyuncu, Meras - Youkuslu - Karaman, Tufan, Calhanoglu, Yazici - Yilmaz
Antrenor: Senol Gunes

Italia (4-3-3): Donnarumma - Florenzi, Bonucci, Chiellini, Spinazzola - Barella, Jorginho, Locatelli - Berardi, Immobile, Insigne
Antrenor: Roberto Mancini

Turneul final are loc în condiţii speciale, în 11 oraşe de pe ''Bătrânul Continent'', printre care şi Bucureşti, cu prezenţă redusă a spectatorilor, care variază de la 25% până la 65%. În 2020 s-au aniversat 60 de ani de la înfiinţarea competiţiei, iar Campionatul European trebuia să se desfăşoare iniţial în 12 oraşe, între 12 iunie şi 12 iulie 2020.

Turcia - Italia, ora 22:00, LIVE TEXT pe digisport.ro. VIDEO Fanii sunt pregătiți pentru meci

Turcia - Italia, ora 22:00, LIVE TEXT pe digisport.ro. Meciul de deschidere de la Campionatul European

COVID-19 încă are un impact important asupra competiţiei, în ciuda măsurilor sanitare şi a vaccinărilor, echipele Spaniei şi Suediei fiind afectate de o serie de infectări în rândul jucătorilor. Căpitanul echipei Spaniei, Sergio Busquets, va fi totuşi în lotul pentru EURO 2020, el fiind asimptomatic.

Comitetul Executiv al UEFA a aprobat reguli speciale pentru turneul final din cauza pandemiei COVID-19 în Europa. Astfel, dacă un grup de jucători ai unei echipe a fost plasat în carantină obligatorie sau auto-izolare din cauza testelor pozitive SARS-CoV-2, meciul va continua aşa cum era programat, atâta timp cât echipa afectată are cel puţin 13 jucători disponibili (inclusiv un portar).

În caz contrar, meciul poate fi reprogramat de către UEFA în următoarele 48 de ore de la data iniţială a meciului, cu condiţia să fie disponibile opţiuni viabile de reprogramare. Dacă meciul nu poate fi reprogramat, organul de control, etică şi disciplină al UEFA va lua o hotărâre în această privinţă. Echipa responsabilă pentru meciul care nu va mai avea loc va pierde cu 3-0, conform Agerpres.

România, pe lângă cele patru meciuri pe care le va găzdui la Bucureşti, va fi reprezentată şi de două brigăzi de arbitri, conduse de Ovidiu Haţegan şi de Istvan Kovacs, o premieră pentru ţara noastră la un turneu final.

România a primit organizarea a patru meciuri din cadrul Campionatului European pe Arena Naţională din Capitală. Ambasadorii Bucureştiului sunt Miodrag Belodedici (participant la două turnee finale europene), Dorinel Munteanu (participant la EURO 1996 şi 2000 cu naţionala României), Gabriela Szabo (campioană olimpică, mondială şi europeană la atletism).

Bucureștiul va găzdui trei partide din grupe și una din optimi

Bucureştiul va găzdui trei partide în cadrul Grupei C şi una în faza optimilor de finală. Astfel, pe Arena Naţională sunt programate meciurile Austria - Macedonia de Nord (13 iunie, ora 19:00), Ucraina - Macedonia de Nord (17 iunie, ora 16:00), Ucraina - Austria (21 iunie, ora 19:00), toate în Grupa C, precum şi partida din optimi care va opune câştigătoarea Grupei F şi formaţia clasată pe locul al treilea într-una din grupele A, B sau C (28 iunie, ora 22:00). Spectatorii vor avea acces la 25% din capacitatea stadionului la meciurile din grupă şi până la 50% la meciul din optimi, suplimentarea făcându-se ''doar cu persoane vaccinate''.

Mascota oficială a turneului, Skillzy, a fost dezvăluită pe 24 martie 2019, personajul fiind inspirat din fotbalul freestyle, fotbalul de stradă şi cultura panna.

Trofeul pe care îl va primi câştigătoarea Campionatului European de fotbal poartă numele de Cupa Henri Delaunay, în cinstea celui care a avut ideea organizării competiţiei. Varianta sa actuală, din 2008, are o înălţime de 60 de centimetri şi o greutate de opt kilograme.

Celebrul DJ olandez şi producător muzical Martin Garrix a compus melodia oficială a competiţiei fotbalistice în colaborare cu Bono, solistul lui U2, şi The Edge, ea având titlul ''We Are The People''.

Adidas Uniforia este mingea oficială EURO 2020 şi a fost prezentată la Londra pe 6 noiembrie 2019 de Martin Garrix.

Cele mai titrate naţionale, cu câte trei succese, sunt Germania (1972 şi 1980 cu RFG, apoi 1996) şi Spania (1964, 2008, 2012). Mannschaft sau La Roja pot obţine un nou triumf la Londra pe 11 iulie. Doar Franţa (1984, 2000) le poate ajunge. Germania şi URSS sunt naţionalele cu cele mai multe finale pierdute. Germanii au fost învinşi în 1972 (RFG), 1992 şi 2008, sovieticii în 1964, 1972 şi 1988.

Cele 24 de echipe participante sunt împărţite în şase grupe, ceda mai puternică fiind F, în care se regăsesc campioana mondială Franţa, campioana europeană Portugalia, Germania şi Ungaria.

• Grupa A (Roma şi Baku): Turcia, Italia, Ţara Galilor, Elveţia;
  • Grupa B (Copenhaga şi Sankt Petersburg): Danemarca, Finlanda, Belgia, Rusia;
  • Grupa C (Amsterdam şi Bucureşti): Olanda, Ucraina, Austria, Macedonia de Nord;
  • Grupa D (Londra şi Glasgow): Anglia, Croaţia, Scoţia, Cehia;
  • Grupa E (Sevilla şi Sankt Petersburg): Spania, Suedia, Polonia, Slovacia;
  • Grupa F (Munchen şi Budapesta): Ungaria, Portugalia, Franţa, Germania.

Finala se va juca pe 11 iulie, pe Stadionul Wembley din Londra (22:00).

EURO 2020 | Programul meciurilor

EURO 2020 | Meciurile din grupe

Vineri 11 iunie

• Turcia - Italia (22:00, Roma, Grupa A)

Sâmbătă 12 iunie

• Ţara Galilor - Elveţia (16:00, Baku, Grupa A)
  • Danemarca - Finlanda (19:00, Copenhaga, Grupa B)
  • Belgia - Rusia (22:00, St Petersburg, Grupa B)

Duminică 13 iunie

• Anglia - Croaţia (16:00, Londra, Grupa D)
  • Austria - Macedonia de Nord (19:00, Bucureşti, Grupa C)
  • Olanda - Ucraina (22:00, Amsterdam, Grupa C)

Luni 14 iunie

• Scoţia - Cehia (16:00, Glasgow, Grupa D)
  • Polonia - Slovacia (19:00, St Petersburg, Grupa E)
  • Spania - Suedia (22:00, Sevilla, Grupa E)

Marţi 15 iunie

• Ungaria - Portugalia (19:00, Budapesta, Grupa F)
  • Franţa - Germania (22:00, Munchen, Grupa F)

Miercuri 16 iunie

• Finlanda - Rusia (16:00, St Petersburg, Grupa B)
  • Turcia - Ţara Galilor (19:00, Baku,Grupa A)
  • Italia - Elveţia (22:00, Roma, Grupa A)

Joi 17 iunie

• Ucraina - Macedonia de Nord (16:00, Bucureşti, Grupa C)
  • Danemarca - Belgia (19:00, Copenhaga, Grupa B)
  • Olanda - Austria (22:00, Amsterdam, Grupa C)

Vineri 18 iunie

• Suedia - Slovacia (16:00, St Petersburg, Grupa E)
  • Croaţia - Cehia (19:00, Glasgow, Grupa D)
  • Anglia - Scoţia (22:00, Londra, Grupa D)

Sâmbătă 19 mai

• Ungaria - Franţa (16:00, Budapesta, Grupa F)
  • Portugalia - Germania (19:00, Munchen, Grupa F)
  • Spania - Polonia (22:00, Sevilla, Grupa E)

Duminică 20 iunie

• Italia - Ţara Galilor (19:00, Roma, Grupa A)
  • Elveţia - Turcia (19:00, Baku, Grupa A)

Luni 21 iunie

• Macedonia de Nord - Olanda (19:00, Amsterdam, Grupa C)
  • Ucraina - Austria (19:00, Bucureşti, Grupa C)
  • Rusia - Danemarca (22:00, Copenhaga, Grupa B)
  • Finlanda - Belgia (22:00, St Petersburg, Grupa B)

Marţi 22 iunie

• Cehia - Anglia (22:00, Londra, Grupa D)
  • Croaţia - Scoţia (22:00, Glasgow, Grupa D)

Miercuri 23 iunie

• Slovacia - Spania (19:00, Sevilla, Grupa E)
  • Suedia - Polonia (19:00, St Petersburg, Grupa E)
  • Germania - Ungaria (22:00, Munchen, Grupa F)
  • Portugalia - Franţa (22:00, Budapesta, Grupa F)

Vineri 2 iulie

• sfert 1: câştigătoarea optimii de finală 6 - câştigătoarea optimii de finală 5 (19:00, St Petersburg)
  • sfert 2: câştigătoarea optimii de finală 4 - câştigătoarea optimii de finală 2 (22:00, Munchen)

Sâmbătă 3 iulie

• sfert 3: câştigătoarea optimii de finală 3 - câştigătoarea optimii de finală 1 (19:00, Baku)
  • sfert 4: câştigătoarea optimii de finală 8 - câştigătoarea optimii de finală 7 (22:00, Roma)

EURO 2020 | Semifinale

Marţi 6 iulie

• semifinala 1: câştigătoarea sfertului 2 - câştigătoarea sfertului 1 (22:00, Londra)

Miercuri 7 iulie

EURO 2020 | Finala

Duminică 11 iulie

• câştigătoarea semifinalei 1 - câştigătoarea semifinalei 2 (22:00, Londra)

Etichete: italia , turcia , meciuri euro 2020 , meci de deschidere euro 2020 , turcia - italia

Una dintre celebrele gemene siameze Abby și Brittany s-a căsătorit. De ce nu au făcut niciodată operația de separare

Abby și Brittany Hensel, gemene siameze din SUA, care au devenit celebre în toată lumea după ce au...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276

Ce surpriză! Schimbarea majoră pe care UEFA o ia în calcul pentru EURO 2024
”Nu mai pot. E inadmisibil!”. S-a săturat și vrea să plece din România!
ciprian marica
Exclusiv ”Ați avut ofertă de 8 milioane de euro?”. Șeful lui Dinamo a răspuns imediat și a lămurit situația
fcd
Situație neverosimilă în fotbalul european: un club de tradiție vrea să schimbe campionatul!