Europa League, sferturi de finală. Liverpool, învinsă pe Anfield. Leverkusen, în cel mai bun moment al sezonului. Rezultatele
Premier League Liverpool v Manchester United
Klopp a aflat de planul pus la cale de suporteri la meciul cu Atalanta și a reacționat: ”Nu îmi place ce aud!”
Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid

Video Austria Viena - Astra 1-2. Giurgiuvenii au revenit extraordinar și au șanse mari de calificare!

24.11.2016, 21:24

Victorie uriaşă pentru Astra, 2-1 la Viena, iar acum giurgiuvenii sunt aproape de calificarea în primăvara europeană! Campioana României a câştigat pe terenul Austriei Viena şi a făcut un pas important pentru accederea în 16-imile Europa League.

Florea buc

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

Marcator în meciul tur, Cristi Săpunaru putea deschide scorul în minutul 41. Şi-a încercat norocul din lovitură liberă, dar nu a prins spaţiul porţii și prima repriză s-a încheiat fără goluri. Gazdele au forţat în ofensivă după pauză, iar Holzhauser l-a pus la grea încercare pe Silviu Lung. Mijlocaşul advers a ales să paseze în minutul 57 şi Rotpuller nu a ratat.

Imediat, gazdele au rămas în inferioritate, după eliminarea lui Grunwald, iar de aici încolo jocul a arătat cu totul altfel. Budescu putea profita şi să marcheze unul dintre cele mai frumoase goluri ale serii în Europa, dar bara s-a opus.

Jucătorii lui Şumudică au dat lovitura prin nou-intratul Florea, care a finalizat o acţiune superbă. Alibec a fost la un pas de a aduce victoria, iar acelaşi Florea a scos un penalty, cu 3 minute înainte de final. Budescu a înscris de la punctul cu var şi Astra a câștigat, 2-1.

Cu 7 puncte, campioana Romaniei a urcat pe locul secund. În ultimul meci din grupă, Astra înfruntă liderul AS Roma, care a câştigat cu 4-1 în fața Viktoriei Plzen.

VIDEO Golurile din meciul Austria Viena - Astra Giurgiu 1-2

AICI SUNT TOATE CALCULELE PENTRU CALIFICAREA ASTREI ÎN PRIMĂVARA EUROPEANĂ

Clasamentul grupei E:

Min. 90+6: Finalul meciului! VICTORIE IMENSĂ PENTRU ASTRA, AFLATĂ ACUM PE LOCUL 2 ÎN GRUPA E!

Min. 90+5:   Stan este avertizat pentru tragere de timp.

Min. 90+3:   Friesenbichler este avertizat pentru o intrare urâtă la Budescu

Min. 90: Meciul de la Viena este prelungit cu 4 minute!

Min. 90: Schimbare Austria Viena: Iese Kayode, intră Friesenbichler

Min. 90: Schimbare Austria Viena: Iese Venuto, intră Tajouri-Shradi

Min. 88: GOOOL ASTRA!!! Campioana înscrie din penalty, prin Budescu, după ce Florea a căzut în careu în urma unui duel cu Filipovic.

VIDEO GOLUL LUI BUDESCU

Min. 78: GOOOL ASTRA!!! Fază extraordinară a gazdelor, Teixeira îi pasează foarte bine lui Alibec, atacantul rămâne singur cu portarul, Hadzikic respinge șutul acestuia, însă Florea, aflat pe fază, reușește să egaleze cu o execuție simplă.

VIDEO GOLUL LUI FLOREA

Min. 73: BARĂ ASTRA! Budescu scoate doi oameni din joc și apoi șutează excelent, însă balonul lovește bara și iese apoi în afara terenului. OCAZIE IMENSĂ PENTRU ASTRA!

Min. 71: Schimbare Astra: Iese Boubacar și intră Lovin

Min. 69:   Geraldo este avertizat pentru un fault la Kayode, iar fundașul este suspendat pentru ultimul meci al grupei, cel cu AS Roma.

Min. 65:   Grunwald vede al doilea galben și este eliminat, după o intrare din spate la Alibec.

VIDEO ELIMINAREA LUI GRUNWALD

Min. 63: OCAZIE ASTRA! Budescu fentează un adversar, dar trage pe lângă poartă, de la distanță.

Min. 62: Schimbare Astra: Iese Oros și intră Florea

Min. 61:   Grunwald vede cartonașul galben după un fault la Seto

Min. 60:    Boubacar este avertizat pentru un fault comis la mijlocul terenului asupra lui Venuto.

Min. 58: GOOOL AUSTRIA VIENA! Lung jr. respinge la un corner al gazdelor, austriecii rămân în posesie, iar balonul ajunge apoi la Rotpuller, care înscrie simplu, din fața porții, după o gafă mare în apărarea campioanei României. Fundașul Austriei Viena este la primul gol în cupele europene.

VIDEO GOLUL LUI ROTPULLER

Min. 50: OCAZIE ASTRA! Budescu șutează pe lângă poartă din afara careului.

Min. 47: OCAZIE ASTRA! Teixeira bate repede o lovitură liberă, Alibec deviază pentru Seto, însă japonezul șutează pe lângă poartă

Min. 46: Începe repriza secundă.

Min. 45+2: Finalul primei reprize. La pauză, Astra este la egalitate cu Austria Viena, scor 0-0. În acest moment, Astra este pe locul 3, cu 5 puncte. În celălalt meci, Roma - Plzen este 1-1.

Min. 43:   Oros este avertizat pentru un fault la Venuto

Min. 41: OCAZIE ASTRA! Budescu îl lasă pe Săpunaru să bată o lovitură liberă periculoasă, însă fostul rapidist trage peste poartă de la 22-23 de metri.

"ROMÂNIA, ROMÂNIA!!!", se scandează din sectorul suporterilor Astrei, care se aud extrem de bine la Viena. Destul de apatici, fanii austrieci nu pun o mare presiune pe echipa antrenată de Șumudică.

Min. 36: Budescu trimite un șut-centrare prin surprindere, de la mare distanță, dar nu prinde cadrul porții adverse, spre nemulțumirea lui Marius Șumudică.

Min. 25: Kayode trimite un șut înșelător din colțul terenului, Grunwald încearcă să devieze decisiv, dar Lung jr. scapă cu fața curată dintr-un moment delicat.

Min. 21: OCAZIE AUSTRIA VIENA! Venuto scapă în poziție favorabilă, în careu, dar șutul său trece departe de poarta Astrei.

Astra este echipa cu posesia mai bună în primul sfert de oră, dar jocul în general este unul echilibrat. Austriecii au probleme la construcție, giurgiuvenii apărându-se foarte bine până acum.

Min. 10: OCAZIE ASTRA! Budescu iese de această dată la rampă, dar șutul său din prima, din afara careului, este reținut cu siguranță de portarul advers.

Min. 5: OCAZIE ASTRA! Înconjurat de mai mulți adversari, Alibec ține bine de minge și apoi trage puternic, peste poarta lui Hadzikic.

Min. 1: Începe meciul de la Viena!

ECHIPELE:

Austria Viena (4-2-3-1): Hadzikic - Larsen, Rotpuller, Filipovic, Martschinko - Holzhauser, Serbest - Venuto, Grunwald, Pires - Kayode

Rezerve: Pentz, Friesenbichler, Prokop, Salamon, Stronati, Tajouri, Windbichler

Antrenor: Thorsten Fink

Astra (4-3-3): Silviu Lung jr. - Stan, Oros, Geraldo, Morais - Seto, Săpunaru, Boubacar - Budescu, Alibec, Teixeira

Rezerve: Gavrilaș, Fabricio, Florea, Ioniță, Lovin, Moise, Nicoară

Antrenor: Marius Șumudică.

Etichete: austria viena astra echipe probabile , echipa de start astra , echipa astra austria viena , astra sanse europa league

Vedeta de filme pentru adulți Jenna Jameson a mai primit o lovitură după ce medicii i-au spus că mai are câteva luni de trăit

Jenna Jameson, fost star de filme pentru adulți, în vârstă de 50 de ani, a anunțat în urmă cu o...

FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
Notele primite de Istvan Kovacs în marile publicații sportive, după Barcelona - PSG 1-4

Barcelona a fost învinsă la scor de PSG, 1-4, în returul sferturilor de finală ale UEFA Champions...

Ilie Năstase a apărut de mână cu ”cea mai frumoasă femeie din lume”: ”I-a luat trei ani”
Screenshot 2024-04-16 at 21.24.53
Gesturile pe care nimeni nu le-a înțeles făcute de Ronald Araujo, după ce Istvan Kovacs l-a eliminat și l-a pus la punct
"S-a terminat!" Presa catalană nu a avut milă de Istvan Kovacs. Cuvinte greu de digerat pentru centralul român
xavi kovacs (20)
După o lună, Adrian Mutu și-a dat șapca jos! Ce a ieșit
Screenshot 2024-04-02 at 23.10.18

Prima reacție a lui Araujo, după scandalul de la Barcelona - PSG! ”Mi-a dat o lovitură dură”
Match de Ligue Des Champions 2024 (LDC) "Barcelone - PSG (1-4)" au stade olympique Lluís Companys
Cristiano Ronaldo a câștigat procesul și trebuie să primească 10 milioane de euro imediat!
Screenshot 2024-04-17 at 22.11.33
Foto Proteste la Munchen. ”Nici nouă nu ne place de tine! Ieși de pe stadionul nostru” / ”Își mulg fanii ca pe vaci”
Profit uriaș raportat de Dinamo în 2023! De unde provin milioanele de euro
Gigi Becali vrea să îl ia pe Juan Bauza pentru Liga Campionilor. Adrian Mititelu a luat decizia în privința transferului
Zendaya, fotografiată din toate unghiurile pe covorul roșu. Actrița a făcut furori într-o rochie de prințesă cu un corset din dantelă
Fiica lui Travis Barker, imagini care stârnesc noi controverse după ce anterior a susținut că este „frumoasă natural”, nu operată
De ce a dinamitat Armata Română cel mai frumos pod din ţară, construit de Anghel Saligny
Cum reușesc șoferii să scape de amendă chiar dacă circulă cu viteză? Poliția nu are ce să le facă
Cum funcționează detectorul de minciuni. Ce e poligraful și cât de precis este în a identifica adevărul
VIDEO Madalina Ghenea e istorie! Tenismenul Dimitrov a înlocuit-o cu o sportivă ce este expertă la Eurosport. În plus conduce un Lamborghini de 700.000 de dolari