Calificare! Vlad Dragomir, decisiv pentru Pafos în minutul 90+1, în meciul cu patru goluri din Europa
articol scris de Digi Sport31.07.2026, 09:00
Vlad Dragomir (27 de ani) a fost contribuit decisiv la calificarea lui Pafos în fața celor de la Hajduk Split, vicecampioana Croației, în turul trei preliminar Europa League.
Europa League Cupa României: Chiajna - Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1
Cupa României: Bihor - Farul, miercuri, 17:30, DGS 1
Mijlocașul român a fost introdus în minutul 45+2 al partidei Pafos-Hajduk Split, scor 2-0 (4-0 d.p) și a oferit o pasă de gol în minutul 90+1 pentru a trimite meciul în prelungiri.
Vlad Dragomir a început rezervă Pafos - Hajduk Split, dar a fost decisiv la calificarea în turul trei preliminar Europa League
Pafos a început returul cu Hajduk Split, din turul doi preliminar Europa League, cu un handicap de două goluri din tur. În Croația, Pafos a fost învinsă cu scorul de 0-2 după ce a primit două goluri în mai puțin de 10 minute, în minutele 56 și 65, și șansele la calificare erau reduse considerabil.
- În tur, Vlad Dragomir a fost titular pentru ciprioți și a fost schimbat în minutul 74 fără a avea un impact asupra partidei.
Lucrurile au stat altfel în retur. Guga a deschis scorul în minutul 40 pentru Pafos, iar șapte minute mai târziu internaționalul român a fost introdus pe teren după ce Jaja se accidentase.
Repriza secundă a fost dominată de ciprioți, care căutau cu disperare golul care să aducă egalitatea la general. Acesta a venit la ultima fază a partidei, după un corner executat perfect de Dragomir. David Goldar a reluat în poartă și a trimis partida în prelungiri. Acolo, Pafos și-a continuat dominarea și a mai marcat de două ori prin Biel și Correia, pentru scorul final de 4-0.
Pafos o va întâlni pe Red Bull Salzburg în turul trei preliminar Europa League
În turul următor, Pafos va întâlni echipa austriacă Red Bull Salzburg, pentru calificarea în play-offul competiției. Meciurile sunt programate pe 6 august, respectiv 13 august.
Fotbalistul de 27 de ani, care are o cotă de piață de două milioane de euro pe transfermarkt, se mai află sub contract cu Pafos până în iunie 2028.
El este stabilit în Cipru, unde s-a însurat cu o localnică, Alexandra Kourtidou, și împreună au doi copii.
Galerie Foto
Vlad Dragomir este unul dintre favoriții lui Gheorghe Hagi la naționala României
Vlad Dragomir are 8 selecții pentru națională, unde a devenit titular, în mandatul lui Mircea Lucescu. El a fost folosit 90 de minute și de Gică Hagi, în meciul cu Țara Galilor, din luna iunie, și se anunță unul dintre pilonii naționalei în Liga Națiunilor, competiție care începe pe 25 septembrie.
Se anunță o grupă de foc pentru naționala României în această ediția de Nations League.
Programul României în Nations League
- Suedia – România, 25 septembrie (21:45)
- România – Bosnia și Herțegovina, 28 septembrie (21:45)
- Polonia – România, 2 octombrie (21:45)
- România – Suedia, 5 octombrie (21:45)
- România – Polonia, 14 noiembrie (21:45)
- Bosnia și Herțegovina – România, 17 noiembrie (21:45)
Etichete: calificare , vlad dragomir , pafos
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Doi români ajunși pe aeroportul Henri Coandă Otopeni cu o cursă care venea de pe aeroportul Luton...




















