Atalanta BC v Liverpool FC - UEFA Europa League Jurgen Klopp, head coach of Liverpool FC, gestures towards fans of Atala
Mesajul lui Jurgen Klopp, la ultimul meci european ca antrenor al lui Liverpool: ”Este o nebunie!”
UEFA Europa League Trophy Tour With John O Shea, Aviva Stadium, Dublin 16/4/2024 A view of the Europa League Trophy A vi
Știm semifinalele UEFA Europa League: AC Milan și Liverpool au fost eliminate!
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
3 - 1
Honvéd Honvéd
Jo 01.08.2019 20:15

Craiova e în turul 3, după 3-1 la penalty-uri cu Honved. Incidente grave, după ce arbitrul a fost lovit cu un obiect

01.08.2019, 22:05

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Craiova a început precaut returul cu Honved, din turul 2 preliminar al Europa League. Ivanov i-a dat primele emoții portarului maghiarilor în minutul 8, iar apoi lovitura liberă a lui Mihai Roman a trecut pe lângă.

Oltenii au combinat perfect în minutul 30, când Mateiu a intrat în careu și i-a pasat cu călcâiul lui Bărbuț, însă Levkovic a fost la post. Un minut mai târziu, Mateiu l-a pus din nou la încercare pe portarul lui Honved, care a fost înlocuit câteva minute mai târziu, după o accidentare urâtă.

Prima repriză s-a încheiat cu ocaziile lui Bărbuț și Bancu. În debutul părții secunde, Cicâldău a executat o lovitură liberă, dar mingea a nimerit bara, iar câteva minute mai târziu, Briceag a tras direct în brațele portarului. Bărbuț a reușit o nouă acțiune superbă pe partea dreaptă, a trecut de doi adversari, dar șutul său a lovit plasa laterală.

Niciuna dintre echipe nu a mai reușit ceva notabil până la final și s-a intrat în prelungiri. Rezerva Fortes a ratat prima șansă din prelungiri, după ce a trimis cu capul centrarea din corner a lui Cicâldău.

Pe finalul prelungirilor a avut loc un incident incredibil. După un meleu în careu dintre Qaka, Fortes și jucătorii adverși, arbitrul a fost lovit în cap cu un obiect aruncat din tribune, se pare că o monedă. Partida a fost întreruptă peste o jumătate de oră, iar centralul a primit îngrijiri medicale, însă în cele din urmă a fost înlocuit cu arbitrul de rezervă.

S-a ajuns la loviturile de departajare, unde Pigliacelli a fost erou. Portarul Craiovei a parat penalty-ul lui Kamber, apoi Ioniță a transformat. Pigliacelli a apărat din nou, după șutul lui Batik, iar după aceea Fortes a transformat si el cu siguranță.

Ngog a transformat singura lovitură de pedeapsă a ungurilor, iar Cicâldău a înscris și el. Ultima lovitură de pedeapsă, executată de Bano, a fost parată din nou de Pigliacelli, iar Craiova s-a calificat în turul 3 preliminar, acolo unde o așteaptă AEK Atena.

Honved Budapesta a început războiul psihologic înaintea returului cu Craiova, din turul 2 preliminar al Europa League. "Sunt mai slabi decât adversarul pe care l-am eliminat înainte", au spus maghiarii.

Din şase meciuri oficiale, U Craiova nu a reuşit să câştige doar în turul din Ungaria, încheiat cu 0-0. A fost suficient pentru cei de la Honved pentru a spune că oltenii au o echipă mai slabă decât Zalgiris, adversar eliminat de maghiari în turul precedent, din preliminariile Europa League.

"Declaraţia lor nu prea are argumente. Cu Zalgiris au reuşit să înscrie de trei ori, iar cu noi au ajuns o dată la poartă. Am demonstrat pe teren că suntem mai buni ca ei, au avut numai o singură ocazie", a declarat antrenorul oltenilor, Corneliu Papură.

U Craiova - Honved Budapesta (19:15, Digi Sport 1). Joc dur al maghiarilor în tur

Bătălia decisivă dintre olteni şi maghiari va fi arbitrată de un nord-irlandez. În tur, jucătorii de la Honved le-au spart arcadele lui Bancu şi Acka.

"Jucătorii noştri sunt puternici, nu-i clatină nimic. Vom aborda cu forţă şi încredere meciul", a mai spus Papură.

"Sunt pregătit. A fost o mică lovitură, dar suntem puternici, eu, Bancu şi ceilalţi băieţi", a afirmat şi Stephane Acka. După returul cu Honved, Craiova are meci în deplasare, în campionat cu Hermannstadt, în direct la Digi Sport 1, duminică, la ora 18:00.

U Craiova - Honved Budapesta va fi în direct la Digi Sport 1 astăzi, de la ora 19:15. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro şi m.digisport.ro.

• 120+38 final

Final de meci. Craiova se califică în tutul 3 preliminar, după 3-1 cu Honved la loviturile de departajare. Urmează să o întâlnească pe AEK Atena.

• 120+37 l l

Pigliacelli apără din nou, de această dată la execuția lui Bano.

• 120+31 l l

Pigliacelli apără prima lovitură de pedeapsă a ungurilor, executată de Kamber.

• 120+30 fp2

Finalul celei de-a doua reprize de prelungiri. Se trece la executarea loviturilor de departajare.

• 120+11 cg cg

Batik primește cartonaș galben.

Carlos Fortes primește cartonaș galben.

• 119 fm

Incidente la Craiova. După un meleu între Qaka și jucătorii lui Honved, arbitrul a fost lovit de un obiect aruncat din tribună. Lângă el au căzut și fumigene și petarde. Meciul e întrerupt de peste o jumătate de oră, ambulanța a pătruns pe teren. Arbitrul central a fost înlocuit cu arbitrul de rezervă.

• 119 oc oc

După un corner, Fortes trimite cu capul, dar portarul maghiarilor respinge greu.

• 115 oc oc

Kamber primește o centrare în careu, dar preia defectuos mingea și ratează o șansă bună pentru maghiari.

• 107 sp2

Începe a doua repriză de prelungiri.

• 106 fp1

Se termină prima repriză de prelungiri.

• 106 oc oc

Cicâldău execută un corner, iar Fortes trimite cu capul, dar mingea ocolește spațiul porții.

• 94 s s

Carlos Fortes intră în locul lui Mihai Roman.

• 91 sp1

A început prima repriză de prelungiri.

• 90+5 fr2

După finalul celor 90 de minute regulamentare, scorul continuă să fie egal, 0-0. Se intră în prelungiri.

• 90+3 cg cg

Bancu primește cartonaș galben.

• 78 s s

N Gog intră în locul lui Kulach.

• 77 oc oc

Bărbuț driblează doi adversari în flancul drept, intră în careu și șutează la poartă, dar mingea lovește plasa laterală.