bergodi-2
Cristiano Bergodi a tras un semnal de alarmă înaintea meciului cu Universitatea Craiova
Olympique de Marseille v PAOK Thessaloniki - Quarter Final, First Leg, UEFA Europa Conference League
Exclusiv Răzvan Lucescu l-a antrenat pe Alex Mitriță și știe care este marea problemă a acestuia
Jo 27.08.2020 21:00

Lokomotivi Tbilisi - Universitatea Craiova 2-1. Oltenii, eliminați rușinos, cu două goluri în 4 minute, pe contraatac

27.08.2020, 21:45

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

În direct la Digi Sport, meciul Lokomotivi Tbilisi - Universitatea Craiova, scor 2-1, a fost una dintre cele mai mari surprize din turul 1 preliminar al Europa League.

Lokomotivi Tbilisi - Universitatea Craiova 2-1. Două contraatacuri au scris soarta meciului

Oltenii au fost eliminați rușinos de gruzini, chiar dacă totul părea doar o formalitate după ce Koljic a ratat prima ocazie a meciului în minutul 5, iar totul părea simplu. Georgienii au început apoi să profite de lipsa de reacție a oltenilor și au atacat, iar Samurkasovi și Oulad Omar au ratat.

Ultima șansă a primei reprize a aparținut Craiovei, dar portarul de 19 ani al lui Lokomotivi a ieșit la timp. În partea secundă, Bancu a scăpat spre poartă, dar a tras într-un adversar, iar la câteva minute după aceea, cei din Tbilisi au deschis scorul, prin Sikharulidze, la un contraatac simplu.

Lokomotivi Tbilisi - Universitatea Craiova 2-1. Oltenii, eliminați de un adversar mult inferior valoric

După alte 4 minute, în urma unui alt contraatac, gruzinii au făcut 2-0 prin Oulad. Craiova a continuat jocul slab în fața unui adversar fără pretenții, însă a avut totuși o bară prin Koljic.

În minutul 71, Craiova a cerut penalty la un contact clar între Cicâldău și Sandokadze, dar arbitrul nu a dat nimic. Apoi șutul lui Koljic a fost parat de portarul lui Lokomotivi. Abia în minutul 90+4 Universitatea a marcat, prin Baiaram, iar în minutul 90+7, la ultima fază a meciului, a mai avut o șansă.

Lokomotivi Tbilisi - Universitatea Craiova s-a terminat 2-1, iar oltenii au fost eliminați rușinos.

VIDEO cu rezumatul meciului:

Universitatea Craiova a ratat titlul în Liga 1 în ultima etapă a sezonului trecut, dar acum totul a trecut iar oltenii se concentrează pentru a forța calificarea în grupele Europa League. Șefii clubului au făcut transferuri și vor mai face.

Lokomotivi Tbilisi - Universitatea Craiova, din turul întâi preliminar al Europa League, va începe la ora 21:00 și va fi ÎN DIRECT la Digi Sport 1. Meciul va putea fi urmărit și în aplicația Digi Online.

Lokomotivi Tbilisi - Universitatea Craiova LIVE VIDEO| Cum s-au relaxat oltenii

Cu o zi înaintea partidei, elevii lui Cristiano Bergodi nu au ratat șansa de a se plimba prin Tbilisi, un oraș absolut superb, mai ales că și vremea a fost impecabilă.

Gruparea din Bănie va avea parte de un meci greu azi la Tbilisi, contra celor de la Lokomotivi, echipă care a termizat sezonul trecut din Georgia pe locul 4. În acest moment, adversara oltenilor se află pe locul 6, cu 13 puncte adunate în 10 meciuri.

Lokomotivi Tbilisi - Universitatea Craiova LIVE VIDEO| Echipe probabile

Lokomotivi Tbilisi: 25. Mamardașvili - 27. Gabadze, 3. Gureșidze, 16. Sandokadze - 6. Dartsmelia, 21. Dzebniauri, 14. Oulad Omar, 8. Samurkasovi, 7. Șonia - 10. Șiharulidze, 9. Gavașelișvili
Antrenor: Giorgi Ciabrișvili

Universitatea Craiova: 13. Pigliacelli - 18. Vlădoiu, 4. Bălașa, 23. M. Constantin, 11. Bancu - 16. Nistor, 8. Mateiu, 10. Cicâldău - 9. Ivan, 19. Koljici, 28. Mihăilă
Antrenor: Cristiano Bergodi

Lokomotivi Tbilisi - Universitatea Craiova LIVE VIDEO| Ce a spus Bergodi

Tehnicianul Cristiano Bergodi spune că echipa sa este pregătită să facă un meci mare, care să asigure la final calificarea craiovenilor.

E un meci foarte important, începem preliminariile Europa League și ne dorim să trecem de acest tur. Întâlnim o echipă bună, se poate întâmpla orice într-o singură manșă, dar suntem foarte bine pregătiți. Au aproape toți jucătorii autohtoni și știm că sunt o echipă bună”, a spus Bergodi, la conferința de presă.

• 90+7 oc oc

Ocazie Craiova. După un corner bătut de Mihăilă, Andrei Ivan trimite cu capul pe lângă poartă.

• 90+4 g g

GOOOOL Craiova! Bancu ia o acțiune pe cont propriu, centrează în careu, iar Baiaram înscrie.

• 80 s s

Chanturia intră în locul lui Samurkasovi.

• 77 s s

Baiaram intră în locul lui Nistor.

• 77 s s

Andronikashvili intră în locul lui Sandokhadze.

• 72 oc oc

Ocazie Craiova. Mihăilă combină cu Koljic, dar șutul ultimului e parat de portarul georgienilor.

• 71 fm fm

Bancu centrează de pe stânga pentru Ivan, care retrimite cu capul pentru Cicâldău, dar acesta cade în duel cu Sandokadze și cere penalty

• 69 s s

Dzebniauri intră în locul lui Oulad Omar.

• 67 s s

Screciu intră în locul lui Mateiu.

• 66 oc oc

Bară Craiova. Andei Ivan îi pasează lui Koljic, care șutează la colțul lung și nimerește bara, după ce mingea e ușor deviată de un fundaș al georgienilor.

• 62 cg cg

Marius Constantin primește cartonaș galben.

• 61 s s

Mihăilă intră în locul lui Bărbuț.

• 61 g g

GOOOOL Lokomotiv Tbilisi! Pe un nou contraatac, Dartsmelia îi pasează lui Oulad Omar, iar acesta mnarchează.

• 57 g g

GOOOOOL Lokomotiv Tbilisi! Pe un contraatac, Kirkitadze îi pasează lui Sikharulidze, care înscrie.

• 54 cg cg

Acka primește cartonaș galben.

• 53 fm fm

Cicâldău îl lansează pe, Bancu, acesta scapă singur spre poartă, dar centrează direct în Sandokhadze.

• 48 cg cg

Koljic primește cartonaș galben.

Începe repriza a doua.

La pauză, Lokomotivi Tbilisi - Universitatea Craiova 0-0.

• 45+2 oc oc

Ocazie Craiova. Andrei Ivan centrează în fața porții, de pe partea dreaptă, dar portarul iese la timp și reține.

• 38 cg cg

Vătăjelu primește cartonaș galben.

• 33 oc oc

Ocazie Lokomotivi Tbilisi. Oulad Omar pătrunde pe centru și șutează tare din margiunea careului, dar puțin peste poartă.

• 21 oc oc

Ocazie Lokomotivi Tbilisi. Oulad îi așează mingea lui Samurkasovi, care trimite cu efect peste poartă.

• 17 oc oc

Ocazie Lokomitivi Tbilisi. Shonia prinde un șut-bombă, dar acesta trece peste poartă.

• 13 cg cg

Ubilava primește cartonaș galben.

• 5 oc oc

Ocazie Craiova. Cicâldău îi pasează lui Koljic în fața porții, dar Gureshidze intervine în ultimul moment, prin alunecare.