Liverpool v Atalanta, UEFA Europa League, Quarter Final, First Leg, Football, Anfield, Liverpool, UK - 11 Apr 2024
Aroganța făcută de Klopp, înainte ca Liverpool să fie umilită de Atalanta
Explicațiile lui Jurgen Klopp, după ce Liverpool a fost umilită de Atalanta în Europa League
farul-cfr
Live Video&Text Farul - CFR Cluj 2-0, ACUM, Digi Sport 1. Ionuț Cojocaru a dublat avantajul echipei lui Gică Hagi
LIVE Digi Sport Special

Petrolul - Swansea 2-1. Ploieștenii au spălat rușinea după umilința din tur

29.08.2013, 09:46

Într-o atmosferă senzațională, creată de fanii care au cântat non-stop, chiar și în momentul în care galezii au marcat, Petrolul a obținut o victorie de palmares în fața celor de la Swansea.

petrolul swansea
  • SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

Elevii lui Cosmin Contra au intrat pe teren deciși să producă imposibilul pe “Ilie Oană“, au lăsat rușinea afișată în meciul tur la vestiare și au atacat cu toate forțele poarta lui Tremmel.

Din păcate, au fost lipsiți și de șansă. Repriza a doua a fost una interzisă cardiacilor. Chiar dacă minutele s-au scurs pentru ai noștri cu viteza lumini, iar șansele unei calificări-minune scădeau dramatic, Hamza și ai lui au continuat să atace cu disperare, deciși să obțină măcar o victorie de palmares.

Fără Grozav, vândut la Terek Grozny, Hamza a fost cel mai periculos, dar și cel mai spectaculos om al lui Contra. După foarfeca din minutul 31, tunisianul putea deschide scorul în finalul primei reprize, dar șutul său din 5 metri a fost scos de pe linia portii.

Galezii puteau da lovitura pe contraatac la centrarea lui Donnely, deviată în bară de Geraldo Alves. Donnely a reușit să-l învingă pe Bornescu în minutul 70, dar asta numai după un henț văzut de arbitru și sancționat ca atare. Șutul slab al lui Hoban din minutul 72 a fost răzbunat de Priso. Camerunezul, găsit excelent de Guilherme, a înscris pentru 1-0.

Bucuria celor aproape 13.000 de spectatori de pe Ilie Oană a ținut însă doar un minut. Rezerva Lamah a egalat din centrarea perfectă a lui Pozuelo. Hamza a salvat onoarea Petrolului, după un nou assist al fundașului stânga brazilian. Gruparea din Premier League a terminat partida în genunchi - Britton a fost eliminat în minutul 86, Hamza a șutat pe lângă poartă, iar Hoban s-a distrat cu fundașii lui Swansea și a semnat ultimele două ocazii ale Petrolului.

Petrolul - Swansea 2-1
Au marcat: Priso 73, Hamza 84 / Lamah 74

Petrolul: Bornescu - Alcenat, Geraldo, Hoban, Guilherme - Mustivar (Romario 65), De Lucas (Teixeira 46) - Priso, Hamza, Boudjemaa - Dore (Camara 46). Antrenor: Cosmin Contra

Swansea: Tremmel - Rangel, Chico, Amat, Davies - Pablo Hernandez (Lamah 67), Britton, De Guzman (Ki Sung-Yong 60), Pozuelo - Michu (Canas 77), Donnelly. Antrenor: Michael Laudrup.

Min. 90+5 - FINAL.

Min. 90+4 - ALTĂ RATARE ULUITOARE PETROLUL. Același Hoban a tras si mingea, deviată, a trecut milimetric pe lângă bară.

Min. 90 - Ratări uluitoare ale ploieștenilor. Hoban s-a descurcat excelent în careul galezilor, după care a trimis mingea de puțin peste poartă.

Min. 87 - oi oi Britton a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

Min. 87 - oi Chico

Min. 84 - oi Pozuelo

Min. 84 - GOOOOOL PETROLUL: 2-1, HAMZA. Tunisianul a marcat elegant cu o lovitură de cap, din centrarea excelentă a lui Guilherme, de pe linia careului de șase metri, în stânga lui Tremmel.

Min. 75 - ULTIMA SCHIMBARE LA SWANSEA. A ieșit Michu, a intrat CANAS

Min. 74 - GOOOL SWANSEA: 1-1, LAMAH. Jucătorul englezilor a finalizat cu latul la colțul lung

Min. 73 - GOOOOOL PETROLUL: 1-0, PRISO. Camerunezul, excelent lansat în atac de Guilherme, a preluat senzațional pe piept și a finalizat.

Min. 72 - ULUITOARE RATARE PETROLUL. Hoban n-a nimerit poarta din mijlocul careului, mingea s-a dus pe lângă

Min. 70 - oi Britton

Min. 70 - Cei de la Swansea au marcat, prin Donnelly, dar arbitrul a considerat fault și n-a validat reușita.

Min. 67 - A DOUA SCHIMBARE LA SWANSEA. A ieșit Pablo Hernadez, a intrat LAMAH

Min. 66 - ULTIMA SCHIMBARE LA PETROLUL. A ieșit Mustivar, a intrat ROMARIO

Min. 64 - Bornescu a sărit, ca pentru fotoreporteri, pentru a prinde o minge trimisă de Michu spre poartă.

Min. 63 - Altă oportunitate de a marca pentru Petrolul, dar Hamza a fost blocat.

Min. 61 - PRIMA SCHIMBARE LA SWANSEA. A ieșit De Guzman, a intrat KI

Min. 57 - Altă acțiune de atac a ploieștenilor, Geraldo a centrat în careu spre Hamza, dar Tremmel a fost mai rapid și a prins.

Min. 54 - oi Tremmel este penalizat pentru desele trageri de timp.

Min. 53 - Ploieștenii nu renunță. Petrolul atacă cu toate forțele, dar șutul lui Mustivar s-a dus pe lângă poartă.

Min. 52 - CEA MAI MARE OCAZIE A REPRIZEI A DOUA. Contraatac ultra-rapid al englezilor. Michu i-a pasat excelent lui Donnelly, care a recentrat, mingea l-a atins pe Geraldo, iar aceasta a lovit bara din dreapta porții lui Bornescu.

Min. 50 - Guilherme a executat bine o lovitură liberă, de la peste 20 de metri, dar mingea s-a dus direct pe centrul porții acolo unde Tremmel era atent.

Min. 48 - Și Camara a avut o șansă importantă, dar a ratat preluarea și Tremmel a prins.

Min. 46 - OCAZIE MARE PETROLUL. Teixeira, bine găsit în careu, a tras pe colțul scurt, dar Tremmel a scos în corner.

Min. 46 - A început repriza a doua

DUBLĂ SCHIMBARE PETROLUL. A ieșit De Lucas, a intrat TEIXEIRA.
                                                        A ieșit Dore, a intrat CAMARA

Min. 45+2 - PAUZĂ

Min. 45+1 - oi Amat pentru că nu i-a lăsat pe petroliști să execute o lovitură liberă.

Min. 44 - CEA MAI MARE OCAZIE DE GOL A MECIULUI a aparținut Petrolului. Hamza, a primit o minge în careu, din pasa lui Boudjemaa, dar tunisianul a preluat și a tras, mingea fiind scoasă de pe linia porții cu capul de Rangel.

Min. 41 - Lovitură liberă a ploieștenilor. Boudjemaa a căutat vinclul, de la colțul lung, dar mingea a trecut pe lângă poartă.

Min. 40 - Acțiune de contraatac a englezilor, Donnelly a rănas față în față cu Geraldo, dar ultimul s-a apărat exemplar și a reușit să-l deposedeze pe galez. În fază, a fost lovit și Bornescu, dar fără intenție.

Min. 36 - Hamza a scos un corner. Boudjemaa a centrat, dar reluarea lui Hoban, care s-a demarcat bine, a fost slabă.

Min. 31 - Cea mai spectaculoasă fază a primei reprize. Hamza a reluat din foarfecă de la marginea careuluii de 16 metri, și mingea a trecut cu puțin peste transversală.

Min. 25 - Bornescu a ieșit, extrem de inspirat, la o minge trimisă în adâncime de Michu. Englezii au echilibrat ostilitățile.

Min. 24 - Lovitură liberă a Petrolului. Toți jucătorii au fost în careul lui Swansea. De Lucas a centrat, dar galezii au respins.

Min. 20 - Prima ocazie de atac a galezilor. Donnelly a scăpat pe contraatac, dar a tras de la distanță și mingea s-a dus departe de bara din dreapta porții lui Bornescu.

Min. 14 - oi De Guzman

Min. 14 - Hamza a căzut în careu, după un duel cu Chico, iar ploieștenii au cerut penalty. Hamza are nevoie de îngrijiri medicale

Min. 10 - oi Mustivar pentru un fault supra lui Davies

Min. 9 - Hamza a fost la un pas de a marca, dar arbitrul a considerat că a faultat în atac.

Min. 8 - Elevii lui Cosmin Contra au început cu mult entuziasm partida cu Swansea. Deocamdată, englezii nu au pus niciun pericol la poarta lui Bornescu.

Min. 3 - Prima fază periculoasă a partidei le-a aparținut ploieștenilor, dar șutul lui Priso s-a dus pe lângă poartă.

Min. 1 - A început partida

Avem echipele de start

Petrolul

Bornescu - Alcenat, Geraldo, Mustivar, Guilherme - Hoban, De Lucas - Priso, Hamza, Boudjemaa - Dore
Rezerve: Pecanha - Benga, Achim, Romario, Teixeira, Camara
Antrenor: Cosmin Contra

Swansea

Tremmel - Rangel, Chico, Amat, Davies - De Guzman, Donnelly - P. Hernandez, Britton, Pozuelo - Michu
Rezerve: Vorm - Monk, Richards, Routledge, Ki Sung-Yong, Canas, Lamah
Antrenor: Michael Laudrup

Arbitru: Michael Koukoulakis
Asistenți: Dimitros Saraidiris și Christos Baltas (toți din Grecia)

Etichete: grozav petrolul , grozav plecare , petrolul contra , petrolul digi sport , live text petrolul swansea , swansea laudrup , echipa petrolul , ilie oana petrolul

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified
A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu

Recunoști personajul? Acum nouă ani era un copil și sărbătorea titlul cu Gigi Becali la Iași, acum e titular la FCSB
WhatsApp Image 2024-04-18 at 15.44.47
Au rămas mască! Ce a purtat la Disneyland, înconjurată de mii de copii, după ce a riscat închisoarea din cauza ținutei
bianca-censori
Au apărut primele imagini: Ion Țiriac a primit ”bijuteria” după 5 ani! ”Nu întrebați cât costă, că e obscen”
Screenshot 2024-04-18 at 21.05.58
"Am intrat în biroul lui Ancelotti și a început să plângă!" Transferul care i-a "rupt" sufletul italianului
profimedia-0861141500
farul-cfr

Decizie finală: Malcom Edjouma se întoarce la FCSB!
CFR Cluj v FCSB - SuperLiga, Cluj-Napoca, Romania - 05 Feb 2023
Lovitura primită de UTA Arad
uta logo
Adio, Real Madrid! I-a spus "nu" lui Florentino Perez și pleacă la finalul sezonului
Manchester City v Real Madrid CF: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24
Mesajul lui Jurgen Klopp, la ultimul meci european ca antrenor al lui Liverpool: ”Este o nebunie!”
Atalanta BC v Liverpool FC - UEFA Europa League Jurgen Klopp, head coach of Liverpool FC, gestures towards fans of Atala
Știm semifinalele UEFA Europa League: AC Milan și Liverpool au fost eliminate!
UEFA Europa League Trophy Tour With John O Shea, Aviva Stadium, Dublin 16/4/2024 A view of the Europa League Trophy A vi
Game, set și meci. Zendaya, fabuloasă în ținute inspirate de tenis și noul ei film, la premiere în jurul lumii
Adrian Mutu, ofertă pe bani grei din străinătate! A cerut un salariu uriaș!
Adrian Mititelu îi dă un răspuns lui Ionel Ganea care îl va înfuria teribil! Ironia patronului despre fiul „Ganezului”
Cum arăta Sofia Vergara când și-a început cariera de model. Actrița este neschimbată la vârsta de 51 de ani
Cum arată Samantha Fox la 58 de ani. Interpreta hitului "Touch Me", care punea pe jar imaginația bărbaților, e măritată cu o femeie
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
De ce Sergiu Nicolaescu era convins că are un fiu? „M-a ales să fiu tatăl copilului ei"
El a fost ”regele” radioului românesc, ascultat de întreaga naţiune. Îţi dai seama cine este tânărul din imagine?
Scene penibile la semimaratonul de la Beijing: alergătorii africani au încetinit pentru ca un chinez să treacă primul linia de sosire VIDEO
Peste cine poate da Corvinul Hunedoara în primul tur preliminar din Europa League! Variantele ”horror”
FOTBAL: CS CORVINUL 1921 HUNEDOARA - FC VOLUNTARI, CUPA ROMANIEI BETANO - SEMIFINALA (17.04.2024)

Lino Golden s-a căsătorit civil cu aleasa lui. Primele imagini cu tinerii îmbrăcați la patru ace, în alb și negru
Adevărul despre plicurile de ceai pe care le folosește toată lumea. Ce au descoperit în ele oamenii de știință
Cum arată cu adevărat o furnică. Fotografia care a cucerit internetul: „E incredibil! Pare un monstru”