profimedia-0856912725
Bayer Neverlosen! "Farmaciștii" erau conduși în minutul 90+3, dar ce s-a întâmplat apoi va rămâne în istorie
Sevilla FC v AS Roma, Europa League Final, Football
Europa League, retur ”optimi” | Liverpool - Sparta Praga 6-1 / Bayer Leverkusen - Qarabag 3-2. Toate echipele calificate
FOTBAL:FCSB-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (17.03.2024)
Total neașteptat! Ce se întâmplă cu jucătorul FCSB-ului care "refuză să accepte că fotbalul s-a terminat pentru el"
Fotbal Club

VIDEO Chelsea - Steaua 3-1. Finalul unui vis

14.03.2013, 01:25

Steaua a ratat o calificare istorică în sferturile de finală ale UEFA Europa League. A pierdut cu scorul de 3-1 pe terenul lui Chelsea Londra, care merge mai departe.

chelsea gol
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Liderul autoritar din Liga 1 a avut din nou o atitudine de echipă mare și s-a bătut de la egal la egal cu deținătoarea trofeului UEFA Champions League. Cu un Bourceanu impecabil în centru, a ținut minute bune mijlocul terenului și a închis culoarele către poarta lui Ciprian Tătărușanu. Doar până în minutul 34, însă, când Juan Mata a deschis scorul cu un șut slab, dar norocos, care a atins și bara, până să scuture plasa. Campioana Europei a mai presat în jumătatea de teren a oaspeților, dar Steaua a dat lovitura în prelungirile primei reprize, când mult lăudatul Vlad Chiricheș a egalat după o greșeală a londonezilor la un corner executat de Bourceanu.

Terry a dat semnalul revenirii

La fel de bine a început Steaua și mitanul secund, având prima ocazie prin Bourceanu, al cărui șut din prima, din marginea careului, a trecut cu mult alături de poarta "albaștrilor" (54). Cu o galerie de mii de stelişti, care a răsunat mai tare decât gazdele pe tot parcursul partidei, elevii lui Laurenţiu Reghecampf au fost împinşi de la spate.

Patru minute mai târziu, însă, tot britanicii au marcat, după o nouă fază fixă la poarta lui Tătăruşanu, rezultată după un fault comis cu uşurinţă de Cornel Râpă. Căpitanul John Terry a punctat cu capul, din centrarea aceluiaşi Mata.

Torres a ratat un penalty

Chipciu i-a dat emoţii lui Cech cu un şut cu boltă, din afara careului (61), dar cei care au marcat au fost tot jucătorii lui Chelsea. Fernando Torres, aflat la al doilea său gol de la Crăciun până acum, a punctat pentru calificarea londoneză în minutul 71, după ce s-a descurcat excelent pe lângă Szukala. A rămas în continuare periculos, dar în minutul 87 a ratat un penalty obţinut de Hazard, trimiţând în bara transversală.

Steaua a încercat, dar nu a reuşit să marcheze un gol care ar fi dus-o în sferturile de finală.

Tragerea la sorți pentru sferturile de finală ale UEFA Europa League are loc vineri, ora 13:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1, pe digisport.ro și pe telefonul mobil, la adresa m.digisport.ro.

Rating

ECHIPELE DE START:

Chelsea: Cech - Azpilicueta, David Luiz, John Terry, Cole - Ramires, Obi Mikel; Hazard, Mata, Oscar - Torres;
Antrenor: Rafael Benitez;

Steaua: Tătărușanu - Râpă, Szukala, Chiricheș, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Ad. Popa, Chipciu, Tănase - Rusescu;
Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

LIVE TEXT & VIDEO

Min 90+5: Fluier final. Steaua este eliminată din UEFA Europa League, Chelsea Londra merge în sferturile de finală

Min. 90+4: Ocazie imensă pentru Chelsea! Benayoun a ratat o reluare cu călcâiul, din interiorul careului mic, după o fază creată de Torres, pe partea dreaptă

Min. 90+3: Modificare la Chelsea: iese Eden Hazard, înlocuit de Yossi Benayoun

Min. 90: De la margine se arată trei minute de prelungire

Min. 90: Schimbare la Chelsea: iese Juan Mata, înlocuit de Victor Moses

Min. 89: Steaua este cantonată în propria jumătate în aceste minute, nereușind să recupereze din ghetele londonezilor

Min. 87: Ratare pentru Chelsea! Fernando Torres a tras în bara transversală din lovitura de la 11 metri rezultată.

Min. 86: Penalty pentru Chelsea! Bourceanu îl faultează pe Hazard în careu, la capătul unui contraatac de senzație purtat de gazde

Min. 84: A doua schimbare la Steaua: iese Cornel Râpă (fundaș dreapta) și intră Adi Rocha (atacant). Noul fundaș dreapta va fi Alexandru Chipciu

Min. 83: Ocazie pentru Steaua! Șut de la distanță, cu efect, trimis de Latovlevici, dar Petr Cech reține cu siguranță

Min. 79: Încă o șansă de gol pentru londonezi! Torres primește la limita offside-ului și se descurcă excelent între doi apărători steliști, dar șutul său la colțul scurt nu prinde spațiul porții

Min. 78: Prima schimbare a partidei este efectuată de Steaua: iese Cristian Tănase, înlocuit de Leandro Tatu

Min. 78: Ocazie pentru Chelsea! Oscar recuperează în flancul stâng, pătrunde în careu și trage din unghi la colțul lung, dar pe lângă poartă

Min. 72: Torres cade în careu și este lovit cu gheata în față de Szukala. Atacantul spaniol și-a spart nasul și sângerează abundent. Este trimsi pe marginea terenului, unde își schimbă tricoul pătat de sânge

Min. 71: GOOOOL Chelsea! Fernando Torres marchează și, în acest moment, londonezii sunt calificați în sferturile de finală. Nouarul s-a descurcat excelent pe lângă Lukasz Szukala și a finalizat cu un șut pe jos, la colțul lung, fără speranțe pentru Tătărușanu

Min. 70:     Cartonaș galben pentru John Obi Mikel, pentru un fault din spate asupra lui Adi Popa, la mijlocul terenului

Min. 66: Adi Popa se lovește de David Luiz și rămâne întins pe gazon. Într-un târziu, jocul este oprit și e întrerupt circa un minut

Min. 61: Ocazie mare pentru Steaua! Chipciu a trimis un șut de senzație din afara careului, dar Cech a scos de sub bară șutul cu boltă trimis de șeptarul stelist

Min. 60: Tătărușanu respinge o centrare de pe dreapta, dar Juan Mata este la respingere și trage de la peste 20 de metri. Portarul stelist reușește să respingă. Arbitrul a indicat în mod eronat offside, din cauză că Mikel se afla lângă goalkeeper. Latovlevici îl scotea din offside

Min. 58: GOOOOL Chelsea! John Terry îi readuce pe britanici în avantaj, cu o lovitură de cap. Mata a centrat perfect din lovitura liberă rezultată după faultul lui Râpă, iar căpitanul londonezilor a reluat cu capul de la colțul scurt, învingându-l pe Tătărușanu

Min. 58:     Cartonaș galben pentru Cornel Râpă, pentru un fault din spate asupra lui Ashley Cole

Min. 54: Ocazie pentru Steaua! Bourceanu a recuperat excelent, Chipciu a urcat pe stânga și a scos la marginea careului, pentru același Bourceanu, nemarcat în buza careului, dar acesta a ratat șutul din prima, trimițând cu mult pe lângă poarta lui Cech

Min. 52: Miile de steliști din tribune se ridică din nou la înălțimea performanței pe care cei din teren sunt la un pas să o realizeze. Cântecele "roș-albaștrilor" răsună la Londra, acolo unde fanii lui Chelsea sunt aproape inexistenți

Min. 49:     Primul cartonaș galben al meciului este încasat de căpitanul stelist Alexandru Bourceanu, după un fault asupra lui Juan Mata, prin care a blocat un contraatac al londonezilor

Min. 46: John Obi Mikel trimite un nou șut de la distanță, dar din nou în blocajul apărării steliste

Min. 46: Începutul reprizei secunde

Min. 45+1: Fluier de pauză la Londra, acolo unde Chelsea și Steaua sunt la egalitate, scor 1-1, în returul optimilor de finală din UEFA Europa League. Dacă rezultatul va rămâne la fel și la capătul reprizei secunde, Steaua va merge mai departe, în sferturile de finală. Chelsea are nevoie de o victorie la două goluri

Min. 45+1: GOOOOL Steaua!!! Vlad Chiricheș egalează pe Stamford Bridge, după cel de-al treilea corner al oaspeților. Bourceanu a centrat de la colț, Torres a blocat o minge deviată, apoi mingea a ajuns la Tănase. Cech a respins în față, în plină aglomerație, iar Chiricheș, aflat la doi metri de poartă, a fost lovit în coapsă de minge, apoi a șutat sub transversală

Min. 41: Steliștii domină din nou fondul sonor

Min. 40: Ocazie pentru Chelsea! Același Hazard pătrunde pe centru și șutează în forță, dar pe direcția portarului Tătărușanu, care parează și respinge în față, dar apărarea Stelei rezolvă faza

Min. 39: Chelsea atacă din nou periculos, cu Hazard pe stânga, care scoate în centru, dar fundașii Stelei se descurcă bine și resping în ultimul moment

Min. 37: Mata îl găsește foarte bine pe Torres, dar șutul acestuia, din marginea careului, se oprește în plasa laterală

Min. 34: GOOOOL Chelsea! Juan Mata deschide scorul pe Stamford Bridge cu mult noroc și egalează scorul la general. Dacă rezultatul rămâne același la finalul celor 90 de minute regulamentare, vom avea parte dee prelungiri. Spaniolul a primit lângă Latovlevici, a pivotat pe lângă el și a șutat pe lângă Tătărușanu, iar mingea s-a scurs în poartă, nu înainte de a atinge și bara din stânga

Min. 23: Ocazie mare pentru Chelsea! Hazard a driblat senzațional în dreapta careului stelist și a scos la 20 de metri pentru John Obi Mikel, al cărui șut a fost scos excelent de portarul Tătărușanu, care a plonjat și a respins în corner

Min. 21: Cristian Tănase șutează din colțul stâng al careului, dar Cech prinde cu siguranță

Min. 20: Fanii Stelei domină fondul sonor pe Stamford Bridge, fluierând copios acțiunile de atac ale gazdelor și încurajânduși zgomotos favoriții

Min. 16: Alexandru Bourceanu primește în zonă centrală, driblează scurt și trage cu efect, de la 30 de metri, dar mingea ocolește stâlpul stâng al porții lui Cech

Min. 16: Juan Mata șutează surprinzător dintr-o lovitură liberă de la circa 25 de metri, încercând să îl prindă pe Tătărușanu pe picior greșit, dar goalkeeper-ul a fost atent și a prins

Min. 13: Ocazie imensă de gol pentru Steaua! Raul Rusescu a fost lansat în spatele apărării londoneze și a scăpat singur cu portarul Petr Cech, dar acesta a scos în corner mingea trimisă la colțul lung de golgheterul Stelei

Min. 11: Chelsea pune presiune în preajma careului stelist, dar suferă la ultima pasă. Obi Mikel a încercat și el un șut de la marginea surpafeței de pedeapsă, dar a tras în blocaj

Min. 5: Torres primește o minge în careul advers și câștigă posesia între doi apărători adverși, dar nu îi iese preluarea și steliștii reușesc să degajeze prin Pintilii, apărut providențial acolo

Min. 3: Steaua începe curajos această partidă, fiind mai puternică la mijlocul terenului și cu o bună viteză pe benzi. Chelsea a ieșit de două ori din propria jumătate, dar oaspeții se apără bine și închid, deocamdată, culoarele către poarta lui Tătărușanu

Min. 1: Fluier de început al meciului dintre Chelsea Londra și Steaua București, din returul optimilor de finală din UEFA Europa League. În turul de pe Arena Națională, românii au câștigat cu 1-0. Dacă britanicii înving cu același scor, vom avea parte de prelungiri. Orice egal o califică pe Steaua, la fel cum se poate întâmpla și în cazul unei victorii la orice scor a  "roș-albaștrilor". Chelsea poate merge mai departe doar dacă învinge la o diferență de două goluri

Etichete: rezumat , steaua europa league , rezumate europa league , rezumate , chelsea-steaua , chelsea-steaua retur europa league , steaua-chelsea retur , echipe steaua-chelsea , echipe probabile chelsea-steaua , avancraonica chelsea-steaua , rezumat europa league , chelsea - steaua 3-1 , video chelsea - steaua 3-1 , rezumat chelsea - steaua 3-1 , eliminare steaua , calificare chelsea

A crezut că a înghițit un os, dar medicii au fost oripilați când au văzut ce era, de fapt. Ce a pățit o femeie

O femeie din Peru a ajuns de urgență la spital, după ce ar fi înghițit un os. Medicii, însă, au...

aza3
Nu se mai ascund! Internaționalul român și-a făcut publică relația

Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
După 57 de ani, recordul e istorie! Un puști a reușit să îl întreacă pe marele Arnold Schwarzenegger
327210115_214907157678345_2804730496893185967_n
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!