Bernardo Silva a făcut anunțul, după ce s-a scris că a refuzat-o pe Barcelona și vrea la Atletico Madrid
articol scris de Digi Sport23.05.2026, 09:46
Bernardo Silva (31 de ani) va deveni un jucător liber de contract, după ce și-a anunțat deja plecarea de la Manchester City.
Fotbal International UCL: Fenerbahce - Lyon, marți, 22:00, DGS 1
Cupa României: Reșița - Petrolul, marți, 17:30, DGS 1
Internaționalul portughez a primit mai multe oferte, iar destinația lui preferată părea să fieBarcelona, dar apoi a apărut informația că Bernardo Silva și-ar dori să joace pentru Atletico Madrid.
Bernardo Silva își va decide viitorul înainte să ajungă la naționala Portugaliei pentru Cupa Mondială, care va începe pe 11 iunie
Acum, Bernardo Silva a oferit un interviu și a transmis că vrea să își pună la punct înainte de Cupa Mondială, care va începe pe data de 11 iunie și se va încheia pe 19 iulie.
Turneul final va fi organizat de SUA, Mexic și Canada.
Astfel, timpul de gândire al lui Bernardo Silva este limitat și rămâne de văzut ce decizia va lua fotbalistul portughez.
”Nu, nu știu unde voi juca sezonul viitor. Vreau, nu este imperativ, dar vreau să rezolv problema între sfârșitul sezonului și antrenamentul cu echipa națională, ca să pot ajunge cu mintea limpede.
Aș putea răspunde la această întrebare, dar din punct de vedere al negocierilor, nu am prea multe de zis.
Te gândești la toate. Te gândești la nivelul competitiv. Pentru că vreau să concurez, vreau să fiu la un nivel înalt. Te gândești mult la viața de familie, la ce e bine pentru mine, dar și pentru soția și fiica mea. Aceste două lucruri sunt cele mai importante.
Să mă simt bine în profesia mea și să fiu într-un loc în care îmi place să fiu și unde soția și fiica mea să fie fericite”, a spus Bernardo Silva, potrivit marca.com.
Gazzetta dello Sport a susținut că Bernardo Silva vrea la Atletico Madrid
Potrivit Gazzetta dello Sport, Bernardo Silva ar fi ales-o pe Atletico Madrid, locul patru în Spania, finalistă în Cupa Regelui și semifinalistă în UEFA Champions League.
Alb-roșii au intrat în cursa pentru serviciile sale târziu, dar se pare că au reușit să treacă deja în pole-position.
În afară de cele două echipe din Spania, Bernardo Silva mai este dorit de Arsenal, Galatasaray și Flamengo.
27 de milioane de euro este cota de piață actuală a lui Bernardo Silva, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.
Lotul Portugaliei pentru Campionatul Mondial: Bernardo Silva va juca la turneul final
- Portari: Diogo Costa (FC Porto), Jose Sa (Wolverhampton), Rui Silva (Sporting), Ricardo Velho (Genclerbirligi Ankara)
- Fundași: Diogo Dalot (Manchester United), Matheus Nunes (Manchester City), Nelson Semedo (Fenerbahce), Joao Cancelo (Barcelona), Nuno Mendes (PSG), Goncalo Inacio (Sporting), Renato Veiga (Villarreal), Ruben Dias (Manchester City), Tomas Araujo (Benfica)
- Milocași: Ruben Neves (Al-Hilal), Samuel Costa (Maiorca), Joao Neves (PSG), Vitinha (PSG), Bruno Fernandes (Manchester United), Bernardo Silva (Manchester City)
- Atacanți: Joao Felix (Al-Nassr), Francisco Trincao (Sporting), Francisco Conceicao (Juventus), Pedro Neto (Chelsea), Rafael Leao (Milan), Goncalo Guedes (Real Sociedad), Goncalo Ramos (PSG), Cristiano Ronaldo (Al-Nassr)
Portugalia a fost repartizată în grupa K la Campionatul Mondial
Portugalia face parte în grupa K de la Cupa Mondială din 2-26, alături de Columbia, Uzbekistan și Republica Democratică Congo.
Lusitanii vor debuta la turenul final pe 7 iunie, în Houston, cu Congo. Apoi, Portugalia o va înfrunta în același oraș pe 23 iunie pe Uzbekistan.
Ultimul meci din grupă, Columbia - Portugalia, este programat la Miami, pe 28 iunie.
Etichete: atletico madrid , barcelona , cupa mondiala , portugalia , bernardo silva
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Polițiștii din Greenville, Carolina de Sud, au oferit primele detalii din ancheta ce privește...