dan petrescu spalletti

"S-a prezentat în vestiarul nostru cu un Rolex". Cum a început prietenia dintre Dan Petrescu şi Spalletti

Maxim nu convinge la Mainz! Decizia dură luată de antrenor după ce i-a mai dat o șansă

puscas

Pușcaș marchează gol după gol pentru Novara. Punct vital pentru rămânerea în Serie B

Maxim Boateng

17.03.2018, 18:47
  • Liga 1, play-off, etapa a 7-a: FCSB - CFR Cluj (duminică, 20:45, Digi Sport 1)

• Italia, Serie A, etapa 35: Inter-Juventus (sâmbătă, ora 21:45, pe Digi Sport 2) şi Fiorentina-Napoli (duminică, ora 19:00, pe Digi Sport 2)

Alex Maxim este o dezamăgire cruntă și la Mainz! Revenit printre titulari după o lună și jumătate, internaționalul român a fost schimbat la pauză în deplasarea de la Frankfurt, unde Mainz a pierdut cu 0-3.

Conștient că echipa sa trebuie să câștige la Frankfurt, în tentativa de a evita retrogradarea, tehnicianul Sandro Schwarz i-a mai dat o șansă lui Maxim, mizând pe aportul său ofensiv, într-o deplasare dificilă. Numai că fostul jucător al lui Stuttgart a jucat din nou modest, într-o repriză de coșmar a echipei sale, care a luat toate cele trei goluri în primele 41 de minute. La pauză, Maxim a fost schimbat, în locul său intrând Oztunali.

Alex Maxim, care a fost la un pas să plece în pauza de iarnă, fusese ultima oară titular pe 3 februarie, în meciul pierdut de Mainz cu Bayern, scor 0-2. Mijlocașul român n-a terminat nici atunci meciul în teren, fiind schimbat cu Serdar, după 57 de minute.

În acest moment, Mainz este pe loc de baraj (poziția a 16-a). Hamburg (învinsă de Hertha, scor 1-2) și Koln par condamnate la retrogradarea directă în liga a doua din Germania. Koln are însă un meci în minus: duminică, fosta echipă a lui Peter Stoger are derby-ul cu Leverkusen. Dacă o învinge pe Bayer, Koln se apropie la 5 puncte de locul de baraj, pe care se află Mainz. Echipa lui Maxim o va întâlni chiar pe Koln peste două etape, după meciul dificil cu Monchengladbach.

maxim mainz

Alertă meteo: România, lovită de un val de aer de foc venit din nordul Africii. Temperaturi record

Maxim nu regretă transferul la Mainz: "Am făcut mutarea corectă"