Manchester City v Real Madrid - UEFA Champions League
A venit oferta pentru ”perla” lui Real Madrid, imediat după victoria dramatică cu Man. City
Jude Bellingham and Harry Kane file photo
Harry Kane ”îl amenință” pe Jude Bellingham, chiar înainte de Bayern - Real Madrid
Screenshot 2024-04-18 at 20.00.17
Video Exclusiv Cum a numit-o Marcel Răducanu pe FCSB, în direct la TV
Digi Sport Special

Video Real Madrid a câştigat pentru a treia oară Supercupa Europei. Victorie în prelungiri cu Sevilla

09.08.2016, 17:47

Zinedine Zidane a câştigat al doilea trofeu continental ca antrenor al lui Real Madrid. După ce a readus Liga Campionilor pe Santiago Bernabeu, tehnicianul francez şi-a condus echipa spre victorie şi în Supercupa Europei. La capătul unui meci electrizant, decis în penultimul minut al prelungirilor de un gol fantastic al lui Dani Carvajal, formaţia din capitala Spaniei s-a impus cu 3-2 în faţa Sevillei şi începe noul sezon la fel cum l-a terminat pe precedentul - cucerind un trofeu european.

real trofeu
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Este a şasea finală europeană consecutivă câştigată de Real Madrid, un record al clubului, ultimul eşec al "galacticilor" într-o partidă cu trofeu pe masă înregistrându-se în anul 2000, Supercupa Europei pierdută împotriva lui Galatasaray, formaţie condusă de Gică Hagi din teren şi Mircea Lucescu de pe bancă.

Fără Cristiano Ronaldo, Gareth Bale, Toni Kroos şi Pepe şi cu Luka Modric, Karim Benzema şi James Rodriguez doar pe bancă, madrilenii au început mai bine meciul disputat în Norvegia, la Trondheim, iar superioritatea lor a fost concretizată prin deschiderea scorului reuşită de Marco Asensio. În minutul 21, fostul elev al lui Costel Gâlcă la Espanyol a înscris primul gol pentru Real, cu o execuţie senzaţională la vinclu, la care Sergio Rico nu a avut reacţie.

Replica andaluzilor a venit de la Mariano şi Carrico, iar ocaziile lor au anunţat golul egalizator reuşit cu patru minute înainte de pauză de un alt debutant, Franco Vazquez. Mijlocaşul transferat în această vară de la Palermo a plasat o minge la colţul lung printre mai mulţi adversari şi a stabilit rezultatul primei reprize.

Sevilla a preluat conducerea în minutul 72, când, abia intrat pe teren, Yevhen Konoplyanka a transformat impecabil penalty-ul obţinut de Vitolo, după un duel cu Sergio Ramos. Căpitanul madrilenilor s-a revanşat, însă, pentru eroare la ultima fază a primelor 90 de minute. La fel ca în finala Ligii Campionilor din 2014, fundaşul de 30 de ani a înscris cu capul şi a trimis meciul în prelungiri.

În cele 30 de minute suplimentare, Real a fost în mod clar echipa mai bună. La acest lucru a contribuit şi eliminarea din minutul 93 a lui Timothee Kolodziejczak, care a primit al doilea cartonaş galben, în urma unui duel cu Lucas Vazquez. Benzema, intrat în repriza a doua, la fel ca Modric şi James, a ratat primele ocazii ale prelungirilor, înainte ca Ramos să marcheze din nou, în minutul 99, însă de această dată reuşita sa a fost anulată pentru un fault în atac.

În repriza a doua a prelungirilor, James şi Lucas Vazquez au ratat şanse uriaşe de a marca, golul izbăvitor venind abia în minutul 119, când Carvajal a luat o acţiune pe cont propriu, a pătruns spectaculos şi a finalizat cu o execuţie cu exteriorul la colţul lung. O bijuterie de gol pentru un nou trofeu european.

Zidane le calcă astfel pe urme lui Johan Cruyff, Carlo Ancelotti şi Pep Guardiola pe lista celor care au cucerit Liga Campionilor şi Supercupa Europei atât ca jucători, cât şi ca antrenori. Deloc rău pentru un tehnician care stă pe banca lui Real Madrid de mai puţin de un an.

LIVE TEXT

Min. 120 - FINAL DE MECI! Real Madrid se impune dramatic cu 3-2 în faţa Sevillei şi câştigă pentru a treia oară Supercupa Europei.

Min. 119 - GOOOOOL, 3-2 Real Madrid! Carvajal înscrie, probabil, golul victoriei pentru campioana Europei, după o acţiune personală de toată frumuseţea, finalizată cu un şut cu exteriorul la colţul lung

Min. 115 - Sergio Rico, încă o dată salvator. Portarul andaluzilor a prins şi voleul trimis de la marginea careului de James Rodriguez.

Min. 111 - O nouă ocazie mare în favoarea madrilenilor. Lucas Vazquez a rămas în situaţie de unu contra unu cu Sergio Rico, dar portarul Sevillei a fost din nou extraordinar şi a blocat.

Min. 108 - Şansă uriaşă pentru Real. Benzema a trimis o pasă superbă pentru James Rodriguez, dar columbianul a fost blocat de Sergio Rico, ieşit în întâmpinare.

Min. 106 - A început repriza a doua a prelungirilor

Min. 105 - Finalul primei reprize de prelungiri

Min. 99 - Gol anulat Real! Sergio Ramos a reuşit să înscrie încă o dată, dar golul său a fost anulat pentru un fault în atac asupra lui Rami. Reluările au arătat, însă, că decizia brigăzii de arbitri a fost cel puţin discutabilă.

Min. 93 -         Al doilea galben şi eliminare pentru Kolodziejczak. Francezul a fost avertizat pentru un fault asupra lui Lucas Vazquez.

Min. 93 - Benzema, din nou aproape de gol. Atacantul Realului a primit mingea în poziţie centrală, la aproximativ 15 metri de poartă, dar a fost blocat în ultimul moment de Pareja.

Min. 93 -     Cartonaş galben pentru James Rodriguez, după un fault asupra lui Konoplyanka.

Min. 91 - Benzema are prima ocazie a prelungirilor. Francezul a tras la colţul lung din interiorul careului, la capătul unei acţiuni personale, dar Rico a prins fără probleme.

Min. 91 - A început prima repriză a prelungirilor

Min. 90+4 - Finalul primelor 90 de minute. Real Madrid şi Sevilla sunt la egalitate, scor 2-2, iar câştigătoarea trofeului se va decide în prelungiri sau chiar la lovituri de departajare

Min. 90+3 - GOOOOOL Real Madrid, 2-2! La fel ca în finala Ligii Campionilor din 2014, Sergio Ramos egalează la ultima fază şi trimite meciul în prelungiri. Căpitanul formaţiei blanco a trimis mingea în poartă cu capul, din apropiere, după o centrare a lui Lucas Vazquez

Min. 90 -     Galben şi pentru Kolodziejczak, în urma unui fault asupra lui Modric.

Min. 86 -     Asensio este avertizat la rândul său, tot după o intervenţie incorectă asupra lui Vitolo.

Min. 84 -     Cartonaj galben pentru Carvajal, pentru un fault asupra lui Vitolo.

#Konoplyanka a marcat în ambele apariţii ale sale în Supercupa Europei

Min. 81 - Carvajal a luat o acţiune pe cont propriu şi a tras din unghi, la colţul scurt, dar nu l-a putut surprinde pe Sergio Rico.

Min. 74 - A treia modificare şi la andaluzi. Kranevitter a intrat în locul lui Iborra.

Min. 73 - Ultima schimbare la Real. James Rodriguez a intrat în locul lui Kovacic. A fost ultima modificare pe care Zidane a avut-o la dispoziţie.

Min. 72 - GOOOOOL, 2-1 Sevilla! Abia intrat pe teren, Konoplyanka şi-a asumat responsabilitatea executării loviturii de pedeapsă, iar ucraineanul a transformat impecabil de la punctul cu var

Min. 71 - Penalty pentru Sevilla! Andaluzii primesc o lovitură de la 11 metri, după o intervenţie imprudentă în careu a lui Sergio Ramos asupra lui Vitolo.

Min. 67 - A doua schimbare şi la Sevilla. A ieşit Vietto şi a intrat Konoplyanka.

Min. 66 - O nouă modificare făcută de Zidane. Isco i-a lăsat locul lui Modric.

Min. 64 - Sergio Ramos a trimis cu capul după o lovitură de colţ executată de Asension, dar Sergio Rico a prins făr mari probleme.

Min. 62 - Prima schimbare la Real Madrid. Benzema a intrat în locul lui Morata.

Min. 55 - Isco o putea readuce în avantaj pe Real, după o altă acţiune frumoasă a lui Asensio. Şutul de la marginea careului al fostului mijlocaş de la Malaga a fost, însă, deviat puţin pe lângă poarta lui Sergio Rico.

Min. 51 - Schimbare la Sevilla. Rami a intrat în locul lui Carrico.

#Jorge Sampaoli nu a avut nevoie de foarte mult timp pentru a-şi implementa filosofia de joc la Sevilla.

Min. 46 - A început repriza a doua

Min. 45+1 - PAUZĂ la Trondheim! Real Madrid şi Sevilla sunt la egalitate, scor 1-1, în Supercupa Europei

Min. 41 - GOOOOOL Sevilla, 1-1! Andaluzii restabilesc egalitatea cu patru minute înainte de pauză, prin Franco Vazquez, aflat la debutul noua sa echipă. Mijlocaşul transferat de la Palermo a marcat a găsit un culoar printre fundaşii adverşi şi a marcat cu un şut plasat la colţul lung, din marginea careului

Min. 39 -     Vitolo primeşte primul galben al meciului, pentru proteste.

Min. 30 - O nouă ocazie bună pentru andaluzi. Carrico a tras puternic din afara careului, dar Casilla a avut un reflex pe măsură şi a respins în corner.

Min. 27 - Sevilla este pentru prima oară periculoasă, prin Mariano, care a tras mult peste poartă din poziţie foarte bună, după o centrare ideală a lui Franco Vazquez.

Min. 21 - GOOOOOL, 1-0 Real Madrid! Echipa din capitala Spaniei concretizează pe tabelă începutul mai bun de meci şi deschide scorul prin execuţia senzaţională a lui Asensio - şut direct în vinclu de la aproximativ 25 de metri, la care Sergio Rico nu a avut reacţie. Primul gol în tricoul blanco pentru fostul elev al lui Costel Gâlcă de la Espanyol.

Min. 16 - Un nou moment periculos în careul andaluzilor. Asensio a centrat de pe partea stângă, dar Morata nu a reuşit să ajungă la minge şi să o împingă în plasă.

Min. 10 - Real Madrid este echipa mai prezentă în joc în primele minute. Elevii lui Zidane au fost în două rânduri aproape de gol, prin Sergio Ramos şi Asensio. A impresionat Kovacic, mijlocaşul croat al campioanei Europei fiind omul pe la care trec majoritatea mingilor pe construcţia "galacticilor".

Min. 1 - A început meciul.

ECHIPELE DE START

Real Madrid: Casilla - Carvajal, Sergio Ramos, Varane, Marcelo - Casemiro, Lucas Vazquez, Kovacic; Morata, Isco, Asensio

Rezerve: Yanez - Nacho, Benzema, James Rodriguez, Modric, Danilo, Llorente

Antrenor: Zinedine Zidane

Sevilla: Sergio Rico - Pareja, Carrico, Kolodziejczak - Kiyotake, N'Zonzi, Iborra, F. Vazquez  - Mariano, Vietto, Vitolo

Rezerve: Soria - Kranevitter, Konoplyanka, Ben Yedder, Sarabia, Escudero, Rami

Antrenor: Jorge Sampaoli

Etichete: real madrid , supercupa europei , fc sevilla , trondheim

Un cuplu care a cumpărat un conac vechi de 400 de ani a descoperit sub podeaua din bucătărie o comoară

În timp ce-și renovau bucătăria din casa lor veche, doi soți din Dorset, Anglia, au descoperit o...

Pep Guardiola a descris într-un singur cuvânt jocul lui Manchester City cu Real Madrid

Manchester City - Real Madrid 1-1 (3-4 d.l.d.). ”Galacticii”, în semifinalele UEFA Champions League!
A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu
Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified
Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin
Se pregătește ”nota de plată”! Ce riscă Ronald Araujo, după gesturile făcute la adresa lui Istvan Kovacs
FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24

Exclusiv Florin Prunea a văzut imaginile cu Ștefan Târnovanu și a reacționat: ”Să vezi ce-i rup eu urechile”
Dorinel Munteanu, după calificarea Oțelului în finala Cupei României: ”Mă trezesc în fiecare dimineață cu speranța că vor veni”
Screenshot 2024-04-18 at 23.09.58
”Ai mai văzut așa ceva?”. Emi Martinez a primit două galbene, unul la loviturile de departajare, dar nu a fost eliminat
martinez
LPF explică de ce FCSB nu are voie să petreacă după derby-ul cu Rapid: „Ar fi lipsă de respect"
Ovidiu Burcă a analizat în detaliu plecarea lui Florinel Coman de la FCSB! Ce pierde și ce câștigă Gigi Becali după ce îl vinde
Zendaya, adevărul despre scenele intime din filmul „Challengers”: „Trebuia să ne simțim bine unul cu celălalt”
Shania Twain, „tot mai puțin inhibată” pe măsură ce trec anii. Artista și-a etalat picioarele lungi, într-un body, pe tocuri
Șotronul lui Șucu: culisele unei situații explozive pe care trebuie să o gestioneze la Rapid
50 de mașini electrice, testate pe autostradă. Doar 17 au autonomie peste 300 km. Cine e campioană?
Singurul județ cu două autostrăzi și un aeroport din România. Salvat de infrastructură și investiții masive
EXCLUSIV. Rotaru face curățenie la Craiova! Schimbă jumătate din lot, vin jucători din Spania
Toni Kroos a surprins, după Manchester City - Real Madrid: ce a spus despre Antonio Rudiger la interviu