Lyon, Groupama Stadium, 23.03.24, GER, Herren, Laenderspiel, Frankreich-Deutschland Bild: Florian WIRTZ (Deutschland) ju
Reacția savuroasă a nemților, după ce Germania i-a dat gol Franței în secunda 7
France - Germany
Video Didier Deschamps, critici pentru Kylian Mbappe&co după Franța - Germania 0-2
chicpiu
La 34 de ani, poate fi marea surpriză a României la EURO 2024: ”Cred că va fi luat în calcul”
Digi Sport Special

VIDEO Olanda - Germania 0-0. Egal amical pe "Amsterdam ArenA"

14.11.2012, 10:24

Jocul a fost o reeditare a întâlnirii dintre cele două reprezentative din etapa a doua a Grupei B de la Campionatul European din 2012. Atunci, nemții au câștigat cu scorul de 2-1, grație golurilor marcate de Mario Gomez (mijn. 24, min. 38). "Super Mario" a fost absent miercuri seară, abia revenit după o accidentare. În vară, golul de onoare al batavilor a fost marcat de Robin Van Persie (min. 73). Nici el nu a evoluat în jocul de pe "Amsterdam ArenA".

olanda germania01
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

După 20 de minute slabe, fără faze de poartă, gazdele au dat tonul ocaziilor, prin Dirk Kuyt. Nemții nu s-au lăsat mai prejos, iar un minut mai târziu au amenințat prin Gotze, dar acesta a fost blocat excelent, în două rânduri, de Johny Heitinga. Când abia trecuse o jumătate de oră de la startul partidei, Arjen Robben a fost aproape de deschiderea scorului, dar a fost blocat foarte bine de Mats Hummels, după ce olandezul îl driblase și pe coechipierul său de la Bayern Munchen, portarul Manuel Neuer.

Oaspeții au fost mai periculoși, iar Vermeer a avut probleme la șutul lui Holtby și emoții la mingea trimisă în plasa laterală de Marco Reus (min. 39), la cea mai mare ocazie a primei reprize. Chiar înaintea fluierului de pauză, Heitinga a avut o nouă intervenție salutară, la un șut trimis de Gundogan din interiorul careului, pe care l-a scos din drumul către poarta goală.

Mitanul secund a fost mai sărac în ocazii, iar ritmul - mai scăzut decât cel din primele 45 de minute. Olandezii au avut două ocazii bune în două minute, prin Janmaat (min. 77) și Elia (min. 78), ambii intrați la pauză. Nemții nu au mai fost așa periculoși și și-au mai trecut în cont o singură șansă de gol, prin Howedes, cu o lovitură de cap, în urma unei lovituri libere de la distanță.

LIVE TEXT & VIDEO:

Min. 90+3: Fluier final

Min. 90+2: Modificare la nemți: iese Marco Reus, intră Julian Draxler

Min. 87: Schimbare la Germania: iese Holtby și intră Neustadter

Min. 84: O nouă modificare la nemți: iese Thomas Muller și intră Andre Schurrle

Min. 81: Schimbare la Germania: iese Lars Bender, înlocuit de fratele său, Sven Bender

Min. 78: O nouă șansă de gol pentru gazde! Elia a pătruns în careu prin dreapta și a tras cu efect, dar pe lângă vinclul porții germane

Min. 77: Ocazie pentru Olanda! Kuyt i-a așezat mingea cu călcâiul lui Janmaat, care a tras excelent, dar Neuer a intervenit foarte bine și a scos în corner

Min. 72: Modificare și la Germania: iese Mario Gotze, înlocuit cu Lukas Podolski

Min. 72: Schimbare la Olanda: iese Van der Vaart și intră Urby Emanuelson

Min. 63: Ocazie pentru Germania! Howedes a reluat cu capul, pe lângă poartă, o minge centrată dintr-o lovitură liberă de pe dreapta

Min. 59: Ibrahim Afellay se accidentează și este schimbat cu Van Ginkel

Min. 55: Reus pleacă pe un culoar și primește o pasă excelentă de la Holtby, dar olandezii se apără bine și neamțul scapă mingea în aut de poartă

Min. 49: Muller încearcă o execuție pretențioasă în flancul drept, dar șutează cu mult alături de poarta olandeză

Min. 46: Schimbări la Olanda: ies Van Rhijn, Heitinha și Robben, înlocuiți cu Elia, de Vrij și Janmaat

Min. 46: Începutul reprizei secunde

Min. 45+1: Fluier de pauză la Amsterdam, acolo unde Olanda și Germania se află la egalitate, scor 0-0

Min. 45+1: Șansă mare de gol pentru Germania! După o minge respinsă, în urma unei centrări de pe stânga, Gundogan a tras la poartă din interiorul careului, dar Heitinga a scos mingea din drumul către poarta goală

Min. 39: Cea mai mare ocazie de până acum! Marco Reus a tras din prima, din marginea careului, ușor lateral dreapta, iar mingea a șters plasa laterală și a ieșit în aut de poartă

Min. 34: Holtby centrează dintr-o lovitură liberă de pe dreapta, iar Hummels reia cu capul din careu, dar trimite alături de poartă

Min. 30: Pericol și la poarta germanilor! Robben a primit o pasă în spatele apărătorilor germani și a scăpat singur cu portarul Neuer, pe care l-a și driblat, dar a fost blocat de Hummels

Min. 27: Ocazie pentru Germania! O nouă centrare pe jos, trimisă de pe partea dreaptă, iar Holtby apare în centrul careului și trage periculos cu latul, dar portarul Vermeer respinge

Min. 21: Șansă imensă de gol pentru nemți! Howedes a urcat pe dreapta și a centrat pe jos, pentru Mario Gotze. Atacantul legitimat la Borussia Dortmund a preluat cu spatele la poartă, s-a întors și a tras în blocajul fundașului Heitinga, mingea i-a revenit, dar cea de-a doua reluare s-a dus în același apărător și a ieșit în corner. Balonul a lovit și mâna lui Heitinga, dar nu se putea da penalty, apărătorul aflându-se foarte aproape de atacant și cu spatele la minge

Min. 20: Ocazie pentru Olanda! Batavii au plecat pe un contraatac rapid, mingea a mers până la Robben, care a trimis în diagonală până la Dirk Kuyt, a cărui reluare din cădere a fost prinsă de portarul Neuer, de la colțul scurt

Min. 17: Arjen Robben ia o acțiune pe cont propriu în flancul stâng, dar este faultat discret de Per Mertesacker, iar arbitrul Pedro Proenca a dictat lovitură liberă pentru olandezi. Faza fixă a fost executată de Rafael Van der Vaart, dar centrarea a fost respinsă de apărarea Germaniei

Min. 9: Fără ocazii de gol până în acest moment. Cele două apărări arată bine, iar atacanții sunt marcați strâns, deocamdată

Min. 4: Marco Reus primește o pasă excelentă printre toți jucătorii olandezi, dar preia un pic prea larg și portarul batav Vermeer a ieșit în marginea careuui și a reținut

Min. 1: Olanda obține primul corner în chiar primul minut. Rafael Van der Vaart execută către Kuyt, dar acesta se încurcă cu un coechipier, iar defensiva germană respinge

Min. 1: Fluier de început al meciului amical dintre Olanda și Germania

ECHIPELE DE START:

Olanda: Vermeer - van Rhijn, Heitinga, Vlaar, Martins Indi - Nigel de Jong - Afellay, van der Vaart - Schaken, Kuyt, Robben;
Antrenor: Louis van Vaal.

Germania: Neuer - Howedes, Mertesacker, Hummels, Lahm - Lars Bender, Gundogan - Muller, Holtby, Reus - Gotze;
Antrenor: Joachim Low;

Etichete: fotbal , germania , olanda , olanda germania , video olanda germania , amical olanda germania , olanda germania 0-0

Furie și indignare după ce fotografia cu teroriștii Hamas defilând cu trupul gol și mutilat al lui Shani Louk a fost premiată

O imagine cu trupul dezbrăcat și mutilat al unei tinere plimbat de teroriștii Hamas în remorca unei...

aza3
Nu se mai ascund! Internaționalul român și-a făcut publică relația

Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
După 57 de ani, recordul e istorie! Un puști a reușit să îl întreacă pe marele Arnold Schwarzenegger
327210115_214907157678345_2804730496893185967_n
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276
Antrenorul care a semnat cu Petrolul
petrolul
chicpiu

Supercomputerul a decis! Cine va câștiga EURO 2024
Frankfurt am Main am 16.Oktober 2023 Deutsche Bank Park Medientermin der EURO 2024 GmbH v.l., Henri-Delaunay-Pokal, im H
Liverpool a aflat cât trebuie să plătească pentru înlocuitorul lui Jurgen Klopp, după refuzul lui Alonso
UEFA Europa League Liverpool v Sparta Prague
Atacantul pe care Raul Rusescu l-ar cumpăra ”cu ochii închiși” la FCSB. ”Îmi place la nebunie!”
FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, SUPERLIGA SUPERBET (5.02.2024)
Philip Lahm a numit naționala favorită să câștige EURO 2024. Nu e Germania!
profimedia-0822186378
"Am avut metastaze la plămâni și la coloană". Teodora, fiica lui Mihai Stoica, despre dificila perioadă când a luptat cu cancerul
Încă o accidentare la FCSB! Favoritul lui Gigi Becali are ruptură! Cât lipsește
Simona Halep, lovită unde o doare mai tare. A fost refuzată la turneu
Arnold Schwarzenegger, prima imagine după ce i-a fost montat un stimulator cardiac. Fanii, val de reacții: „Ești de neoprit, ești o legendă!”
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Prețul amețitor cu care se vinde un garaj din lemn în Brașov: „E inclusă și mașina în preț?"
Povestea sportivei românce care a ajuns campioană mondială, dar a plătit un preț uriaș: „Am dureri"
Cum a profețit viitorul AI, deepfake-urile și altele un personaj inventat la TV din anii '80
Ce cred englezii despre naționala României și cum o compară cu Ucraina
Situație neverosimilă în fotbalul european: un club de tradiție vrea să schimbe campionatul!