Messi to leave FC Barcelona after 20 years
După eliminarea din Champions League, Barcelona a mai primit o lovitură
FC Barcelona v Paris Saint-Germain: Quarter-final Second Leg - UEFA Champions League 2023/24, Spain - 16 Apr 2024
Barcelona se gândește să ia o decizie radicală, după eliminarea din UEFA Champions League: 80 de milioane de euro!
Screenshot 2024-01-25 at 18.32.24
Gică Hagi a numit cele trei "arme" care au dus la scorul Farul - CFR Cluj 5-1: "Aici i-am bătut!"
LIVE Digi Sport Special

Video Barcelona - Atletico Madrid 0-0. Spectacol total și ocazii uriașe! Catalanii ratează șansa să le "fure" madrilenilor locul 1

08.05.2021, 18:13

Barcelona nu a reușit să treacă pe primul loc în La Liga, după ce a fost "ținută în șah" pe teren propriu de liderul Atletico Madrid, în etapa a 35-a, scor 0-0, într-un meci extrem de spectaculos.

FC Barcelona v Atletico de Madrid - La Liga Santander
Atletico Madrid - Barcelona / Foto: Getty Images
  • SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

Barcelona - Atletico Madrid 0-0. Ratări uriașe de ambele părți

Spectacolul a fost total, chiar dacă au lipsit golurile. Partida a început cu o ocazie a lui Atletico, dar Correa a fost blocat în ultimul moment de Lenglet.

Tot madrilenii au mai ratat o ocazie bună în minutul 34, prin Llorente, care nu l-a putut învinge pe Ter Stegen. Și nu a reușit să o facă nici peste 3 minute, când portarul Barcelonei a parat de două ori în aceeași fază.

Pe finalul primei reprize, Messi a lăsat pe drum 7 adversari, dar portarul Oblak a intervenit senzațional, iar ultima ocazie a primei părți i-a aparținut lui Atletico, prin Felipe.

Barcelona - Atletico Madrid 0-0. Trupa lui Simeone poate pierde primul loc, în detrimentul Realului

Repriza a doua a fost mult mai spectaculoasă, cu Messi artizan la aproape fiecare fază de atac. Catalanii au ratat ocazii imense în minutul 47 și apoi în minutul 62. Messi l-a pus la încercare pe Oblak și din lovitură liberă, dar slovenul a fost pe fază.

Araujo a înscris pentru Barca în minutul 70, dar reușita sa a fost anulată pentru offside. Finalul a fost incendiar, cu o ocazie incredibilă a lui Dembele și o ultimă șansă a lui Messi.

Barcelona - Atletico s-a terminat 0-0, iar trupa lui Simeone rămâne în fruntea ierarhiei, cu două puncte peste Barcelona și 3 peste Real Madrid, care mai are de jucat cu Sevilla, duminică, de la ora 22:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1. Dacă echipa lui Zidane câștigă, va trece pe primul loc.

VIDEO cu rezumatul meciului Barcelona - Atletico Madrid 0-0:

LIVE VIDEO Barcelona - Atletico Madrid 0-0:

Min. 90: Ocazie Barcelona. Messi execută o lovitură liberă, dar mingea trece pe lângă vinclu.

Min. 85: Ocazie mare Barcelona. Jordi Alba centrează pentru Dembele, care trimite peste poartă din 6 metri.

Min. 70: Gol anulat Barcelona. Jordi Alba centrează în careu, iar Araujo înscrie, dar reușita sa e anulată pentru că se afla în offside.

Min. 66: Ocazie Barcelona. Messi execută o lovitură liberă, dar Oblak parează spectaculos.

Min. 62: Ocazie mare Barcelona. Jordi Alba centrează în careu, Messi deviază, Ilaix Moriba șutează, dar șutul său e blocat în ultima clipă de Hermoso.

Min. 47: Ocazie Barcelona. Messi centrează în careu, iar Lenglet reia cu capul, deși putea să-i lase mingea lui Araujo, care venea perfect din spate.

Min. 46: Începe repriza secundă.

Min. 45+4: La pauză, Barcelona - Atletico 0-0.

Min. 45: Ocazie Atletico. Felipe reia peste poartă din 10 metri.

Min. 41: Ocazie mare Barcelona. Messi scapă de 7 adversari și trage frumos, din afara careului, dar portarul deviază salvator în corner.

Min. 37: Ocazie Atletico. Carrasco șutează din unghi, Ter Stegen respinge până la Suarez, care încearcă să reia din apropiere, dar portarul respinge din nou exact "din capul" atacantului uruguayan.

Min. 34: Ocazie Atletico. Ferreira Carrasco întoarce pentru Llorente, care șutează tare, dar Ter Stegen respinge.

Min. 19: Ocazie Atletico. După o centrare în careu, Correa a fost blocat în momentul șutului de Lenglet, cu o super intervenție.

Min. 1: Începe meciul.

Echipele de start:

Barcelona: ter Stegen - Mingueza, Pique, Lenglet - Busquets - Dest, De Jong, Pedri, Alba - Messi, Griezmann

Atletico Madrid: Oblak - Trippier, Savic, Felipe, Hermoso - Carrasco, Koke, Llorente, Lemar - Correa, Suarez

Barcelona are nevoie de victorie în meciul cu liderul din La Liga pentru a mai spera la titlu. Cu 74 de puncte, catalanii sunt pe locul trei, la egalitate cu Real Madrid, care ocupă poziția secundă.

Barcelona - Atletico Madrid, ora 17:15, LIVE VIDEO, pe Digi Sport 1. Catalanii, obligați să câștige

Atletico Madrid vine pe Camp Nou din postura de lider, dar poate pierde primul loc dacă pleacă învinsă de pe Camp Nou. Oamenii lui Diego Simeone au 76 de puncte, cu patru etape înainte de finalul sezonului.

Madrilenii vin după victoria chinuită în fața celor de la Elche, scor 1-0, care le-a asigurat primul loc pentru încă o etapă. Barcelona vine tot după o victorie, obținută pe terenul Valenciei, scor 3-2.

În turul campionatului, Atletico Madrid s-a impus pe Wanda Metropolitano cu 1-0 în fața echipei lui Ronald Koeman.

De un rezultat de egalitate poate profita Real Madrid, care o va întâlni mâine pe Sevilla.

Etichete: atletico madrid , barcelona , barcelona atletico madrid , meciuri la liga

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified
A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu

Recunoști personajul? Acum nouă ani era un copil și sărbătorea titlul cu Gigi Becali la Iași, acum e titular la FCSB
WhatsApp Image 2024-04-18 at 15.44.47
"Am intrat în biroul lui Ancelotti și a început să plângă!" Transferul care i-a "rupt" sufletul italianului
profimedia-0861141500
Au apărut primele imagini: Ion Țiriac a primit ”bijuteria” după 5 ani! ”Nu întrebați cât costă, că e obscen”
Screenshot 2024-04-18 at 21.05.58
Florin Prunea a văzut imaginile cu Ștefan Târnovanu și a reacționat: ”Să vezi ce-i rup eu urechile”

Foto S-a decis! Barcelona știe când va juca primul meci pe ”bijuteria” de 1,6 miliarde de euro
camp-nou1
Francisc Dican a descris în patru cuvinte umilința suferită de CFR Cluj pe terenul Farului
dican
Ce a spus Ionuț Cojocaru, după ce a marcat două goluri cu CFR Cluj
Adrian Mutu, ofertă pe bani grei din străinătate! A cerut un salariu uriaș!
Adrian Mititelu îi dă un răspuns lui Ionel Ganea care îl va înfuria teribil! Ironia patronului despre fiul „Ganezului”
Cum arăta Sofia Vergara când și-a început cariera de model. Actrița este neschimbată la vârsta de 51 de ani
Cum arată Samantha Fox la 58 de ani. Interpreta hitului "Touch Me", care punea pe jar imaginația bărbaților, e măritată cu o femeie
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
De ce Sergiu Nicolaescu era convins că are un fiu? „M-a ales să fiu tatăl copilului ei"
El a fost ”regele” radioului românesc, ascultat de întreaga naţiune. Îţi dai seama cine este tânărul din imagine?
Scene penibile la semimaratonul de la Beijing: alergătorii africani au încetinit pentru ca un chinez să treacă primul linia de sosire VIDEO
Barcelona a luat decizia: contract până în 2027!