FC Barcelona Vs Real Madrid - La Liga, Spain - 28 Oct 2023
Probleme pentru Real Madrid înainte de El Clasico: șanse mici să joace
Italian Soccer Serie A Match - Cagliari Calcio Vs Juventus FC, Cagliari, Italy - 19 Apr 2024
Video Cagliari - Juventus 2-2. Torinezii au obținut un punct pe final, după ce gazdele au avut 2-0
profimedia-0807526376
Jucătorii Rapidului au decis! Cristi Săpunaru, anunț în numele întregului vestiar despre Marius Șumudică
Barcelona Barcelona
2 - 2
Real Madrid Real Madrid
Du 06.05.2018 22:45

Barcelona - Real 2-2. Catalanii rămân neînvinşi în La Liga după duelul cu marea rivală

06.05.2018, 23:25

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

El Clasico, Barcelona - Real Madrid, a avut de toate! Patru goluri, o eliminare şi multe momente tensionate. S-a terminat 2 la 2, iar catalanii îşi continuă parcursul aproape perfect din Liga Stelelor. Pot încheia sezonul fără eşec.

Fără miză în clasament, El Clasico a fost extrem de spectaculos. Deja campioană, Barcelona a avut nevoie de doar zece minute pentru a deschide scorul. Suarez a trimis mingea în poartă din centrarea lui Sergi Roberto. Realul a egalat repede, prin Cristiano Ronaldo, ajuns la 18 reuşite în El Clasico, la egalitate cu Alfredo Di Stefano. A fost un gol istoric şi pentru gruparea madrilenă: cel cu numărul 400 în derby-urile cu Barcelona.

Ronaldo a mai avut două ocazii: mai întâi a scăpat singur cu Ter Stegen, dar nu l-a putut învinge, apoi a tras puţin pe lângă poartă. Umtiti a trecut şi el pe lângă gol, după o lovitură liberă executată de Messi. Pe finalul primei reprize, spiritele s-au încins. Sergi Roberto l-a lovit pe Marcelo, iar centralul i-a arătat direct cartonaşul roşu.

Accidentat, Ronaldo a fost înlocuit la pauză cu Asensio. Messi a ieşit repede la rampă şi a adus-o din nou pe Barcelona în avantaj. A fost al 26-lea gol al argentinianului în poarta Realului. Aflat la ultimul El Clasico al carierei, Iniesta a fost schimbat în minutul 58, în aplauzele fanilor.

Messi putea închide meciul, dar Keylor Navas a avut un reflex incredibil. Imediat, Gareth Bale a restabilit egalitatea, din pasa lui Asensio. Până la final, Realul a cerut şi un penalty, pentru o intervenţie a lui Jordi Alba asupra lui Marcelo. Messi a irosit ultima mare ocazie, iar El Clasico s-a terminat la egalitate, 2 la 2. Catalanii rămân fără eşec în acest sezon.

• 90+5 fr2

S-a terminat partida. FC Barcelona rămâne neînvinsă în campionat şi după duelul cu rivala tradiţională, Real Madrid.

• 90+2 s s

Intră Alcacer, iese Suarez.

• 84 s s

Intră Kovacic, iese Kroos.

• 81 oc oc

Modric şutează peste poartă din poziţie bună.

• 77 cg cg

Bale primeşte cartonaşul galben pentru fault, iar Marcelo pentru proteste. Reluările TV au arătat că se impunea acordarea unui penalty.

• 76 fm fm

Marcelo cade în careu după un duel cu Alba, dar arbitrul lasă jocul să continue.

• 72 g g

GOOOOOL REAL MADRID! Bale înscrie cu un şut superb, la colţ, după o pasă excelentă a lui Bale.

• 70 oc oc

Ocazie mare pentru Barcelona. Messi pătrunde în careu, şutează, dar Navas respinge în corner.

• 58 fm fm

Semedo centrează bine în careu, dar Paulinho nu ajunge la minge şi se loveşte cu Navas.

• 58 s s

Intră Paulinho, iese Iniesta.

• 52 g g

GOOOOOL BARCELONA! Messi şutează din careu, la colţ, iar Navas nu reuşeşte să intervină. Acţiune superbă reuşită de argentinian.

• 52 oc oc

Asensio şutează, portarul Barcelonei reţine.

• 47 oc oc

Marcelo şutează peste poartă de la marginea careului.

Intră Semedo, iese Coutinho.

Intră Asensio, iese Ronaldo.

• 45+4 fr1

S-a terminat prima repriză.

• 45+3 cr cr

Roberto primeşte cartonaşul roşu după ce îl loveşte în faţă pe Marcelo.

• 45+1 fm fm

Bale îl atacă violent cu talpa pe Umitit, dar arbitrul nu-i acordă nici măcar cartonaş galben.

• 45 cg cg

Messi primeşte cartonaşul galben pentru un fault dur asupra lui Ramos.

• 44 cg

Suarez şi Ramos primesc câte un cartonaş galben după ce au avut un conflict pe teren.

• 40 oc oc

Benzema şutează pe lângă poartă din interiorul careului.

• 38 oc oc

Ronaldo trimite cu capul peste poarta Barcelonei.

• 36 oc oc

Umtiti reia pe lângă poartă din poziţie excelentă.

• 31 cg cg

Varane primeşte cartonaşul galben pentru fault.

• 28 oc oc

Ronaldo şutează puţin pe lângă poarta Barcelonei din interiorul careului.

• 27 oc oc

Ronaldo scapă singur, dar şutează în portarul Barcelonei.

• 26 fm fm

Kroos şutează peste poartă de la marginea careului.

• 24 oc oc

Ronaldo reia cu capul peste poarta Barcelonei.

• 19 fm

Jordi Alba reia peste poartă din careu.

• 14 g g

GOOOOOL REAL MADRID! Ronaldo înscrie din apropierea liniei porţii, după o pasă excelentă a lui Benzema.

• 13 fm fm

Suarez cade în careu în urma unei duel cu Navas, dar arbitrul nu acordă penalty, spre disperarea atacantului Barcelonei.

• 12 cg cg

Nacho primeşte cartonaşul galben pentru fault.

• 10 g g

GOOOOOOL BARCELONA! Roberto centrează perfect de pe partea dreaptă, iar Suarez înscrie cu un şut superb, din prima.