xavi
Întâlnire decisivă între Xavi și conducerea Barcelonei. Când va fi luată decizia finală
karol-g6
Foto Surpriză! Cum arată tricourile speciale pregătite de Barcelona pentru El Clasico
Du 24.10.2021 18:15

Barcelona - Real Madrid 1-2. Spectacol total și două goluri în prelungiri. Madrilenii, 4 victorii la rând în El Clasico

24.10.2021, 19:15

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Episodul 247 din "El Clasico" a fost adjudecat de Real Madrid, chiar pe terenul Barcelonei. Madrilenii s-au impus cu 2-1 și au bifat o performanță istorică: 4 victorii la rând în El Clasico. Nu s-a mai întâmplat asta din 1965.

Barcelona - Real Madrid 1-2. Alaba a deschis scorul cu un super-șut. A fost primul său gol pentru madrileni

Realul a început în forță pe Camo Nou, iar Vinicius a fost principalul pericol. A fost blocat de Eric Garcia în minutul 13, apoi a cerut un penalty în minutul 21, iar peste alte 3 minute, a ratat singur cu portarul. La ultima fază fusese însă în offside, dar toată combinația a fost superbă.

Prima șansă a catalanilor a venit în minutul 25, când Depay a ratat cu toată poarta în față. Madrilenii au deschis scorul în minutul 32, când Alaba a reușit o bijuterie de gol. Barcelona a dat replica prin Pique, care a trimis cu capul puțin pe lângă poartă.

Până la pauză, Rodrygo a irosit o șansă mare, iar șutul lui Ansu Fati a fost blocat de Alaba. În repriza a doua, Koeman a mutat ofensiv, iar catalanii au forțat egalarea și au ratat de două ori în două minute, prin Coutinho și Ansu Fati.

Barcelona - Real Madrid 1-2. În La Liga, madrilenii au 76 de victorii, în timp ce catalanii au 72

Madridul a avut apoi o oportunitate uriașă, când Vinicius a rămas singur cu portarul, dar a fost ajus din urmă de Dest. Nici Benzema n-a fost mai norocos. A ratat o ocazie uriașă în minutul 62. Courtois a ieșit apoi la timp și a reținut din fața lui Coutinho, iar la cealaltă parte, madrilenii au ratat din nou.

A fost nebunie în prelungiri. La câteva secunde după ocazia lui Pique, a urmat golul lui Vaszuez, pe contraatac, iar Realul avea 2-0.

Nu avea însă să fie scorul final, pentru că Aguero a marcat primul său gol în tricoul catalanilor în minutul 90+7. Barcelona - Real Madrid s-a terminat 1-2, iar madrilenii bifează a patra victorie consecutivă în fața marii rivale.

VIDEO cu rezumatul meciului Barcelona - Real Madrid 1-2:

Barcelona și Real Madrid se întâlnesc pentru a 183-a oară în La Liga, într-unul dintre cele mai așteptate dueluri de pe planetă. Palmaresul confruntărilor directe îi este ușor favorabil trupei lui Carlo Ancelotti, însă în astfel de meciuri, orgoliile și lupta pentru onoare sunt de multe ori mai importante decât statisticile.

Barcelona - Real Madrid | LIVE VIDEO, ora 17:15, pe Digi Sport 1

• Noua vedetă a Barcelonei, Memphis Depay (27 de ani), așteaptă cu nerăbdare să joace pentru prima oară în El Clasico: "Cred că va fi un meci grozav".
  • Gheorghe Popescu a prefațat derby-ul Barcelona - Real Madrid: "Este cel mai important meci al planetei".

Barcelona - Real Madrid | LIVE VIDEO, ora 17:15, pe Digi Sport 1. Informații și meciuri directe

Catalanii încep partida de pe locul opt în La Liga, cu 15 puncte, în timp ce vicecampioana Spaniei este pe poziția a treia, cu două lungimi peste rivali. Dacă Barcelona a câștigat în ultima rundă, 3-1 cu Valencia, Real Madrid a adunat un singur punct în ultimele două jocuri de campionat, 0-0 cu Villarreal și 1-2 cu Espanyol.

• Leo Messi și Sergio Ramos, simbolurile celor două formații până mai ieri, sunt jucătorii cu cele mai multe apariții în El Clasico, 45 fiecare.

În confruntările directe din La Liga, Real Madrid a câștigat de 75 de ori, Barcelona s-a impus în 72 de rânduri, iar 35 de partide s-au încheiat la egalitate. Per total, situația este și mai strânsă: 98 de succese Real, 96 Barca și 52 de remize.

• 3 victorii consecutive are Real Madrid în fața Barcelonei.
  • Cea mai mare diferență de scor din El Clasico s-a înregistrat în Cupa Spaniei, pe 19 iunie 1943, când Real Madrid a învins-o pe Barcelona cu un neverosimil 11-1.
  • Cel mai comun rezultat dintre Barcelona și Real Madrid: 2-1, înscris pe tabelă de 44 de ori.
  • 26 de goluri a înscris Leo Messi în El Clasico, cel mai bun marcator din istoria duelurilor dintre cele două echipe.

Barcelona - Real Madrid | LIVE VIDEO, ora 17:15, pe Digi Sport 1. Toni Kroos a prefațat meciul

Barcelona - Real Madrid | LIVE VIDEO, ora 17:15, pe Digi Sport 1. Declarații

Antrenorul "galacticilor", Carlo Ancelotti, a anunțat că Eden Hazard și Dani Carvajal sunt apți pentru acest derby.

"Știm că este un meci special, pentru toată lumea. Ne pregătim pentru un meci special, suntem concentrați și sper să avem o strategie bună. Planul meu este clar, dar nu vreau să vorbesc despre asta, mai ales că n-am anunțat jucătorii.

Da, Hazard și Carvajal sunt din nou alături de noi, sunt motivați. Hazard e bine, s-a antrenat ieri. E greu să mizezi pe un jucător care vine după accidentare, din primul minut. Dar poate fi o opțiune oricând.

În El Clasico nu cred că poate fi o favorită. Nu știu cine este în formă mai bună. Barca a făcut niște meciuri bune în ultima vreme. Nu cred că are sens să considerăm o echipă favorită. Cred că este normal să fiu îngrijorat înainte de El Clasico, chiar să-mi fie puțin frică”, a spus antrenorul Realului.

De partea cealaltă, Gerard Pique visează la o victorie în El Clasico: "Nu există favorit în Clasico. Cred că noi ne descurcăm bine, am depășit momentul de criză. Un Clasico înseamnă mai mult decât cele 3 puncte. Câștigi încredere, puetere, curaj, în cazul unei victorii.

Cred că faptul că a plecat Ronaldo i-a dat spațiu lui Benzema și acesta l-a ocupat perfect. În ultimii ani a jucat grozav. Vinicius este rapid, electric, foarte bun. Va fi un pericol pentru noi. Și noi îl avem pe Ansu Fati, de la care oamenii se așteaptă să câștige meciuri, dar are doar 19 ani, e un copil, încă", a punctat Pique.

Barcelona - Real Madrid | LIVE VIDEO, ora 17:15, pe Digi Sport 1. Echipe probabile

• Barcelona: Ter Stegen - Mingueza, Pique, Eric Garcia, Alba - Busquets, De Jong, Gavi - Dest, Fati, Memphis.
  • Real Madrid: Courtois - Nacho, Militao, Alaba, Mendy - Casemiro, Kroos, Modric - Rodrygo, Benzema, Vinicius
  • 90+7 fr2

Barcelona - Real Madrid se termină 1-2.

• 90+7 g g
    Gol

Dest centrează în fața porții, de unde Aguero reușește primul său gol în tricoul Barcelonei.

• 90+3 g g
    Gol

Pe contraatac, Lucas Vazquez îi pasează lui Asensio, care șutează, dar mingea e respinsă până la același Lucas Vasquez, care înscrie.

• 90+3 oc oc
    Ocazie Barcelona

Pique îi pasează lui Depay, care întoarce, dar același Pique reia în blocaj.