FOOTBALL : Atletico de Madrid vs Girona CF - La Liga EA Sports à Barcelone
Antoine Griezmann și-a dat acordul și semnează contractul
Parc des Princes Barcelona Head Coach Xavi Hernandez (L) talks to Ronald Araujo of Barcelona (R) during the UEFA Champio
Xavi nu a avut motive de bucurie după Cadiz - Barcelona 0-1: ”Mergem la război!”
FOTBAL:FCSB-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (7.04.2024)
Revenire importantă la FCSB, chiar înaintea derby-ului cu Rapid! Mesaj războinic pentru giuleșteni: ”Locul 1 de la coadă”
LIVE Liga Digi Sport

Video Florin Andone a debutat oficial la Deportivo, în victoria cu 2-1 contra lui Eibar

19.08.2016, 22:01

Florin Andone a debutat pentru Deportivo La Coruna în prima etapă a noului sezon din La Liga, în victoria cu 2-1 de pe teren propriu cu Eibar.

Andone final
  • SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Atacantul român a început ca rezervă și a fost primul jucător trimis pe teren de antrenorul Gaizka Garitano, în minutul 56, imediat după ce Eibar a deschis scorul prin Ramis (55). După ce a intrat, a devenit cel mai avansat om al formației din La Coruna, însă nu a avut prea multe realizări, cu toate că a fost prezent în joc.

Egalarea a venit în minutul 69, din piciorul mijlocașului la închidere Mosquera, apărut excelent la colțul lung, la capătul unei centrări dintr-o lovitură liberă de la circa 35 de metri, lateral dreapta.

Lucas Perez, golgheterul lui Deportivo din sezonul trecut (17 reușite) a obținut în minutul 86 o lovitură de la 11 metri, în urma unui duel cu Junca, iar tot el a și transformat impecabil penalty-ul pentru 2-1 și un start cu dreptul pentru Deportivo în noul sezon.

În Spania a mai jucat un român. În a doua ligă, Paul Anton a fost titular pentru Getafe, în egalul din prima etapă de pe terenul lui Mirandes (1-1). Mijlocașul împrumutat de la Dinamo a jucat 73 de minute și a fost înlocuit cu Scepovic, când scorul era deja 1-1. La Getafe a intrat în minutul 66 și Karim Yoda, francezul care a jucat și la Astra.

Echipele

Deportivo (4-2-3-1): Lux - Juanfran, Albentosa, Sidnei, Navarro - Mosquera, Guilherme (68 Luisinho) - Gil (56 Fl. Andone), Fajr, Gama (82 Borges) - Perez;
Antrenor: Gaizka Garitano;

Eibar (4-2-3-1): Riesgo - Capa, Galvez, Ramis, Junca - Rivera, Garcia - Bebe (85 Pedro Leon), Adrian (79 Enrich), Inui (74 Ruben Pena) - Kike;
Antrenor: Jose Luis Mendilibar.

VIDEO Deportivo - Eibar 2-1

UPDATE Ora 00:50: Fluier final. Deportivo La Coruna se impune cu 2-1 pe teren propriu în fața lui Eibar, în etapa inaugurală a noului sezon din La Liga.

UPDATE Ora 00:42: Deportivo - Eibar 2-1. Deportivo a preluat conducerea în minutul 87, grație unui gol marcat de Lucas Perez dintr-o lovitură de la 11 metri pe care tot șeptarul din La Coruna a obținut-o.

VIDEO Golul lui Deportivo din minutul 87

UPDATE Ora 00:24: Deportivo - Eibar 1-1. Deportivo egalează în minutul 69, prin Mosquera, tot în urma unei centrări din fază fixă - o lovitură liberă de la circa 35 de metri, lateral dreapta.

VIDEO Golul lui Deportivo din minutul 69

UPDATE Ora 00:10: Deportivo - Eibar 0-1. Eibar deschide scorul în minutul 55 al meciului de pe El Riazor, prin Ivan Ramis, care punctează cu o frumoasă lovitură de cap de la colțul scurt, la capătul unei centrări din corner.

Imediat după golul primit, în minutul 56, antrenorul Garitano l-a trimis pe teren pe Florin Andone. Atacantul român, care poartă numărul 10 la Deportivo, l-a înlocuit pe Carles Gil.

VIDEO Momentul intrării lui Andone pe teren

VIDEO Golul lui Eibar, din minutul 55

Echipele de start:

Deportivo (4-2-3-1): Lux - Juanfran, Albentosa, Sidnei, Navarro - Mosquera, Guilherme - Gilo, Fajr, Gama - Perez;
Rezerve: Tyton - Borges, Emre Colak, Arribas, Laure, Luisinho, Fl. Andone;
Antrenor: Gaizka Garitano;

Eibar: Riesgo - Capa, Galvez, Ramis, Junca - Rivera, Garcia - Bebe, Adrian, Inui - Kike;
Rezerve: Yoel - Leon, Santos, Jora, Enrich, Luna, Pena;
Antrenor: Jose Luis Mendilibar.

Florin Andone joacă primul meci oficial în tricoul lui Deportivo La Coruna, în La Liga, contra lui Eibar, ÎN DIRECT la Digi Sport 4, azi, de la ora 23:00. Meciul care deschide noul sezon din campionatul Spaniei este Malaga - Osasuna, ÎN DIRECT pe digisport.ro, azi, de la ora 21:45.

Singurul român care evoluează în La Liga, Florin Andone, debutează oficial în tricoul lui Deportivo la Coruna, în prima etapă din La Liga, în care galicienii joacă pe teren propriu cu Eibar.

"Eu unul prefer să jucăm urât, dar să câştigăm. Suntem jucători buni, care pot să domine o partidă, dar în final degeaba jucăm spectaculos dacă nu învingem", a declarat Florin Andone, înaintea meciului cu bascii.

Pentru internaţionalul român, Deportivo i-a plătit Cordobei 4,7 milioane de euro şi a garantat încă 30% dintr-un eventual transfer.

Noul "decar" al galicienilor a marcat deja pentru echipa lui Gaizka Garitano, în amicalul câştigat cu 2-0 impotriva lui Villarreal. Andone va purta numărul 10, purtat de-a lungul timpului de fotbalişti celebri, precum Fran şi Bebeto.

În 36 de partide a evoluat atacantul pentru Cordoba, în sezonul precedent din Segunda, când a reuşit să înscrie 21 de goluri.

Meciul care deschide noul sezon din La Liga, Malaga - Osasuna, poate fi urmărit ÎN DIRECT pe digisport.ro, astăzi, de la ora 21:45.

Etichete: la liga , deportivo la coruna , eibar , florin andone

Cazul ciudat al miliardarului german care și-ar fi înscenat moartea ca să fie împreună cu amanta rusoaică la Moscova

Un miliardar german care a fost declarat oficial mort în 2021, la trei ani după ce a dispărut în...

Screenshot 2024-04-18 at 16.51.31-modified
A murit la doar 17 ani: ”Boala a răpus-o în 24 de ore”. Două zile de doliu

Nu mai suporta și a vrut să plece gratis de la Real Madrid! Acum a devenit erou, iar soția sa a transmis doar ȘASE cuvinte
lunin
Recunoști personajul? Acum nouă ani era un copil și sărbătorea titlul cu Gigi Becali la Iași, acum e titular la FCSB
WhatsApp Image 2024-04-18 at 15.44.47
Au rămas mască! Ce a purtat la Disneyland, înconjurată de mii de copii, după ce a riscat închisoarea din cauza ținutei
bianca-censori
Au apărut primele imagini: Ion Țiriac a primit ”bijuteria” după 5 ani! ”Nu întrebați cât costă, că e obscen”
Screenshot 2024-04-18 at 21.05.58

ACORD! Zinedine Zidane a bătut palma cu un club uriaș. Mai lipsește doar semnătura
EXCLUSIVE: Zinédine Zidane With His Wife Veronique Shopping At A Home Furnishings Boutique In Milan - 17 Apr 2024
Antrenorul din SuperLigă care are ”contract pe viață”! ”Un fel de Alex Ferguson”
FOTBAL: SC OTELUL GALATI - FC UNIVERSITATEA CLUJ, CUPA ROMANIEI BETANO - SEMIFINALA (18.04.2024)
Anunțul lui Mihai Stoica, înaintea derby-ului FCSB - Rapid. ”Îmi schimb numele, ca să scap”
meme stoica
Adrian Mutu, ofertă pe bani grei din străinătate! A cerut un salariu uriaș!
Francezii vin după starul lui FCSB la derby-ul cu Rapid. Gigi Becali cere 6.000.000 de euro pentru transferul imediat
Cum arăta Sofia Vergara când și-a început cariera de model. Actrița este neschimbată la vârsta de 51 de ani
Cum arată Samantha Fox la 58 de ani. Interpreta hitului "Touch Me", care punea pe jar imaginația bărbaților, e măritată cu o femeie
Siturile nucleare ale Iranului: Unde ar putea lansa Israelul un atac în caz de război
De ce Sergiu Nicolaescu era convins că are un fiu? „M-a ales să fiu tatăl copilului ei"
El a fost ”regele” radioului românesc, ascultat de întreaga naţiune. Îţi dai seama cine este tânărul din imagine?
"Este ireal!" Partidă memorabilă la Stuttgart: jucătoarea care a salvat cinci mingi de meci
Costel Gâlcă a dezvăluit că a vrut să transfere un jucător de la Universitatea Craiova în La Liga