Captură de ecran 2024-03-11 182958
Video Fază de cascadorii râsului, chiar sub privirile lui Messi! Gafa portarului de la Inter Miami
MLS: CF Montreal at Inter Miami CF
Fără Leo Messi, Inter Miami a suferit primul eșec al sezonului în MLS
fcd
Exclusiv ”Ați avut ofertă de 8 milioane de euro?”. Șeful lui Dinamo a răspuns imediat și a lămurit situația
LIVE Stirile Digi Sport

Video Alaves - FC Barcelona 1-1. Catalanii au uitat să câștige în La Liga, chiar dacă au jucat în superioritate din minutul 62

31.10.2020, 23:45

Deportivo Alaves a obținut un punct uriaș în fața Barcelonei, în etapa a opta din La Liga, scor 1-1, în condițiile în care gazdele au evoluat în zece oameni din minutul 62. Meciul a fost transmis în direct pe Digi Sport 2 și Digi 4K.

Athletic Club v Sevilla FC - La Liga Santander
Leo Messi, în meciul cu Deportivo Alaves / Foto Getty Images
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Deportivo a condus la pauză, după golul marcat de Luis Rioja în minutul 31. Alaves a deschis scorul după ce Pique l-a băgat în ședință pe Neto, iar portarul catalanilor s-a încurcat în minge. Rioja a profitat și a trimis în plasă pentru 1-0.

După pauză, Jota a fost eliminat în minutul 62 pentru cumul de cartonașe galbene. La doar două minute de la eliminarea lui Jota, Griezmann a reușit să egaleze cu un lob elegant, profitând de o pasă greșită a gazdelor.

Barcelona a atacat în valuri până la final, însă portarul Pacheco a făcut minuni în poarta lui Deportivo Alaves. S-a terminat 1-1, iar Barcelona se află pe locul 12 în La Liga după șase jocuri disputate, cu opt puncte. Real Madrid este lider, cu 16 puncte.

În primele șase jocuri din acest start de campionat, Barcelona are două victorii, două remize și două eșecuri. Aceasta este a patra etapă consecutivă a Barcelonei fără succes.

VIDEO Rezumatul partidei Deportivo Alaves - FC Barcelona 1-1

Rivala Barcelonei, Real Madrid, s-a impus clar astăzi în meciul cu Huesca, scor 4-1, în direct la Digi Sport 1.

Deportivo Alaves - FC Barcelona 1-1

• Alaves: Pacheco - Mendez (Tavares 58), Navarro, Laguardia, Lejeune, Duarte - Jota, Battaglia, Pina (A. Marin 72), Rioja (M. Garcia 72) - Deyverson (Joselu 57)
  • Rezerve: Sivera - Aguirregabiria, Ely, Burgui, Guidetti, L. Perez, Tachi, Sainz
  • Barcelona: Neto - Roberto, Pique, Lenglet (Pedri 46), Alba (Dest 69) - Busquets (Pjanic 46), de Jong - Dembele (Trincao 46), Messi, Fati (Braithwaite 78) - Griezmann
  • Rezerve: Tenas, Pena - C. Alena, De la Fuentex, Firpo

Minutul 90+5: Fluier final!

Minutul 88: Ocazie pentru Barcelona! Messi i-a pasat lui Dest, iar americanul a șutat violent spre poartă. Pacheco a respins incredibil, după care a avut o nouă intervenție. Deportivo Alaves rezistă eroic.

Minutul 71: Gol anulat pentru FC Barcelona. Trincao l-a lăsat pe Griezmann cu poarta goală, dar portughezul se afla în afara jocului. Scorul rămâne 1-1.

Minutul 65: Ce ocazie! Messi a fost la un pas să înscrie pentru 2-1, dar Pacheco a respins cu vârful degetelor.

Minutul 64: GOOOL Barcelona! Griezmann a profitat de o pasă greșită în defensiva adversă, a scăpat singur cu portarul Pacheco și a înscris cu un lob elegant.

Minutul 62: Eliminare! Jota de la Deportivo Alaves a încasat al doilea cartonaș galben. Catalanii pot profita acum.

Minutul 46: S-a reluat partida. FC Barcelona a efectuat trei schimbări la pauză. Au intrat Trincao, Pjanic și Pedri, au ieșit Dembele, Busquets și Lenglet.

Minutul 45: Pauză! Deportivo Alaves conduce cu 1-0.

Minutul 31: GOOOL Deportivo Alaves! Luis Rioja înscrie după ce Pique l-a băgat în ședință pe Neto, iar portarul catalanilor s-a încurcat în minge.

Minutul 1: A început meciul dintre Deportivo Alaves și FC Barcelona! Partida este transmisă în direct pe Digi Sport 2 și Digi 4K.

La primul joc după demisia președintelui Josep Maria Bartomeu, Barcelona a zburdat pe teren în victoria din grupele UEFA Champions League, 2-0, cu Juventus. După două înfrângeri consecutive în La Liga, Messi & Co ocupă abia poziția a 12-a, cu doar șapte puncte. Catalanii caută un nou succes împotriva unei dintre adversarele preferate din campionatul Spaniei.

Alaves, tot cu șapte puncte, dar obținute în șapte meciuri, cu două mai mult decât Barcelona, este pe poziția a 15-a în La Liga. Formația lui Pablo Machin este în revenire de formă, obținând două victorii în ultimele trei runde, 1-0 cu Athletic Bilbao și 2-0 cu Valladolid.

LIVE SCORE & VIDEO | Alaves - Barcelona, ora 22:00, pe Digi Sport 2. Confruntări directe și statistici

În ultimele 14 dueluri directe în toate competițiile, Barcelona s-a impus de 13 ori, în timp ce Alaves a reușit o singură victorie. Golaverajul este unul zdrobitor de partea catalanilor, 41-8. În disputele de pe stadionul Mendizorrotza, ultimul succes al gazdelor datează din 1 decembrie 2001. Gruparea "blaugrana" a câștigat ultimele șase jocuri de pe această arenă.

Alaves nu a reușit să înscrie în șapte din ultimele opt meciuri de pe teren propriu, în La Liga, iar Barcelona a marcat cel puțin două goluri în precedentele opt dueluri cu adversara de astăzi. Golgheterul catalanilor este Ansu Fati, cu patru reușite, în timp ce în tabăra gazdelor sunt mai mulți jucători cu câte un gol marcat.

LIVE SCORE & VIDEO | Alaves - Barcelona, ora 22:00, pe Digi Sport 2. Echipele probabile

• Alaves: Pacheco - Lejeune, Navarro, Laguardia - Mendez, Jota, Battaglia, Pina, Duarte - Joselu, Perez
  • Barcelona: Neto - Dest, Pique, Lenglet, Alba - Busquets, De Jong - Dembele, Trincao, Fati - Messi

Etichete: leo messi , alaves barcelona , ansu fati , etapa 8 la liga

Una dintre celebrele gemene siameze Abby și Brittany s-a căsătorit. De ce nu au făcut niciodată operația de separare

Abby și Brittany Hensel, gemene siameze din SUA, care au devenit celebre în toată lumea după ce au...

Romania V Greece - International Friendly, Bucharest - 25 Mar 2022
OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

E gata: Ianis Hagi pleacă de la Alaves! A anunțat unde va juca sezonul viitor
Screenshot 2024-03-27 at 17.00.01
Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276
fcd

Exclusiv Daniel Pancu, susținere totală pentru Liviu Ungurean: ”E principalul factor pentru revenirea Rapidului!”
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UTA ARAD, SUPERLIGA SUPERBET (20.08.2022)
Exclusiv Anghel Iordănescu trage un semnal de alarmă înainte de EURO: ”E cea mai mare problemă”
anghel-iordanescu
Exclusiv Reacția lui Victor Angelescu, după ce în stenograme a apărut că Daniel Niculae l-a sunat pe arbitru înaintea meciului
Sebastian Colțescu / Foto: Sport Pictures
Accidentare la FCSB! Titularul ”s-a rupt" și ar putea rata tot sezonul!
Prima apariție a lui Gigi Becali, după ce a ținut post negru 5 zile! Cum arată: ”Dacă mănânci mult, te uiți după femei”
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro
Ungaria introduce vinieta de o zi. Cât costă și de ce nu merită să o cumperi?
Simona Halep, veste total neașteptată. Ce i se pregătește fostului lider mondial
"Ați mai văzut așa ceva?" Surpriză mare la Miami: o rusoaică a învins o favorită și s-a calificat în semifinale
Ce a spus fundașul care l-a faultat pe Messi, după mesajele "Arestați-l pe clovn / Pușcărie!"