World News - May 8, 2021
Video Jucătorii PSG-ului au fost victimele ultrașilor Barcelonei, înaintea meciului decisiv din Champions League
Db Milano 28/11/2023 - Champions League / Milan-Borussia Dortmund / foto Daniele Buffa/Image nella foto: Istvan Kovacs P
Istvan Kovacs, atenționat de Adrian Porumboiu înainte de Barcelona - PSG: ”În campionatul intern dă cu mucii în fasole”
cristiano-bergodi-digisport
News Alert Gata! Divorțul dintre Rapid și Bergodi este sigur! ”Despărțirea se produce amiabil”
LIVE Liga Digi Sport

Video Surpriză mare în Supercupa Spaniei: Barcelona - Bilbao 2-2 (2-3 d.p.). Bascii, încă un trofeu pe "spatele" catalanilor

17.01.2021, 23:55

Athletic Bilbao a câștigat a treia Supercupă a Spaniei din istoria clubului după un meci dramatic cu Barcelona, care a fost decis în prelungiri.

FC Barcelona v Athletic Club - Supercopa de Espana Final
Athletic Bilbao a câștigat a treia Supercupă din istoria clubului, după 3-2 cu Barcelona / Foto: Getty Images
  • UCL: Barcelona - PSG, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: Borussia Dortmund - Atletico Madrid, marți, 22:00, DGS 2

Barcelona - Athletic Bilbao 2-2, 2-3 după prelungiri. Bascii, a treia Supercupă din istorie

Meciul a început cu o ocazie a bascilor, însă șutul lui Capa a fost respins de Ter Stegen. Pe finalul primei reprize, după o combinație dintre Alba și Messi, mingea a ajuns la Griezmann, care a deschis scorul.

Catalanii s-au bucurat numai două minute, pentru că Oscar de Marcos a egalat după ce s-a demarcat perfect la offside. În repriza secundă, Messi nu a nimerit poarta din lovitură liberă, iar Bilbao a avut un gol anulat pentru un offside minuscul.

Barcelona - Athletic Bilbao 2-2, 2-3 după prelungiri. Messi a fost eliminat în ultimul minut al prelungirilor

În minutul 77, Griezmann a reușit dubla pentru Barcelona, după pasa perfectă primită de la Jordi Alba. Pe final, același Griezmann putea realiza hat-trick-ul, însă portarul bascilor a parat cu piciorul o minge care ajungea la atacantul francez.

Când totul părea încheiat, bascii au dat lovitura în minutul 90, prin rezerva Villalibre, iar meciul a intrat în prelungiri, acolo Inagi Williams a reușit un supergol.

Bilbao a mai ratat o ocazie uriașă în minutul 105, însă până la final nu s-a mai marcat. Doar eliminarea lui Messi a fost de notat după ce i-a dat o palmă lui Villalibre. Astfel, Athletico Bilbao a obținut primul trofeu după 6 ani. Ultima dată a câștigat tot Supercupa Spaniei și tot împotriva Barcelonei, scor 5-1 în 2015.

LIVE VIDEO Barcelona - Athletic Bilbao 2-2, 2-3 după prelungiri:

Min. 120: Messi este eliminat după ce l-a lovit pe Villalibre.

Min. 105: Ocazie Bilbao. Muniain centrează în careu, dar Unai Nunez nu reușește să atingă mingea și să o devieze în poartă, după ce i-a fost suflată ușor de Griezmann.

Min. 93: GOOOOL Bilbao! Inaki Williams reușește un supergol, cu o execuție la vincu, în diagonală, din marginea careului. Mingea atinge și bara.

Min. 91: Începe prima repriză a prelungrilor.

Min. 90: GOOOOL Bilbao! Muniain centrează din lovitură liberă, iar Villalibre împinge mingea în plasă din apropiere și duce meciul în prelungiri.

Min. 84: Ocazie Barcelona. Griezmann, Messi și De Jong combină superb, iar centrarea ultimului e blocată în ultimul moment de portar, pare apără cu piciorul o mingea care se ducea la Griezmann.

Min. 77: GOOOOL Barcelona! Alba centrează perfect în careu, iar Griezmann reușește dubla.

Min. 57: Gol anulat Bilbao! Raul Garcia înscrie, însă reușita sa este anulată pe motiv de offside.

Min. 53: Ocazie Barcelona. Messi execută o lovitură liberă, dar mingea ocolește poarta.

Min. 42: GOOOOL Bilbao! Inaki centrează pentru Oscar de Marcos, care egalează.

Min. 40: GOOOOL Barcelona! Messi îi pasează lui Alba, acesta întoarce pentru același, Messi, care șutează în blocaj, dar Griezmann apare din spate și deschide scorul.

Min. 26: Ocazie Bilbao. După o centrare de pe stânga a lui Balenziaga, Capa trage tare în diagonală, dar Ter Stegen respinge peste transversală.

Min. 1: Începe meciul.

Echipele de start:
Athletic Bilbao
Unai Simón - Capa, Yeray, Iñigo Martínez, Balenziaga - De Marcos, Vencedor, Dani García, Muniain - Raúl García, Williams.

Barcelona:
Ter Stegen - Dest, Araújo, Lenglet, Alba - Pedri, Busquets, De Jong Dembélé, Griezmann, Messi

UPDATE 14:30 Messi va fi titular în meciul cu Athletic Bilbao, din finala Supercupei Spaniei, susține publicația Sport.es, care citează surse din vestiarul catalan. În semifinala cu Real Sociedad, Messi nu a jucat după ce a acuzat o problemă musculară. Acum, se pare că argentinianul s-a antrenat normal împreună cu echipa și este apt de joc pentru meciul din această seară.

Meciul dintre Barcelona și Athletic Bilbao, din finala Supercupei Spaniei, va fi în direct de la ora 22:00 pe Digi Sport 2 și pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS.

Catalanii ”țintesc” a 14-a Supercupă din istorie, după ce au trecut la penalty-uri de Real Sociedad și au câștigat un loc în finala pentru trofeu de la Sevilla. Real Madrid a ratat șansa de a juca un ”El Clasico” în finala Supercupei, după ce a fost eliminată de Athletic Bilbao, scor 1-2.

Recent, presa din Spania a scris că Ronald Koeman l-ar putea lăsa în afara lotului pe Messi, după ce acesta nu s-a antrenat în urmă cu două zile. Starul argentinian nu a jucat nici în semifinala cu Real Sociedad, din cauza unei probleme medicale.

Inaki Williams: ”Nu îmi pasă dacă va juca Messi sau nu”

Bascii au amintiri frumoase cu Barcelona. În 2015, aceștia au câștigat a doua Supercupă din istoria clubului după ce au câștigat cu 4-0 meciul cu starurile pregătite atunci de Luis Enrique.

„Cea din 2015 a fost incredibilă. Trebuie să pornim cu aceeași iluzie. Credința mișcă munții. Acum, cel mai important lucru este să avem norocul și posibilitatea să aducem acest titlu la Bilbao.

Nu îmi pasă dacă va juca Messi sau nu. Știm potențiaul lui, dar Barca are o mulțime de jucători care pot să-l înlocuiască”, a spus Inaki Williams, starul lui Bilbao, potrivit Mundo Deportivo.

Etichete: barcelona , athletic bilbao , barcelona - athletic bilbao

Misterul unei crime a fost elucidat după 56 de ani. Cum s-a dat de gol autorul care nu a fost niciodată suspect în caz

La 56 de ani după ce un lăptar din Florida a fost ucis, cazul său a fost rezolvat, astfel fiind...

Screenshot 2024-04-15 at 19.44.56
Arpad Paszkany a divorțat și tocmai s-a afișat cu noua iubită, mai tânără cu 24 de ani

"Cea mai frumoasă femeie din România": "Unele femei au anumită repulsie, vorbesc urât fără să mă cunoască!"
enache-lena7
Anunțul făcut de Dan Șucu, imediat după Rapid - Sepsi 0-1
sucu
Kaka a rupt tăcerea, după ce fosta soție a dezvăluit motivul greu de imaginat al divorțului
Screenshot 2024-04-15 at 22.15.10
E OUT de la Tottenham din sezonul viitor
Tottenham Hotspur First Team Training and Press Conference, Hotspur Way Training Centre, Enfield, UK - 12 Jan 2024

Exclusiv Membrul "Generației de Aur" care nu-și poate explica situația în care a ajuns Rapidul
romania-columbia
L-a văzut pe Cristiano Bergodi nervos la conferința de presă și a reacționat: ”Nu mi-a venit să cred”
CRISTIANO BERGODI NERVOS (12)
Prima reacție a lui Cole Palmer, după ce l-a egalat pe Erling Haaland în topul golgheterilor din Premier League
Chelsea v Everton, Premier League - 15 Apr 2024
Cum încearcă familia să o împiedice pe Salma Hayek să pozeze în costum de baie. Imaginile sunt virale: „Îmbătrânești ca vinul!”
FCSB i-a găsit înlocuitor lui Florinel Coman! O nouă afacere pentru Gigi Becali
Marea trădare la Rapid: Cristiano Bergodi s-a simțit „vândut” de conducere, în frunte cu Daniel Niculae. Gestul lui Nico
Viciul de care Salma Hayek nu poate scăpa. Cum a fost fotografiată actrița din „Desperado”
În colanți mulați și un tricou pe care l-a ridicat pentru a-și arăta abdomenul, Loredana pare o puștoaică. Nu chiulește de la sală
Becali, „turbat“ de fericire: planul său pentru a celebra câștigarea titlului va face înconjurul lumii
Cauciucuri de iarnă, vara? Nu! Ce riscă șoferii care nu își încalță mașinile adecvat
Decolarea și aterizarea forțată a companiei de zbor cu stewardese și servicii neașteptate
E ultimul minut și echipa ta are penalty. Cea mai proastă execuție posibilă VIDEO