Lionel Messi, eroul unei expoziții inedite. Ce mesaj a transmis starul argentinian
Exclusiv Ilie Dumitrescu nu a avut dubiu, după FC Botoșani - Dinamo: ”E senzațional”
Getafe Getafe
0 - 2
Barcelona Barcelona
Sb 28.09.2019 18:00

Getafe - Barcelona 0-2. Suarez, reușită superbă. Junior Firpo, primul gol pentru catalani

28.09.2019, 18:50

• SuperLiga: Farul - Rapid, miercuri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - FCSB, miercuri, 21:45, DGS 1

Barcelona a început tare pe terenul lui Getafe, iar Carles Perez a fost aproape de gol. Gazdele au ratat o șansă uriașă după câteva minute, dar Ter Stegen a blocat excelent șutul lui Angel. Suarez a trimis apoi la o palmă de poartă, însă nu a mai ratat ținta pe finalul primei reprize, când a înscris cu un lob superb.

Getafe - Barcelona 0-2 | Suarez, gol superb. Junior Firpo, prima reușită pentru catalani

În debutul reprizei secunde, catalanii și-au dublat avantajul prin Junior Firpo, aflat la primul gol pentru Barca. Ernesto Valverde a rămas fără Lenglet, care a primit al doilea cartonaș galben în minutul 82, însă scorul a rămas același până la final, cu toate că brazilianul Kenedy a fost aproape de gol.

Fără victorie în deplasare în acest sezon, Barcelona a ajuns la Getafe fără Lionel Messi. Argentinianul s-a accidentat din nou și ratează meciul transmis în direct de Digi Sport 1 și Digi 4K. Şi noua senzaţie a catalanilor, Ansu Fati, ratează partida de pe Coliseum Alfonso Perez.

Două înfrângeri și două remize este bilanțul Barcelonei în deplasările din acest sezon, în toate competiţiile.

Pentru catalani urmează un meci la Getafe, unde nu au mai pierdut de opt ani.

Getafe - Barcelona (Digi Sport 1). Lionel Messi nu joacă pentru catalani

Lionel Messi va rata duelul de la Madrid după ce s-a accidentat din nou în ultimul meci, cu Villarreal.

Starul argentinian a jucat doar 121 de minute în acest sezon, în trei partide.

"Nu ştim cât timp va lipsi. Aşteptăm să se întoarcă repede la antrenamente. Din ce am aflat până acum nu este o accidentare gravă", a declarat antrenorul Barcelonei, Ernesto Valverde.

Săptămâna viitoare, pe Barca o așteaptă două meciuri de foc pe Camp Nou - miercuri joacă în grupele Ligii Campionilor, cu Inter, iar duminică împotriva Sevillei. Ambele partide vor fi la Digi Sport.

Getafe - Barcelona va fi în direct la Digi Sport 1 și Digi 4K astăzi, de la ora 17:00. Cele mai importante faze vor fi în format VIDEO, în timp real, pe digisport.ro.

• 90+2 fr2

Final de meci. Barcelona se impune cu 2-0 pe terenul lui Getafe.

• 85 oc oc

Ocazie Gerafe. Kenedy încearcă un "elastico", trece de Semedo și șutează direct pe poartă din apropierea liniei de fund, dar Ter Stegen respinge cu piciorul.

• 82 cgr cgr

Lenglet primește al doilea cartonaș galben și, implicit, pe cel roșu.

• 64 cg cg

Nemanja Maksimovic a primit cartonaşul galben.

• 58 s s

Schimbare la Getafe. Jaime Mata a fost înlocuit cu Jorge Molina.

• 49 g g

GOOOOL Barcelona! Junior Firpo a profitat de respingerea greşită a goalkeeperului gazdelor, David Soria, şi a dublat avantajul catalanilor.

• 47 cg cg

Clement Lenglet a primit cartonaşul galben.

A început repriza secundă a partidei.

Pauză pe Coliseum Alfonso Perez. Barcelona conduce cu 1-0 pe terenul lui Getafe.

• 45 oc oc

Ocazie Barcelona! Luis Suarez a fost aproape de "dublă", însă şutul său nu a nimerit spaţiul porţii gazdelor.

• 44 cg cg

Sergio Busquets a fost şi el avertizat.

• 41 oc oc

GOOOOL Barcelona! Luis Suarez a deschis scorul pentru catalani cu un lob superb peste portarul David Soria.

• 35 cg cg

Bruno Gonzalez a primit primul cartonaş galben al partidei.

• 22 oc oc

Ocazie Barcelona! Şutul lui Luis Suarez, de la 18 metri, a trecut la o palmă de poarta gazdelor.

• 21 oc oc

Ocazie Getafe! Şansă uriaşă de gol a lui Angel, care a fost blocat excelent de Ter Stegen.

• 11 oc oc

Ocazie Barcelona! Fază individuală superbă a lui Carles Perez, care a şutat însă fix pe direcţia portarului lui Getafe.

A început partida dintre Getafe şi Barcelona.