sport es

Marca anunţă pe prima pagină că visul poate deveni REALitate! "Operaţiunea Neymar" costă 400 de milioane €

Video Parteneriatul perfect. Trei goluri în 15 minute pe ruta Jordi Alba - Messi

colaj costa torres

Fernando Torres îl ceartă pe Diego Costa: "Să nu se mai întâmple!"

Messi Alba

12.01.2018, 09:39
  • La Liga, etapa a 20-a: Real Madrid - Deportivo (duminică, 17:15, Digi Sport 1) și Betis - Barcelona (duminică, 21:45, Digi Sport1)
  • Serie A TIM, etapa 21: Inter - Roma (duminică, 21:45, Digi Sport 2)

Jordi Alba - Lionel Messi este unul dintre cele mai eficiente trasee în jocul Barcelonei din acest sezon. Cei doi au colaborat de minune şi joi seară, în victoria catalanilor cu 5-0 din returul optimilor Cupei Spaniei, cu Celta Vigo.

Messi şi Alba au fost protagoniştii primelor trei goluri ale echipei lui Ernesto Valverde în interval de numai 15 minute.

Argentinianul a reuşit "o dublă" în minutele 13 şi 15, ambele goluri marcate din pasele lui Alba, şi i-a întors serviciul fundaşului stânga în minutul 28, când i-a pasat decisiv pentru golul de 3-0.

VIDEO REZUMATUL PARTIDEI BARCELONA - CELTA

Lionel Messi a ajuns deja la şapte goluri marcate în acest sezon din assist-urile lui Jordi Alba, în timp ce ambele reuşite ale apărătorului iberic au venit din pasele cvintuplului câştigător al "Balonului de Aur".

Messi e liderul marcatorilor din Primera Division, cu 16 reuşite, la cinci distanţă de Luis Suarez şi Iago Aspas.

Aflat din 2004 la prima echipă a Barcelonei, fotbalistul în vârstă de 30 de ani are 610 meciuri şi 529 de goluri în tricoul grupării blaugrana.

Şi el produs al celebrei academii a catalanilor, La Masia, Jordi Alba a fost readus de Barca, de la Valencia, în 2012, pentru 14 milioane de euro.

Fundaşul în vârstă de 28 de ani a jucat 221 de partide şi a înscris de 11 ori pentru Barcelona.

VEZI AICI PROGRAMUL COMPLET AL CANALELOR DIGI SPORT

Sergi Roberto își reînnoiește contractul cu Barcelona. Clauză de reziliere uriașă!

1516356701_848953_1516356815_noticia_normal

Ce s-a întâmplat cu angajata FBI care s-a căsătorit cu teroristul ISIS pe care trebuia să îl spioneze. El a fost ucis

Avocatul lui Neymar: ”Jucătorul nu are clauză de eliberare în contractul încheiat cu PSG”

collage

Video Încă un penalty ratat de Messi. Diego Lopez, singurul portar care a reușit acest lucru în fața lui!