sport es

Marca anunţă pe prima pagină că visul poate deveni REALitate! "Operaţiunea Neymar" costă 400 de milioane €

Video Parteneriatul perfect. Trei goluri în 15 minute pe ruta Jordi Alba - Messi

colaj costa torres

Fernando Torres îl ceartă pe Diego Costa: "Să nu se mai întâmple!"

Messi Alba

12.01.2018, 09:39
  • Liga 1, play-off, etapa a 7-a: FCSB - CFR Cluj (duminică, 20:45, Digi Sport 1)

• Tenis, WTA: Turneele de la Stuttgart şi Istanbul sunt în direct la Digi Sport 2, în perioada 23-29 aprilie

Jordi Alba - Lionel Messi este unul dintre cele mai eficiente trasee în jocul Barcelonei din acest sezon. Cei doi au colaborat de minune şi joi seară, în victoria catalanilor cu 5-0 din returul optimilor Cupei Spaniei, cu Celta Vigo.

Messi şi Alba au fost protagoniştii primelor trei goluri ale echipei lui Ernesto Valverde în interval de numai 15 minute.

Argentinianul a reuşit "o dublă" în minutele 13 şi 15, ambele goluri marcate din pasele lui Alba, şi i-a întors serviciul fundaşului stânga în minutul 28, când i-a pasat decisiv pentru golul de 3-0.

VIDEO REZUMATUL PARTIDEI BARCELONA - CELTA

Lionel Messi a ajuns deja la şapte goluri marcate în acest sezon din assist-urile lui Jordi Alba, în timp ce ambele reuşite ale apărătorului iberic au venit din pasele cvintuplului câştigător al "Balonului de Aur".

Messi e liderul marcatorilor din Primera Division, cu 16 reuşite, la cinci distanţă de Luis Suarez şi Iago Aspas.

Aflat din 2004 la prima echipă a Barcelonei, fotbalistul în vârstă de 30 de ani are 610 meciuri şi 529 de goluri în tricoul grupării blaugrana.

Şi el produs al celebrei academii a catalanilor, La Masia, Jordi Alba a fost readus de Barca, de la Valencia, în 2012, pentru 14 milioane de euro.

Fundaşul în vârstă de 28 de ani a jucat 221 de partide şi a înscris de 11 ori pentru Barcelona.