Și-a dat acordul și semnează prelungirea cu Barcelona: ”O bucurie pură și contagioasă”
articol scris de Digi Sport18.03.2025, 21:14
Wojciech Szczesny (34 de ani) a fost convins de Barcelona să revină din retragere în octombrie, la scurt timp după ce Marc-Andre ter Stegen, care era titularul de drept dintre buturi, a suferit o accidentare gravă.

SuperLiga: UTA - Sepsi, vineri, 20:00, DGS 1
SuperLiga: Oțelul - Unirea Slobozia, vineri, 17:00, DGS 1
După ce polonezul a avut evoluții excelente în tricoul catalan, oficialii grupării din La Liga au luat o decizie clară în privința viitorului fotbalistului.
Wojciech Szczesny e de acord să își prelungească înțelegerea cu Barcelona
Portarul polonez a semnat un contract valabil până la finalul acestui sezon, dar Barcelona vrea să îl convingă să semneze prelungirea contractului. Mai mult, catalanii au început deja negocierile cu impresarii lui Szczesny.
Semnele care vin dinspre polonez sunt foarte bune și astfel jurnaliștii de la Marca au relatat că Barcelona e pregătită să îi ofere un contract pe un an sau doi lui Szczesny, care ar fi de acord cu această propunere.
”Juventus se concentrează în primul rând pe obținerea de rezultate, în timp ce Barcelona este o bucurie pur și contagioasă.

Nu este surprinzător faptul că milioane de fani sunt influențați de această abordare”, a spus recent polonezul despre noul său club.
Deși a revenit din retragere, Wojciech Szczesny nu a pierdut niciun meci la Barcelona
Chiar dacă a încasat cartonașul roșu în Supercupa Spaniei cu Real Madrid și a comis câteva gafe în partida cu Benfica din faza ligii Champions League, Szczesny se poate lăuda cu faptul că nu a pierdut niciun meci de la momentul în care a sosit la Barcelona!
Partidele în care portarul polonez a fost titular la formația din Catalonia:
- Barbastro - Barcelona 0-4
- Athletic Bilbao - Barcelona 0-2
- Real Madrid - Barcelona 2-5
- Benfica - Barcelona 4-5
- Barcelona - Valencia 7-1
- Barcelona - Atalanta 2-2
- Barcelona - Alaves 1-0
- Valencia - Barcelona 0-5
- Sevilla - Barcelona 1-4
- Barcelona - Rayo Vallecano 1-0
- Las Palmas - Barcelona 0-2
- Barcelona - Atletico Madrid 4-4
- Barcelona - Real Sociedad 4-0
- Benfica - Barcelona 0-1
- Barcelona - Benfica 3-1
- Atletico Madrid - Barcelona 2-4
Astfel, în cele 16 partide, Szczesny a încasat 16 goluri și a păstrat poarta intactă în opt partide!
Etichete: barcelona , wojciech szczesny
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Un accident rutier grav s-a produs în această dimineață, în județul Mehedinți. O tânără a murit...