Andone n-a mai înscris și Cordoba părăsește locurile care asigură promovarea directă!

VIDEO Getafe - Bilbao 0-1. Victorie ”salvată” de ratarea lui Alvaro Vazquez

villarreal granada

VIDEO Villarreal - Granada 1-0. Gazdele au 8 meciuri fără eşec în La Liga

inaki williams

30.01.2016, 22:24
  • Fotbal, Liga 1: Astra - Dinamo (sâmbătă, 19:45, Digi Sport 1) şi Iaşi - Viitorul (sâmbătă, 19:45, Digi Sport 2)

• Tenis: WTA Dubai (FINALA), Digi Sport 2: E. Svitolina - D. Kasatkina e sâmbătă, la ora 17:00

Athletic Bilbao a mai făcut un pas în lupta pentru Europa, după 1-0 pe terenul lui Getafe.

Bascii au ratat două ocazii mari într-un minut (13) prin același jucător, pe numele lui Sabin Merino. Trupa lui Ernesto Valverde a trecut totuși în avantaj în minutul 24, după golul marcat de Inaki Williams. Tânărul atacant spaniol, în vârstă de 21 de ani, a marcat și în meciul precedent al echipei sale, în returul sferturilor Cupei Spaniei, în eșecul cu Barcelona, scor 3-1.

Madrilenii puteau egala în minutul 66, însă Scepovic a ratat singur cu Iraizoz. Bilbao a scăpat cu fața curată și după faza din prelungiri, când Alvaro Vazquez nu a reușit să reia în plasă și nici nu a obținut penalty.

12 goluri a marcat Inaki Williams pentru Bilbao în acest sezon, dintre care 7 în La Liga.

Getafe - Bilbao 0-1
A marcat: Inaki Williams 24

Getafe: Guaita - D. Suarez, Velazquez, Juan Cala, Roberto Lago - Lacen, Juan Rodriguez (Wamberto 65) - Pedro Leon, Victor Rodriguez, Moi Gomez (Alvaro Vazquez 74) - Scepovic
Antrenor: Fran Escriba

Bilbao: Iraizoz - De Marcos, Gurpegi, Etxeita, Balenziaga - San Jose, Benat - Inaki Williams (Lekue 63), Eraso (Viguera 82), Sabin (A. Laporte 75) - Aduriz
Antrenor: Ernesto Valverde

Meteorologii anunță cod portocaliu de frig în următoarele zile în aproape toată țara. Harta...

Cele cinci motivele pentru care Real Madrid a decis să-l vândă pe Bale la finalul sezonului