arda tur

VIDEO Primul assist pentru Arda Turan la Barça, după doar 8 minute. Granada, veche cunoștință

VIDEO Messi, la al 25-lea hattrick din La Liga, al patrulea împotriva aceluiași portar

captura penalty sevilla

VIDEO Penalty scandalos în La Liga! Krychowiak s-a împiedicat de gazon și a obținut 11 metri!

messi-1

09.01.2016, 19:43
  • Handbal, Liga Campionilor: Gyor - CSM Bucureşti (luni, 20:00, Digi Sport 1)

• Liga 1, etapa a 26-a: FCSB - Sepsi (duminică, 20:45, Digi Sport 1)

Favoritul la câștigarea Balonului de Aur din acest an, Lionel Messi, are un început de an 2016 de excepție. Atacantul Barcelonei a marcat un hattrick în victoria Barcelonei cu 4-0 în fața Granadei, pe Camp Nou, sâmbătă, 9 ianuarie.

Argentinianul a marcat 11 goluri în opt meciuri contra Granadei, reușind totodată al 25-lea său hattrick în La Liga. Doar Cristiano Ronaldo (28) are mai multe în istoria acestei competiții.

Messi a marcat primele trei goluri ale întâlnirii, în minutele 8, 14 și 58 și, dacă nu s-ar fi ”insinuat” Neymar cu golul al patrulea, din pasa lui Suarez, în minutul 83, argentinianul ar fi reușit o performanță uriașă. Decarul Barcelonei a fost autor sau coautor la primele 7 goluri marcate de Barcelona în 2016, cu cinci goluri și două assist-uri. Reușita lui Neymar a fost a opta, astfel că argentinianul nu a putut fi implicat în toate reușitele catalanilor din acest an.

8. Gol Neymar (assist Suarez)

Portarul Granadei se poate considera cel mai ghinionist adversar al lui Leo Messi. Andres Fernandez e goalkeeperul care a primit cele mai multe hattrick-uri ale argentinianului, patru, trei când era la Osasuna și unul la Granada.

33 de hattrick-uri a reușit Messi în carieră, pentru Barcelona (25 în La Liga, două în Cupă, unul în Supercupă și 5 în Champions League)

Meteorologii anunță cod portocaliu de frig în următoarele zile în aproape toată țara. Harta...

Video ASU Poli Timișoara - Chindia Târgoviște 1-2. Rezultatele din etapa 22 a ligii secunde