Varga l-a vândut pe Krasniqi la Rapid cu 1.000.000€, deși avea ofertă de 5 ori mai mare! Acum, a tras concluziile
LIVE Fotbal Club
Academica Clinceni Academica Clinceni
0 - 1
Jo 06.05.2021 18:00

Academica Clinceni - CFR Cluj 0-1. Ilfovenii, șase eșecuri din tot atâtea meciuri contra grupării din Gruia

06.05.2021, 19:00

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

CFR Cluj s-a impus la limită în fața celor de la Academica Clinceni, 1-0, în runda cu numărul șase a play-off-ului Ligii 1, și s-a distanțat provizoriu la cinci puncte de FCSB în fruntea clasamentului.

Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 6 de Cătălin Itu. Chipciu, introdus în teren cu câteva secunde înainte în locul tânărului Gîdea, a executat un corner, Burcă a prelungit spectaculos pe spate, iar mingea a ajuns la Itu, care a înscris din câțiva metri.

Academica Clinceni - CFR Cluj 0-1. Ilfovenii au pierdut toate cele șase întâlniri cu gruparea din Gruia

Prima repriză a fost la discreția ardelenilor. Păun a zguduit bara în minutul 16 de la mare distanță, Omrani l-a încercat pe Ureche cu un șut din interiorul careului câteva minute mai târziu, iar în minutele de prelungire, Chipciu a fost foarte aproape de a majora avantajul CFR-ului, dar s-a lovit de opoziția goalkeeper-ului Academicii Clinceni.

După revenirea de la cabine, elevii lui Ilie Poenaru au reușit să echilibreze pe alocuri jocul, însă prima ocazie a reprizei a doua le-a aparținut tot celor de la CFR. Șutul lui Omrani a fost parat din nou de Ureche. În minutul 51, Chunchukov a semnat cea mai periculoasă acțiune a gazdelor, însă s-a lovit de două ori de opoziția lui Arlauskis.

Până la final, Academica Clinceni a încercat să înscrie golul egalizator, dar fără mari ocazii. CFR a închis foarte bine jocul și și-a adjudecat toate cele trei puncte. Astfel, trupa lui Edi Iordănescu s-a impus a șasea oară în tot atâtea dueluri cu gruparea ilfoveană și s-a distanțat la cinci puncte în fruntea clasamentului.

Academica Clinceni rămâne pe poziția a șasea, cu 25 de puncte, practic fără obiectiv în acest final de sezon.

VIDEO Rezumat Academica Clinceni - CFR Cluj 0-1

__________________________________________________________________________________

Meciul dintre Academica Clinceni și CFR Cluj poate fi urmărit, de la ora 17:00, în direct pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS.

Clinceniul întâlnește liderul din Liga 1 cu un moral bun, după prima victorie din play-off, 1-0 cu Universitatea Craiova. Ilfovenii au rămas pe locul șase, dar își propun să mai încurce o echipă din drumul spre titlu.

Academica Clinceni - CFR Cluj, ora 17:00, LIVE VIDEO, pe Digi Sport 1. Ardelenii au nevoie de victorie pentru a rămâne pe primul loc

CFR Cluj a remizat la Giurgiu cu FCSB, scor 1-1, și a rămas pe primul loc în Liga 1, cu 42 de puncte, la două puncte distanță de echipa lui Toni Petrea. Pentru a fi siguri de primul loc pentru încă o etapă, ardelenii sunt obligați să câștige meciul de la Clinceni.

Edi Iordănescu a avut marți o ședință cu jucătorii și le-a transmis acestora că va pleca la finalul campionatului, chiar dacă CFR reușește să câștige titlul, așa cum digisport.ro a anunțat.

Întrebat la conferința de presă dacă e adevărat că va pleca de la CFR, Edi Iordănescu a oferit un răspuns misterios.

”Îmi doresc extrem de mult ca să ne ducem munca la capăt, să reușim să ne îndeplinim obiectivul (n.r. - câștigarea campionatului).

Restul sunt lucruri care apar în presă, care sunt acolo, care sunt citite. Am tăria să recunosc faptul că de-a lungul timpului s-au scris și lucruri reale, care aveau legătură cu ceea ce se întâmpla în viața și în activitatea echipei”, a spus Edi Iordănescu, la conferința de presă.

• 90+3 final

Final. Academica Clinceni - CFR Cluj 0-1.

• 90 cg cg

Sigurjonnson este la rândul său avertizat.