Exclusiv Dinamo a pregătit ”planul B”, după ce a fost sancționată dur: ”Sperăm ca Tribuna 1 să fie plină!”
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
Academica Clinceni Academica Clinceni
0 - 0
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
Sb 12.09.2020 16:30

Academica Clinceni - Chindia Târgoviște 0-0! Florea a ratat un penalty+gol anulat. Bare la ambele porți

12.09.2020, 15:25

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Academica Clinceni a remizat acasă cu Chindia Târgovişte, scor 0-0, sâmbătă, în etapa a treia a Ligii 1.

Portarii au ieşit în evidenţă în această întâlnire, destul de spectaculoasă. În prima repriză, Academica a fost periculoasă mai ales prin Dumitru (minutele 4 şi 31) şi Paşov (bară, minutul 24). Oaspeţii au avut şansa golului în min. 19, prin Neguţ, şi min. 37, prin Piţian.

Daniel Florea, de la Chindia, a ratat în minutul 49 un penalty dictat după un fault comis chiar asupra lui. Goalkeeperul Octavian Vâlceanu a respins, faza a continuat, iar Popa a înscris, însă golul a fost anulat pentru ofsaid. Oaspeţii au fost aproape de gol şi în min. 60, când Dumitraşcu a trimis o centrare cu efect, care a lovit bara.

Academica Clinceni - Chindia Târgoviște 0-0! Cristi Tănase a revenit pe teren

Portarul Dinu Moldovan a salvat-o pe Chindia la şuturile lui Boiciuc din min. 58, şi Ceandarov (61). Patru minute mai târziu, Moldovan a fost salvat de transversală la şutul lui Achim.

Cristian Tănase, fostul jucător al lui FCSB, a debutat la echipa din Clinceni, fiind introdus pe teren în min. 66.

Chindia are 4 puncte şi este provizoriu pe poziţia a 6-a a clasamentului. Academica, fără victorie în noul sezon, are 2 puncte, ocupând locul 11.

Academica Clinceni vine la partida cu Chindia cu un singur punct obținut în primele două runde ale Ligii 1. Echipa lui Ilie Poenaru, care a reușit un transfer important în pauza pentru jocurile echipelor naționale, Cristi Tănase, a fost învinsă, scor 1-2, de CFR Cluj în etapa inaugurală și a remizat, 2-2, cu Hermannstadt.

LIVE VIDEO Academica Clinceni - Chindia Târgoviște, de la 15:30, pe Digi Sport 1

De partea cealaltă, Chindia Târgoviște, formație ce s-a confruntat cu șapte cazuri de COVID-19 înaintea pauzei competiționale, a început sezonul cu o înfrângere, 0-1 la Iași, dar s-a revanșat în runda a doua.

Fără antrenorul principal pe banca tehnică, Emil Săndoi, care a revenit la echipă pentru meciul cu Academica, Chindia a reușit să învingă Dinamo etapa trecută, cu 1-0.

LIVE VIDEO Academica Clinceni - Chindia Târgoviște, echipele probabile

• Clinceni: Vâlceanu - Pashov, Jutric, Patrche, Dobrescu - Achim, Cebotaru, Ventura, Dumitru - Boiciuc, Markovic
  • Chindia: Moldovan - Căpușă, Pițian, Dinu, Ioniță - Neguț, Iacob, Dulca, Diaz - Yameogo, Florea
  • 90+1 fr2 fr2

FINAL

• 50 rp rp

Florea a RATAT o lovitură de la 11 metri. Vîlceanu a parat, faza a continuat, Iacob i-a pasat lui Popa și acesta a marcat, numai că se afla în ofsaid și golul a fost ANULAT!

• 49 p p

PENALTY CHINDIA! Florea a fost faultat în careu de Șerban și Ionuț Coza a dictat penalty

A început repriza a doua

Pauză la Clinceni! Cele două formații intră la cabine la egalitate.

• 45 cg cg

Răzvan Patriche este avertizat de arbitrul Ionuț Coza.

• 38 cg cg

Cornel Dinu, fundașul Chindiei, primește cartonașul galben.

• 37 oc oc

Șansă imensă ratată de Chindia! Pițian șutează de la 10 metri de poartă, dar execuția sa este deviată în corner.

• 34 s s

Schimbare la Chindia. Yameogo este înlocuit de Popa.

• 31 oc oc

O nouă ocazie pentru Clinceni! Cristi Dumitru este găsit perfect de o centrare venită din banda dreaptă, dar șutul atacantului împrumutat de la FCSB trece peste poartă.

• 24 oc oc

Bară Clinceni! Pashov șutează excelent dintr-un unghi ce părea imposibil, dar transversala îl salvează pe Moldovan.

• 19 fm fm

Chindia, din nou periculoasă! Yameogo îl lansează excelent pe Neguț în banda dreaptă, mijlocașul echipei lui Emil Săndoi trimite spre centrul careului, dar portarul Vâlceanu iese și reține.

• 16 oc oc

Chindia amenință poarta adversă! Daniel Florea îl scoate din joc pe Mladen Jutric din preluare, dar ratează complet execuția.

• 4 oc oc

Șansă pentru Clinceni! Cristi Dumitru șutează din afara careului, dar Dinu Moldovan reușește să rețină.

Începe meciul de la Clinceni. Gazdele au lovitura de start.