Liga 2 se vede la Digi Sport/ foto: frf.ro
Video Liga 2 | Corvinul Hunedoara - Gloria Buzău 1-1. Remiză în primul meci din play-off-ul Ligii 2
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FC HERMANNSTADT, SUPERLIGA SUPERBET (27.02.2024)
Exclusiv Reacția conducerii lui Dinamo, după ce Hermannstadt a mărit prețul biletelor pentru duelul din play-out: ”O anomalie!”
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
Academica Clinceni Academica Clinceni
0 - 3
Chindia Targoviste Chindia Targoviste
Vi 08.04.2022 17:30

Academica Clinceni - Chindia Târgoviște 0-3. Echipa lui Săndoi iese din zona periculoasă a clasamentului

08.04.2022, 19:20

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Chindia Târgoviște s-a impus în fața Academicii Clinceni în partida din etapa a patra din play-out-ul Ligii 1 cu scorul de 3-0.

În urma acestui rezultat, Chindia Târgoviște urcă pe locul șase în clasamentul din play-out-ul Ligii 1, astfel că scapă de pe locurile de baraj cel puțin pentru moment.

Echipa lui Emil Săndoi a dominat pe tot parcursul jocului, însă nici cei de la Academica Clinceni nu au dus lipsă de ocazii importante de gol.

Chindia putea deschide scorul încă din primele minute, atunci când Florea a trimis periculos cu capul peste Ureche, însă portarul ilfovenilor a reușit să rețină. Câteva minute mai târziu, Passaglia a șutat din prima de la marginea careului, însă peste poartă.

Daniel Florea a avut o ocazie importantă în minutul 12 când a pătruns în careu și a șutat la poartă, dar pe direcția lui Ureche.

Ilfovenii au replicat prin ocazia lui Alghoul din minutul 13. Acesta a trimis periculos cu capul, dar Căbuz a avut o paradă de excepție și a respins balonul în afara terenului.

Prima reușită a Chindiei a venit în minutul 29, când Daniel Florea a marcat cu o execuție superbă din lovitură liberă. Patru minute mai târziu, avantajul echipei lui Săndoi s-a dublat după reușita lui Dragoș Șerban.

La începutul reprizei secunde, Chunchukov a fost aproape să marcheze, însă Rufati a scos balonul de pe linia porții, iar scorul a rămas neschimbat.

Ilfovenii au mai avut o ocazie importantă în minutul 54 când Ștefan a șutat din careu, însă Căbuz a reușit să respingă în lateral.

Chindia a avut și un gol anulat în minutul 59, când Florea a trimis din nou în poarta lui Ureche, dar reușita nu a fost validată pentru că atacantul a fost surprins în ofsaid.

Târgoviștenii au mai înscris o dată până la finalul meciului, în prelungiri, prin Juan Pablo Passaglia care a ajuns la un balon respins în careu, a șutat și a marcat în poarta lui Ureche.

VIDEO Rezumatul meciului Academica Clinceni - Chindia Târgoviște 0-3

Chindia Târgoviște pleacă din postura de favorită certă înaintea acestui joc, având în vedere problemele de la Academica Clinceni și ultimele rezultate înregistrate de micuța echipă din Ilfov.

O singură victorie a înregistrat Clinceni în ultimele 13 jocuri disputate, iar succesul a fost obținut într-o dispută cu Gaz Metan Mediaș, ultima clasată din Liga 1.

Chindia vine și ea după trei rezultate nefavorabile în campionat, dar meciul cu Academica Clinceni poate da tonul revenirii trupei lui Emil Săndoi. De când cele două formații se află în Liga 1, Chindia a obținut un singur succes pe terenul ilfovenilor, în returul sezonului regulat, scor 1-0.

Înaintea meciului direct, Academica Clinceni ocupă locul 9 în play-out, cu 3 puncte, în timp ce Chindia Târgoviște se află pe poziția a 7-a, cu 19 puncte.

Emil Săndoi, despre meciul cu Academica Clinceni

”E greu să spună cineva în momentul de față, pot fi și rezultate surpriză. Nici jocurile cu Clinceni și Mediaș nu sunt câștigate dinainte. Totul se joacă”, a declarat Emuil Săndoi, după înfrângerea de etapa trecută cu Dinamo, scor 0-2.

John Ene, antrenorul celor de la Academica Clinceni, înaintea meciului cu Chindia Târgoviște

”Noi am făcut meciuri bune la Clinceni. Să vedem și care este starea gazonului. Sperăm să facem un sezon bun. Ne-a rămas doar speranța. Se pare că nici banii nu au fost o motivație bună, dar nu avem ce să facem.

Pentru noi și pentru cei de la Mediaș este foarte frustrant. Nu știm ce se întâmplă, nu știm cu cine jucăm mai departe. Nici nu mai știm de când am dat un gol sau o bară măcar”, a declarat John Ene.

• 90+3 final
    Final meci
  • 90+1 g
    Gol Chindia Targoviste

Passaglia ajunge la un balon respins în interiorul careului și înscrie cu un șut frumos.