FOTBAL: FC BOTOȘANI - SC DINAMO 1948 SA, SUPERLIGA SUPERBET (18.12.2023)
”Trebuie să tragem de timp”. Fotbalistul lui Dinamo a venit cu soluția pentru salvarea de la retrogradare
luca
”Sunt cam supărat pe el”. Luca Mihai, mesaj pentru Josue Homawoo
Gheorghe Hagi la conferinta de presa de dupa meciul de fotbal dintre Farul Constanta si CFR Cluj, cont�¢nd pentru Superl
Video Cum a reacționat Gheorghe Hagi, după ce Florinel Coman a dezvăluit că se sfătuiește cu el
LIVE Stirile Digi Sport
Academica Clinceni Academica Clinceni
1 - 0
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
Vi 03.12.2021 21:00

Academica Clinceni - Dinamo 1-0. ”Câinii” pierd în fața echipei de pe ultimul loc

03.12.2021, 22:53

• SuperLiga: Voluntari - FCU Craiova, marți, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Dinamo, marți, 19:30, DGS 1

Dinamo a pierdut duelul cu Academica Clinceni din etapa 18 a Ligii 1 cu scorul de 0-1.

Dinamo a început foarte bine partida cu ilfovenii. În minutul 9, Deian Sorescu a centrat periculos în careul ilfovenilor, însă Ureche a respins în corner. Cornerul a fost executat de Steliano Filip, iar, după un schimb de pase, în jumătatea ilfovenilor, balonul a ajuns la Bordușanu care a șutat din afara careului, dar balonul a zguduit bara transversală.

Același Bordușanu a mai avut o ocazie bună în minutul 33, atunci când a ratat din fața porții. După jumătate de oră în care ”câinii” au controlat jocul, ilfovenii au înscris prin Patriche care a reluat cu capul în poarta lui Iliev după o lovitură de la colțul terenului.

Cea mai mare ocazie a ”câinilor” a venit în minutul 61, atunci când Deian Sorescu i-a pasat foarte bine lui Matei în fața porții, dar acesta a șutat mult peste poartă.

Ilfovenii au cerut penalty în minutul 67, după o intervenție dură a lui Ivanovski.

În minutul 79, Ricardo Grigore a șutat periculos din afara careului, dar balonul a fost deviat și a trecut pe lângă poarta lui Ureche. Câteva minute mai târziu, Deian Sorescu a centrat foarte bine în careu, dar Ivanovski nu a reușit să ajungă la finalizare.

La finalul acestei partide, Academica Clinceni rămâne pe ultimul loc din Liga 1, cu 7 puncte, la doar două puncte diferență în spatele lui Dinamo.

VIDEO Rezumatul partidei Academica Clinceni - Dinamo 1-0

Înainte de partida care deschide etapa 18, Academica Clinceni se poziționează pe ultimul loc în clasament. Echipa care urmeză să se despartă de Ionuț Chirilă a adunat doar 4 puncte în cele 17 meciuri disputate.

Golaverajul său este de -27, cel mai slab din campionat. De asemenea, ilfovenii reprezintă singura echipă care nu a reușit să obțină o victorie în acest sezon. Academica Clinceni este și formația cu cele mai multe goluri primite (39).

Academica Clinceni - Dinamo, 21:00, LIVE VIDEO pe Digi Sport 1. Ultima victorie a "câinilor" a venit chiar în fața gazdelor de vineri

Nici în tabăra adversă lucrurile nu stau cu mult mai bine. Dinamo este chiar sub "lanterna roșie", pe locul 15, și nu a mai câștigat un meci de 14 etape. Ultima victorie a "câinilor" în campionat a venit chiar în fața Academicii Clinceni, în meciul tur de pe 2 august, încheiat cu scorul de 3-1.

Dinamo are doar 9 puncte adunate și un golaveraj de -25, al doilea cel mai slab din Liga 1.