profimedia-0778890178-scaled
Farul Constanța a făcut un anunț categoric despre Louis Munteanu, care mai este dorit de FCSB și Rapid
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FCSB, SUPERLIGA SUPERBET (9.03.2024)
Mihai Stoica a anunțat câți spectatori vor fi la FCSB - Rapid. ”A solicitat și celelalte 1000 de bilete. Vin toți”
LIVE Stirile Digi Sport
Academica Clinceni Academica Clinceni
1 - 0
Argeș Argeș
Du 13.12.2020 11:30

Academica Clinceni - FC Argeș 1-0. Ilfovenii au dat lovitura prin rezerva Răzvan Andronic și își consolidează locul cinci

13.12.2020, 13:30

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Academica Clinceni s-a impus în fața lui FC Argeș, scor 1-0, în runda a 13-a a Ligii 1. În urma acestui succes, formația lui Ilie Poenaru și-a consolidat poziția a cincea în clasament.

Pe un teren extrem de greu, din cauza ploilor din ultimele zile, Academica Clinceni a fost formația care a controlat jocul în prima repriză. Ilfovenii au avut prima ocazie după 17 minute de joc, prin Dumitriu, dar acesta nu a reușit să-l învingă pe Greab, dintr-o poziție excelentă.

Academica Clinceni - FC Argeș 1-0

Până la pauză, elevii lui Ilie Poenaru puteau deschide scorul prin Cebotaru, însă lovitura de cap a golgheterului de la Clinceni a trecut puțin pe lângă buturile adverse. La revenirea de la cabine, tot gazdele au fost mai periculoase. Gardoș nu a nimerit spațiul porții, după o ieșire hazardată a portarului argeșenilor.

În minutul 79, oaspeții au rămas în inferioritate numerică, după ce Gabi Matei a văzut al doilea cartonaș galben. Cu două minute înainte de final, Răzvan Andronic, intrat pe teren în ultimul sfert de oră, a fructificat o centrare excelentă a lui Cristi Tănase și a adus victoria Academicii.

Prin această victorie, Academica Clinceni rămâne pe locul cinci, cu 23 de puncte, în timp ce FC Argeș este în continuare pe ultima poziție, cu doar nouă puncte.

Rezumat Academica Clinceni - FC Argeș 1-0

_______________________________________________

Stirea inițială:

Academica - FC Argeş, duminică 11:30, Digi Sport 1

UPDATE, ora 13:30. Meciul a fost reprogramat pentru duminică, 13 decembrie, de la 11:30 şi va fi în direct pe Digi Sport 1 şi pe siteul digisport.ro

UPDATE, ora 13:30. Decizia finală este amânarea meciului! Data reprogramării va fi stabilită ulterior.

UPDATE, ora 13:00: Echipele vor ieși în curând la încălzire. În jumătate de oră, Florin Chivulete va lua decizia finală în privința disputării jocului. Cum la Clinceni plouă în continuare, este posibil să se hotărască amânarea meciului. Următoarea partidă a Academicii este programată marți, contra celor de la Iași, astfel că reprogramarea duelului cu FC Argeș pentru mâine este improbabilă. În aceste condiții, jocul cu piteștenii s-ar putea juca anul viitor.

UPDATE, ora 12:25: Startul meciului este întârziat, din cauza problemelor cu suprafața de joc. Gazonul arenei din Clinceni este în continuare îmbibat cu apă, în ciuda eforturilor organizatorilor, condiții considerate neregulamentare de către arbitrii. Debutul jocului va fi amânat maximum o oră.

Știrea inițială

Partida de sâmbătă va consemna prima confruntare directă dintre cele două formații la nivelul Ligii 1. Academica Clinceni și FC Argeș s-au mai întâlnit de patru ori în istorie, de fiecare dată în Liga 2, înregistrându-se două victorii pentru piteșteni, o remiză și un succes al infovenilor.

LIVE VIDEO Academica Clinceni - FC Argeș, de la 13:30, la Digi Sport 1

Academica Clinceni este una dintre revelațiile actualei ediții din Liga 1. Echipa antrenată de Ilie Poenaru se află pe locul cinci, cu 20 de puncte acumulate în 12 runde.

Ilfovenii au traversat o formă excelentă în ultimele etape. Academica Clinceni a înregistrat patru victorii și o remiză în precedentele cinci jocuri de campionat, ultima înfrângere în Liga 1 fiind suferită în urmă cu aproape două luni, pe 19 octombrie, 0-2 cu FCSB.

De partea cealaltă, nou promovata FC Argeș nu traversează cel mai bun moment. Piteștenii ocupă locul 16 în Liga 1, ultimul, având o singură victorie, cu Voluntari, în ultimele cinci etape. Totuși, o victorie cu Academica Clinceni ar urca echipa din Trivale pe locul 13, peste Poli Iași și Astra, care au jucat deja în această rundă.

LIVE VIDEO Academica Clinceni - FC Argeș, echipele probabile

• Academica Clinceni: Vâlceanu - Pashov, Jutric, Bilali, Pârvulescu - Cebotaru, Cascini - Cordea, Chunchukov, Petrescu - Morar
  • FC Argeș: Micle - Matei, Leca, Deslandes, Mușat - Drăghici, Maric, Prepeliță, Grecu - Meza Colli - Malele
Argeș Argeș
  • 88 g g

GOOOOL Academica Clinceni! Răzvan Andronic înscrie după doar câteva minute de la intrarea pe teren. Tânărul fotbalist a fructificat o centrare perfectă a lui Cristi Tănase.

• 85 s s

Iese Năstăsie, intră Blejdea.

• 79 cgr cgr

Fundașul dreapta Gabi Matei vede al doilea cartonaș galben și este eliminat, după o nouă intrare dură asupra lui Cristi Tănase.

• 76 s s

Iese Boiciuc, intră Andronic.

• 76 s s

Iese Cordea, intră Petrescu.

• 69 oc oc

Florin Gardoș trimite pe lângă poartă, dintr-o poziție excelentă.

• 67 s s

Iese Drăghici, intră Honciu.

• 61 s s

Iese Cebotaru, intră Cascini.

• 48 cg cg

Gabriel Matei a văzut al treilea cartonaș galben din tabăra piteștenilor.

Începe repriza secundă.

Centralul Chivulete fluieră finalul primei reprize.

• 45 oc oc

Cebotaru, golgheterul Academicii, trimite cu capul puțin pe lângă poartă, după un corner al ilfovenilor.

• 34 cg cg

Fostul jucător al FCSB-ului, Cristi Tănase vede și el cartonașul galben, după o ținere evidentă în propria jumătate de teren.

• 33 cg cg

Meza Colli primește cartonașul galben, după un fault asupra lui Cristi Tănase.

• 27 cg cg

Drăghici vede cartonașul galben, după o intrare dură.

• 17 oc oc

Dumitriu ratează o ocazie imensă! Rămas singur cu portarul Greab, mijlocașul ilfovenilor nu reușește să introducă balonul în poartă.