SOLD-OUT! Meciul de SuperLigă la care s-au vândut toate biletele scoase la vânzare
FOTBAL: POLI IAȘI - FC PETROLUL PLOIEȘTI, SUPERLIGA SUPERBET (02.10.2023)
”Strigătul” de disperare al lui Florin Pîrvu, după eliminarea lui Ricardinho din FC Voluntari - FCU Craiova 0-0
FOTBAL: FC CFR 1907 CLUJ SA - UNIVERSITATEA CRAIOVA, SUPERLIGA SUPERBET (16.03.2024)
Live Video&Text Univ. Craiova - CFR Cluj 0-0, ACUM pe DGS 1. Meci decisiv pentru ardeleni: un eșec = OUT din lupta pentru locul 2
Etapa 6 Superliga: Universitatea Craiova-CFR Cluj
Play-off
Academica Clinceni Academica Clinceni
1 - 2
Voluntari Voluntari
Sb 01.02.2020 13:00

Clinceni - Voluntari 1-2. Oaspeții au obținut cea de-a doua victorie din Liga 1, în acest sezon

01.02.2020, 13:03

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

FC Voluntari a învins-o pe Academica Clinceni cu scorul de 2-1, sâmbătă, în deplasare, într-o partidă din etapa a 23-a a Ligii I de fotbal.

FC Voluntari a obţinut doar a doua sa victorie din acest campionat, tot în deplasare, după 3-1 cu FCSB în etapa a cincea. Antrenorul Mihai Teja a debutat cu dreptul la Voluntari, care venea după 16 partide fără victorie, 3 egaluri şi 13 eşecuri.

Academica a deschis scorul prin Adrian Şut, dar FC Voluntari a egalat prin nord-macedoneanul Marko Simonovski, la capătul unui atac rapid.

Echipa din Clinceni a ratat un penalty, prin Eugen Cebotaru, al cărui şut a fost apărat de Valentin Cojocaru, după ce George Merloi a fost faultat în careu de Igor Armaş.

Voluntari a obținut cea de-a doua victorie din Liga 1, în acest sezon

FC Voluntari a trecut în avantaj după pauză, din penalty-ul transformat de Mihai Căpăţînă, după faultul lui Paul Pîrvulescu la Moussa Sanoh.

Academica a terminat meciul în zece oameni, căpitanul Răzvan Patriche primind al doilea cartonaş galben în minutele adiţionale.

În tur, Academica s-a impus cu 2-1.

Academica nu are nicio victorie în ultimele cinci etape, cu două egaluri şi trei eşecuri

Știrea inițială.

FC Voluntari, echipa de pe ultimul loc din Liga 1, debutează în anul 2020 împotriva celor de la Academica Clinceni, penultima clasată. Meciul poate fi urmărit de la ora 13:00 în direct pe Digi Sport 1 și pe digisport.ro pentru abonații RCS-RDS.

Cei de la Voluntari s-au întărit serios în această pauză de iarnă. I-au reziliat contractul antrenorului Cristiano Bergodi, iar în locul său a fost adus Mihai Teja, care a pregătit-o pe Poli Iași în prima parte a sezonului.

Alexandru Pașcanu, Vlad Morar, Eric de Oliveira și Claudiu Belu se numără printre jucătorii pe care i-a transferat FC Voluntari în această iarnă.

FC Voluntari are opt puncte și este la 12 distanță de Academica Clinceni. Dacă trupa lui Ilie Poenaru va câștiga, va ajunge pe locul zece, la egalitate de puncte cu Hermannstadt, care are meci cu Sepsi.

• 95 final

Final de meci la Clinceni.

• 94 cg cg

Șut vede și el cartonașul galben.

• 94 cgr cgr

Patriche vede al doilea cartonaș galben și este eliminat.

• 90 cg cg

Eric vede cartonașul galben.

• 80 s s

Schimbare la Voluntari. A ieșit Simonovski și a intrat Eric.

• 74 s s

Schimbare la Voluntari. Iese Gorobsov și intră Vlad Morar.

• 67 s s

Schimbare la Voluntari. Iese Sanoh și intră Belu.

• 66 s s

Schimbare la Clinceni. Iese Cebotaru, intră Ndongala.

• 65 cg cg

Gorobsov vede cartonașul galben.

• 59 s s

Schimbare la Clinceni. Iese Pârvulescu și intră Dobrescu.

• 58 cg cg

Achim vede cartonașul galben.

• 56 gp gp

Goool Voluntari! Câpâțână transformă lovitura de la 11 metri.

• 54 p p

Penalty pentru Voluntari! Centralul întâlnirii dictează lovitură de la 11 metri după un contact între Pârvulescu și Sanoh.

A început repriza secundă.

Schimbare la Clinceni. Iese Ventura și intră Robert Ion.

Pauză.

• 42 oc oc

Ocazie mare pentru Voluntari. Sanoh a ratat singur cu portarul.

• 34 cg cg

Sanoh vede cartonașul galben.

• 25 cg cg

Patriche vede cartonașul galben.

• 24 rp rp

Ratare penalty! Cebotaru ratează lovitura de la 11 metri.

• 23 cg cg

Armaș vede cartonașul galben.

• 22 p p

Penalty pentru Clinceni. Centralul partidei dictează lovitura de la 11 metri după un contact între Armaș și Merloi.

• 13 g g

Goool Voluntari! Simonovski egalează rapid, din pasa lui Pablo De Lucas.

• 11 cg cg

Simonovski vede cartonașul galben.

• 8 g g

Goool Clinceni! Șut deschide scorul în startul meciului cu o lovitură de cap din interiorul careului mic.