FOTBAL:FC VOLUNTARI-GAZ METAN MEDIAS, LIGA 1 CASA PARIURILOR (24.08.2020)
Cel mai bun marcator străin din istoria SuperLigii a dezvăluit de ce nu a ajuns la FCSB sau Dinamo
Avantaj pentru FCSB, după Farul - CFR 5-1: ”roș-albaștrii”, tot mai aproape de adjudecarea titlului
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța
Academica Clinceni Academica Clinceni
2 - 0
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
Sb 26.09.2020 15:45

Academica Clinceni - Gaz Metan Mediaș 2-0. Gazdele au dat două goluri în 9 minute. Ardelenii, două șanse uriașe pe final

26.09.2020, 16:44

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Academica Clinceni - Gaz Metan Mediaș s-a terminat 2-0, într-un meci în care ardelenii au ratat două ocazii uriașe pe final.

Academica Clinceni - Gaz Metan Mediaș 2-0. Dusan Uhrin a fost suspendat de conducere la acest meci

Fără antrenorul Dusan Uhrin pe bancă, suspendat, Gaz Metan Mediaș a început bine meciul din deplasarea de la Clinceni, iar Ciocan a ratat prima șansă. Echipa lui Ilie Poenaru a dat replica prin Boiciuc, care a avut două oportunități.

La cealaltă poartă, Dumitru Cardoso s-a făcut de râs, cu un luft de toată frumusețea. În partea secundă, după ce Ronaldo Deaconu a tras mult peste poartă, a venit rândul lui Butean să rateze o șansă mare pentru medieșeni, dar Dobrescu a respins de pe linia porții. La câteva secunde distanță, pe contraatac, Cordea a tras într-un adversar.

Academica Clinceni - Gaz Metan Mediaș 2-0. Oaspeții puteau marca pe final

În minutul 61, Academic a deschis scorul, prin șutul de la distanță al lui Cebotaru, iar peste 8 minute au mai marcat o dată, prin Patriche.

Finalul a fost unul incendiar, pentru că medieșenii au fost aproape de gol de două ori, în minutul 90, când Costea și Butean nu au lovit mingea cum trebuie din fațșa porții, iur apoi în minutul 90+2, Sambu nu a nimerit poarta din 3 metri. Academica Clinceni - Gaz Metan Mediaș s-a terminat 2-0.

VIDEO cu rezumatul meciului:

Academica Clinceni - Gaz Metan Mediaș, primul meci al zilei de sâmbătă din etapa a cincea a Ligii 1, se dispută ACUM și poate fi urmărit ÎN DIRECT pe Digi Sport 1 și digisport.ro.

Academica Clinceni caută prima victorie din actualul sezon, trupa lui Ilie Poenaru înregistrând până acum un eșec (1-2, contra lui CFR Cluj) și trei remize (2-2 cu Hermannstadt și 0-0 cu Chindia Târgoviște și FC Botoșani). Ilfovenii ocupă locul 13, cu patru puncte.

LIVE VIDEO Academica Clinceni - Gaz Metan Mediaș, de la 14:45, pe Digi Sport 1

De partea cealaltă, Gaz Metan are șase puncte și se află pe locul șase. În ultima rundă, medieșenii au pierdut contra lui Dinamo, 1-3, după ce, anterior, câștigaseră duelurile cu FC Argeș (2-0) și Poli Iași (4-1).

La această partidă, Gaz Metan nu îl va avea pe bancă pe Dusan Uhrin, contractul antrenorului fiind suspendat vineri.

Gruparea din Mediaș a luat decizia radicală după ce antrenorul ceh ar fi făcut publică o înregistrare ce conținea o discuție purtată cu președintele clubului, Valentin Iordănescu. Contractul lui Dusan Uhrin va rămâne suspendat până la finalizarea anchetei disciplinare.

La Clinceni, Gaz Metan va fi condusă de pe bancă de team-managerul Flavius Boroncoi, alături de antrenorul secund Bogdan Pătrașcu.

Academica Clinceni și Gaz Metan s-au mai întâlnit de doar două ori până acum. Sezonul trecut, medieșenii s-au impus în ambele ocazii, scor 3-2, respectiv 2-1.

• 90+3 fr2

Final de meci. Academica Clinceni - Gaz Metan Mediaș se termină 2-0.

• 90+2 oc oc

Ocazie Mediaș. Deaconu centrează în fața porții, Vâlceanu respinge greșit în față, până la Sambu, care nu nimerește poarta din 3 metri.

• 90 oc oc

Ocazie Mediaș. După o lovitură liberă, Costea și Butean nu reușesc să lovească mingea cum trebuie din câțiva metri.