FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)
Exclusiv Care este starea lui Luca Mihai, la cinci zile de la accidentare. ”Șocant. Nu exagerez cu nimic”
Exclusiv Marius Avram, după ce Hațegan i-a dat doar galben lui Homawoo: ”Nu ăsta e motivul” / ”S-a lăsat influențat”
FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța
Academica Clinceni Academica Clinceni
2 - 1
Politehnica Iași Politehnica Iași
Vi 02.04.2021 18:30

Academica Clinceni - Poli Iași 2-1. Ilfovenii câștigă pe final și sunt aproape de calificarea în play-off

02.04.2021, 19:21

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Academica Clinceni și Poli Iași s-a terminat cu scorul de 2-1, în cadrul primului meci din etapa cu numărul 29 din Liga 1.

Tânărul Longher a avut prima ocazie a partidei în minutul opt, dar șutul său a fost respins de Bușu. Ieșenii au fost cei care au deschis scorul în minutul 18, cu o ”torpilă” expediată de Platini direct în vinclul porții lui Vâlceanu.

Calcan putea face 2-0 în minutul 35, dar nu a nimerit spațiul porții și moldovenii au intrat la cabine cu avantaj minim. În partea secundă, Rusescu a avut prima șansă de a egala în minutul 48, din lovitură liberă, dar a trimis în zid.

Cordea a fost cel care și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 55, după ce a reluat în poartă o minge respinsă de Brănescu. În minutul 88, Markovic a adus cele trei puncte pentru Clinceni după ce a trimis mingea printre picioarele portarului ieșean, iar Clinceni - Poli Iași s-a încheiat 2-1.

După acest meci, Clinceniul a ajuns pe locul cinci, cu 41 de puncte. Poli Iași, cu 19 puncte, a rămas pe ultimul loc în Liga 1.

LIVE VIDEO Academica Clinceni - Poli Iași, 17:30, Digi Sport 1. Ilfovenii pot face un pas mare către play-off

"Trebuie să recunoaştem că Iaşi are un lot foarte bun de jucători, problemele lor au fost altele, de altă natură. De aceea ne va aştepta un meci foarte greu. Sunt sigur că CSM Poli Iaşi îşi va vinde scump pielea aici. Ei sunt în suferinţă, au nevoie de puncte şi e clar că vom avea un meci foarte dificil. Trebuie să fim echilibraţi, să avem atitudine şi agresivitate.

Trebuie să facem tot ce ne stă în putinţă să câştigăm acest meci. Eu cred că meciul cu Iaşi e o nouă finală pentru noi, o finală decisivă dacă pot spune aşa. Meciul cu Iaşi va înclina balanţa pozitiv sau negativ. Pentru noi este un meci decisiv. Sunt 3 puncte vitale, avem mare nevoie de ele pentru a rămâne în cursa pentru play-off", a spus Ilie Poenaru, înainte de meci.

De partea cealaltă, Poli Iași este ultima clasată, cu doar 19 puncte strânse în primele 27 de meciuri. Moldovenii, preluați recent de Nicolo Napoli, au încheiat seria eșecurilor în precedenta rundă, când au învins Dinamo, scor 1-0.

LIVE VIDEO Academica Clinceni - Poli Iași, 17:30, Digi Sport 1. Moldovenii au amenințat cu greva

În ultima săptămână, jucătorii lui Poli Iași au amenințat cu greva dacă nu vor sta de vorbă cu primarul orașului, Mihai Chirica: "Sunt probleme legate de cazare, de niște transferuri financiare", a explicat edilul, care le-a promis jucătorilor că nu vor pleca neplătiți de la club.

După ședință cu primarul, a vorbit și Nicolo Napoli, care speră că lucrurile vor reintra în normal.

"S-au calmat spiritele, am avut o întâlnire cu domnul primar, am vorbit. E normal, unul vorbește, unul stă, dar cred că a fost o discuție foarte bună.

A vorbit bine domnul primar, să stăm cu toții împreună pentru a salva echipa de la retrogradare. Să vedem ce se va întâmpla acum.

Băieții se schimbă și ies la antrenament. Au fost discuții să plec, dar voi continua la Iași. Sper să fac treabă bună cu toți jucătorii. Sută la sută rămân", a declarat antrenorul italian.

Academica Clinceni și Poli Iași s-au mai întâlnit de cinci ori în Liga 1. Ilfovenii s-au impus de trei ori, un meci, cel din tur, s-a încheiat la egalitate, iar moldovenii s-au impus o singură dată.

• 90+3 fr2
    Final de meci!
  • 90+1 s s

Chunchukov este înlocuit de Ventura.

• 88 g g

GOOOL Academica Clinceni! Brănescu respinge șutul lui Cordea, mingea ajunge la Markovic, iar acesta îl învinge pe portarul Iașiului cu un șut pe jos.

• 86 oc

Cordea centrează în careu, Markovic reia cu capul, dar trimite peste poarta lui Brănescu.

• 83 oc oc

Ocazie pentru ilfoveni! Brănescu reușește să rețină o minge reluată cu capul de Bilali din câțiva metri.