FOTBAL: DINAMO BUCURESTI - POLI IASI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (14.04.2024)
Exclusiv Care este starea lui Luca Mihai, la cinci zile de la accidentare. ”Șocant. Nu exagerez cu nimic”
Zeljko Kopic, detalii despre Josue Homawoo, fundașul care l-a băgat în spital pe Luca Mihai
Bogdan Lobonț a rămas fără cuvinte când a fost întrebat despre derby-ul cu FCSB. ”Mai este ceva de spus?”
Etapa 5 Superliga: Hermannstadt-Botosani
ACS Poli Timişoara ACS Poli Timişoara
1 - 3
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
Lu 28.05.2018 21:45

ACS Poli - Dinamo 1-3. Salomao, gol și două pase decisive. Bănățenii, cu un picior în Liga 2

28.05.2018, 21:01

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Farul - CFR Cluj, vineri, 20:30, DGS 1

ÎN DIRECT la Digi Sport, Dinamo a câştigat şi meciul din penultima etapă a play-out-ului, cu ACS Poli Timişoara. Jucătorii lui Bratu s-au impus cu 3-1. Salomao a înscris un gol şi a oferit două pase decisive.

Dinamo a obținut a șasea victorie la rând în play-out și a trimis Timișoara la un pas de retrogradare. Oaspeții de pe stadionul Dan Păltinişanu au avut o ocazie uriașă în minutul 18. Salomao a trimis în transversală. Mijlocașul portughez s-a revanșat și i-a oferit o pasă perfectă lui Daniel Popa. Atacantul de 22 de ani a marcat pentru a 8-a oară în 2018. Bănățenii puteau restabili egalitatea chiar înainte de pauză. Penedo a avut o intervenție de senzație la lovitura de cap a lui Drăghici.

În repriza secundă, Salomao nu i-a mai dat nicio șansă lui Straton și a dublat avantajul alb-roșiilor. Portughezul a continuat să dea recital. Mai întâi l-a servit perfect pe Popa, însă acesta a ratat incredibil. Cu un sfert de oră înaintea finalului, i-a centrat în fața porții și lui Ivan Pesic, care a făcut 3-0. În ultimul minut, Timişoara a marcat golul de onoare, prin Drăghici și s-a terminat 3-1 pentru Dinamo

Cu această victorie, Dinamo a ajuns la 53 de puncte. ACS Poli a rămas penultima în play-out, la doua puncte în spatele ocupantei locului de baraj, FC Voluntari.

VIDEO CU REZUMATUL

• 90+3 fr2

Final de partidă pe Bega. Dinamo se impune cu 3-1 și gazdele sunt cu un picior în Liga 2

• 90 g g

GOOOL TIMIȘOARA! GOOOL DRĂGHICI! Mihai Roman a centrat în fața porții, Penedo a încercat să respingă dar a trimis mingea în picioarele lui Drăghici, care a împins balonul în plasă

• 81 oc oc

OCAZIE DINAMO! Daniel Popa ajunge din nou în poziție de finalizare și încearcă să trimită printre picioarele lui Straton, care este însă atent și respinge

• 79 oc oc

OCAZIE TIMIȘOARA! Răzvan Raț a fost aproape să marcheze golul serii, direct din lovitură liberă, de la aproape 30 de metri. Penedo a avut însă încă o paradă excelentă și s-a opus

• 78 cg cg

Olteanu este și el avertizat de Alexandru Tudor

• 78 cg cg

Munteanu este faultat din spate de Katsikas, care vede cartonașul galben

• 75 g g

GOOOOOL DINAMO! GOOOOL PESIC! Proaspăt intrat pe teren, nouarul oaspeților înscrie din pasa lui Salomao

• 74 oc oc

OCAZIE TIMIȘOARA! Raț a centrat excelent pentru Drăghici, dar lovitura de cap a atacantului a trecut puțin pe lângă poartă

• 72 s s

Încă o modificare la oaspeți. Dan Nistor este înlocuit de Alin Dudea

• 67 s s

Schimbare la Dinamo. Pesic este trimis de Florin Bratu în teren în locul lui Hanca

• 65 oc oc

OCAZIE TIMIȘOARA! Raț a centrat din lovitură liberă, Cânu s-a înălțat peste defensiva oaspeților și a reluat cu capul, dar balonul s-a scurs pe lângă bara porții lui Penedo

• 64 cg cg

Nistor vede cartonașul galben după un fault dur la mijlocul terenului

• 62 s s

Dublă modificare la Timișoara. Oprea intră în locul lui Vașvari în timp ce Roman îl înlocuiește pe Bîrnoi

• 58 g g

GOOOOOL DINAMO! GOOOOL SALOMAO! Mijlocașul finalizează cu un șut sub transversală, fără speranțe pentru Straton, un contraatac al bucureștenilor.

• 49 fm fm

Daniel Popa a marcat din nou, dar reușita atacantului dinamovist a fost anulată pentru ofsaid

• 46 sr2 sr2

A început repriza secundă. Gazdele au avut lovitura de start

• 45+1 fr1

Alexandru Tudor pune capăt primei reprize. La pauză, Dinamo conduce cu 1-0, unicul gol al întâlnirii de pe Bega fiind marcat de Daniel Popa

• 45 cg cg

Vașvari îl faultează pe Nistor și este avertizat de Alexandru Tudor

• 44 oc oc

BARĂ TIMIȘOARA! Gazdele au fost aproape de egalarea în finalul primei reprize. Drăghici a reluat cu capul o centrare a lui Raț, dar Penedo a avut un reflex excelent și respins în bară

• 32 fm fm

Alexandru Munteanu trimite un șut din afara careului, dar ratează ținta

• 25 g g

GOOOOL DINAMO! GOOOL POPA! Mingea circulă pe traseul Nistor - Salomao - Popa, și cel din urmă îl învinge pe Straton cu o reluare din prima, din 6 metri

• 22 oc oc

OCAZIE TIMIȘOARA! Drăghici ajunge în poziție de finalizare pe un contraatac și șutează puternic, Penedo respinge în lateral

• 18 oc oc

BARĂ DINAMO! Bucureștenii continuă să pună presiune la poarta lui Straton. Salomao s-a aflat din nou la finalizare, dar a trimis în bara transversală, din fața porții

• 17 oc oc

OCAZIE DINAMO! Salomao este din nou aproape de gol, de această dată cu un șut din interiorul careului de 16 metri. Straton este la post și respinge

• 15 fm fm

Mahlangu încearcă un șut de la 20 de metri, mingea trece pe lângă poarta lui Straton

• 6 oc oc

OCAZIE DINAMO! Lansat excelent în flancul drept al ofensivei roș-albilor, Hanca a centrat în fața porții, dar Salomao a ratat de puțin întâlnirea cu mingea

• 1 sr1 sr1

A început partida dintre ACS Poli Timișoara și Dinamo. Bucureștenii au avut lovitura de start