Exclusiv Adrian Mititelu, anunț dezastruos pentru Gigi Becali: "FCSB nu va mai domina campionatul în următorii 10 ani"
articol scris de Alexandru Dan22.04.2026, 12:36
Pentru prima dată în istoria play-off-ului, FCSB s-a clasat în afara primelor 6 echipe din SuperLiga.
SuperLiga Handbal: Aalborg - Barca, sâmbătă, 19:00, DGS 1
Handbal: Magdeburg - Fuchse Berlin, sâmbătă, 16:00, DGS 1
În momentul de față, FCSB are ca principal obiectiv calificarea în Conference League. Pentru asta, bucureștenii trebuie să treacă de meciurile de baraj din SuperLiga.
Adrian Mititelu nu vede cu ochi buni situația de la FCSB și-l bagă în sperieți pe Gigi Becali: "I-a mers în acei doi ani, dar a fost o nimereală"
Adrian Mititelu a fost unul dintre cei mai mari rivali ai lui Gigi Becali în fotbalul românesc. Patronul celor de la FCU Craiova știe foarte bine cum este să fii conducător și cum este să nu ai rezultatele dorite, chiar dacă sunt investite sume importante.
În opinia lui Adrian Mititelu, implicarea peste măsură a lui Gigi Becali o va costa scump pe FCSB mulți ani de acum înainte.
"Singurul moment în care Gigi Becali nu se va mai băga va fi doar atunci când va vinde echipa sau se va retrage. Nu va putea fi altul. Eu cred că va fi foarte greu ca FCSB să mai revină și să fie ceea ce a fost odată. Indiferent de câți bani ar avea. Nu banii rezolvă problema.
Nu iei cei mai buni jucători din România, dai 7 milioane de euro și gata! Nu e suficient. Un jucător dă un randament la o echipă și altul dincolo. Gigi Becali nu mai are răbdare și va face și mai multe greșeli. La vară vrea să mai facă o altă echipă puternică, dar e greu. Va avea o surpriză.
E puțină loterie cu fotbalul, dar trebuie să-l și simți. Ori dacă nu ești acolo la firul ierbii, dacă nu vezi antrenamentele și tot ce implică, e greu. Eu cunoașteam jucătorii după priviri, din tunelul de la vestiare.
Dacă stai la televizor, nu ai cum! I-a mers în acei doi ani, dar a fost o nimereală, o conjunctură. Nu ai cum să creezi o echipă de la televizor. La anul poate vor fi alte 3-4 echipe care vor domina campionatul. FCSB nu va mai domina campionatul niciodată sau măcar în următorii 10 ani", a spus Adrian Mititelu, pentru digisport.ro.
VIDEO cu reacția lui Gigi Becali, după plecarea lui Mirel Rădoi de la FCSB
Adrian Mititelu știa încă de acum o lună despre interesul lui Gaziantep pentru Mirel Rădoi
Mirel Rădoi a revenit la FCSB pentru a salva situația și a reuși calificarea în Conference League. În momentul în care s-a întors la echipă, antrenorul a făcut un pact cu Gigi Becali prin care patronul să nu se implice la echipă.
Gigi Becali nu s-a putut abține și a început să pună presiune cu Vlad Chiricheș. Concidență sau nu, despre Mirel Rădoi s-a scris că va merge la Gaziantep după acest episod, iar Adrian Mititelu a dezvăluit că știa despre interesul turcilor încă de acum o lună.
"Eu știam despre Gaziantep de acum o lună, de la fiul meu. El știa despre chestia asta, că pleacă la Gaziantep. Pe Gigi Becali nu îl va schimba nimeni niciodată, așa e felul lui. Așa se manifestă el. Cât va mai activa în fotbal, doar așa o să fie.
El trăiește pentru aceste momente, este atașat de echipa lui în felul său. S-a molipsit cu chestia aceasta de a face schimbări, de a se implica în partea tactică. A zis că nu se mai bagă, dar a fost o chestie de moment.
Pentru mine a fost o surpriză că Mirel Rădoi a revenit. În opinia mea, eu cred că lui în pare rău că s-a întors. Sunt incompatibili, chiar dacă au relația de naș-fin", a spus Adrian Mititelu, pentru digisport.ro.
Etichete: adrian mititelu , gigi becali , fcu craiova , fcsb
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Autorităţile sunt în alertă după ce un urs a intrat, în ultima perioadă, în opt locuinţe din satul...