Oficial Alin Roman a semnat, după ce a ”strălucit” la UTA în SuperLigă
articol scris de Digi Sport17.06.2026, 20:18
Alin Roman (32 de ani) și-a prelungit contractul cu UTA Arad.
SuperLiga SuperLiga: Corvinul - CFR Cluj, duminică, 21:30, DGS 1
SuperLiga: U Cluj - UTA Arad, luni, 18:30, DGS 1
Mijlocașul ofensiv, care mai avea un an de contract cu UTA, vine după unul dintre cele mai bune sezoane din carieră, cu șapte goluri și 13 assist-uri în primul său an la gruparea din Arad.
- Alin Roman este al doilea clasat în topul jucătorilor cu cele mai multe pase decisive în sezonul trecut din SuperLigă. Doar Issouf Macalou, de la ”U” Cluj, l-a depășit la acest capitol, cu 14 assist-uri, doar unul peste Alin Roman
Alin Roman a semnat prelungirea contractului cu UTA Arad
S-a speculat că poate face pasul în afara României, fiind dorit de un club din China, care voia să-i achite clauza de reziliere în valoare de 100.000 de euro, dar Alin Roman a decis să rămână la UTA Arad.
Clubul arădean a anunțat că mijlocașul ofensiv și-a prelungit contractul cu un an, până la 30 iunie 2028.
”Mijlocașul cu 20 de contribuții decisive și-a prelungit contractul cu clubul nostru până în vara anului 2028, cu un an înainte de expirarea actualei înțelegeri”, anunță clubul UTA Arad.
”Sunt la clubul unde mi-am dorit cu adevărat să fiu, locul în care m-am simțit cel mai bine și unde am avut cel mai bun randament. Îmi doresc să continui aici, de aceea am ales să rămân la UTA”, a spus Alin Roman, după semnarea prelungirii contractului, pentru site-ul oficial al clubului arădean.
Adrian Mihalcea îl vede pe Alin Roman la echipa națională
În urmă cu câteva săptămâni, Adrian Mihalcea, antrenorul lui Alin Roman de la UTA, l-a propus pe mijlocaș la naționala României.
”Evoluția lui din acest campionat cred că îi va oferi șansa în continuare de a fi în vederile noului selecționer. E un tip extrem de serios și de o valoare cred că peste media campionatului. Au fost jucători care au debutat și la o vârstă mult mai înaintată”, a spus Mihalcea.
Fost jucător la Dinamo, Alin Roman a jucat 5 ani în ligile inferioare din Austria
Roman și-a început cariera la LPS Banatul și a mai fost la Avicola Buziaș, FC Maramureș, Dinamo, ASA Târgu Mureș, Poli Timișoara, Metalul Reșița, FC Caransebeș și Național Sebiș, înainte de a ajunge în Austria, în 2017.
Acolo a evoluat pentru Bad Goisern, Vocklamarkt, Stadl-Paura, Voerwarts Steyr și SKU Amstetten, toate echipe din ligile inferioare, și, după 5 ani, în 2022, a revenit în România.
A jucat la Poli Iași, iar din vara anului trecut este jucătorul celor de la UTA Arad.
Etichete: alin roman , contract alin roman
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Preşedintele Nicuşor Dan şi-a vizitat rudele la Făgăraș, după ce a participat la slujba de...