Andrei Nicolescu, vești noi despre "Marea Unire" de la Dinamo. Care sunt următorii pași pentru Clubul Sportiv
articol scris de Digi Sport30.01.2025, 11:13
Ionuț Chirilă (59 de ani) a anunțat sâmbătă, 25 ianuarie 2025, în exclusivitate, în cadrul emisiunii Digi Sport Matinal că Dinamo, formația din SuperLigă, va fuziona cu CS Dinamo, grupare care evoluează în Liga 3.

La Liga: Barcelona - Osasuna, joi, 22:00, DGS 1
Liga 2: Metaloglobus - CSM Resița, joi, 17:30, DGS 1
În ultima perioadă s-a vorbit deschis despre asocierea celor două cluburi, iar Ionuț Popa (38 de ani), președintele lui CS Dinamo și Andrei Nicolescu, au fost oamenii care au dat detalii despre posibila colaborare.
Andrei Niculescu, despre asocierea dintre FC Dinamo și CS Dinamo: "Este vorba despre intrarea clubului sportiv ca și acționar în clubul Dinamo"
Andrei Nicolescu a spus că există un interes clar din partea CS Dinamo de a deveni acționar la FC Dinamo. Președintele clubului a subliniat că ambele părți își doresc același lucru: fuziunea echipelor și obținerea performanței.
"E puțin impropriu spus asociere, nu e nici fuziune, nici asociere. Este vorba despre intrarea clubului sportiv ca și acționar în clubul Dinamo.
Această formă de intrare în acționariat, să vină concomitent cu o mișcare de unire a academiei, în sensul în care să fie o singură academie de fotbal și formația din liga a 3-a să devină a doua echipă a clubului.

Aceste lucruri le-am discutat la Federație și, din punct de vedere procedural și structural al actelor, am fi putut să o facem.
Cam asta ar trebui să fie mișcarea, acum înțeleg că s-a luat un mandat de la noul ministru pentru a se face această formă și probabil că se va avansa pe discuții. CS Dinamo ar urma să devină acționar fie în Red&White, fie direct în Dinamo.
E o zonă de negociere, nu știu ce să spun acum, înțeleg că ar fi dorința pentru mai multe procente (n.r peste 10%), dar și procentele vin și cu pozitiv, și cu negativ.
Când toate lucrurile vor fi stabilite pe aport și pe deficit, și pe orice, totul e posibil (n.r să cumpere aproximativ 30%).", a spus Andrei Nicolescu, conform fanatik.
Ionuț Popa, despre Marea Unire de la Dinamo: ”Va fi o asociere. Am fost și la FRF și LPF”
Popa a spus că toate actele se vor semna după ce echipa din primul eșalon va ieși din insolvență și a explicat și cum se va face acest parteneriat.
”Da, așa este. Așteptăm ieșirea din insolvență a echipei din SuperLigă și apoi vom semna actele. Am fost și la FRF și la LPF și am pus toate detaliile la punct.
Va fi o asociere între cele două cluburi”, a spus Ionuț Popa, pentru digisport.ro.
Oficialul lui CS Dinamo a mai spus că mai sunt câteva aspecte de pus la punct, dar a lăsat de înțeles că nu vor fi probleme astfel încât asocierea să nu se mai facă.
”În mare, ne-am înțeles, dar mai sunt câteva aspecte de pus la punct, pe care le vom dicuta după ce echipa de fotbal va ieși din insolvență.
Suntem de acord, dar, dar mai sunt mici detalii”, a completat Popa, pentru digisport.ro
VIDEO cu rezumatul meciului Dinamo - U Cluj 0-0:
Clasamentul din SuperLigă:

Etichete: cs dinamo , video dinamo - u cluj , andrei nicolescu
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News

Centre militare și comerciale importante ale Chinei au ajuns în raza de acțiune a unui nou sistem...