Costel Gâlcă a spus cum va gestiona relația cu Mihai Rotaru în privința deciziilor tehnice: ”O să fiu clar”
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
3 - 2
Sb 31.08.2019 22:00

Astra - CFR Cluj 3-2. Giurgiuvenii câștigă un supermeci "nebun", cu trei eliminări și goluri de pus în ramă

31.08.2019, 23:00

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Meci nebun la Giurgiu, între Astra și CFR Cluj. Campioana a trecut pe lângă gol în minutul 21, când, după o gafă a portarului Kitanov, Pereira a ratat de două ori în interval de câteva secunde.

CFR a deschis scorul prin Păun, care a prins un voleu de zile mari. La câteva minute distanță, giurgiuvenii au primit penalty, iar Radunovic a transformat. În minutul 42, antrenorul Dan Petrescu a fost eliminat pentru proteste și injurii. Din acel moment a început haosul pe stadion.

CFR Cluj a avut doi jucători eliminați, plus antrenorul Dan Petrescu

După ocaziile lui Tamaș și Răduț, plus cele două șanse mari ale lui Golofca, Valentin Gheorghe a marcat un gol de senzație din lovitură liberă, iar imediat după aceea Camora a primit al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu. Totul pentru că a trântit de pământ o stică de apă.

Patru minute mai târziu, clujenii au mai pierdut un jucător. Vâtcă a văzut roșu după ce l-a lovit intenționat pe Radunovic. Muntenegreanul a transformat lovitura de pedeapsă acordată ca urmare a acelei faze și și-a trecut în cont dubla.

Budescu a fost și el aruncat în luptă și a ratat o șansă mare. Astra a mai avut o bară prin Valentin Gheorghe, după o fază de tiki-taka. În prelungiri, clujenii au redus din diferență prin superexecuția lui Păun, iar Astra - CFR s-a terminat 3-2.

Astra - CFR Cluj | După ce au ratat calificarea în grupele Ligii Campionilor, în urma meciului Slavia Praga – CFR Cluj 1-0, ardelenii revin la lupta pentru campionat. Echipa lui Dan Petrescu are mulți jucători absenți pentru partida de la Giurgiu. CFR Cluj va juca în grupele Europa League.

"Pentru mine e un miracol dacă vom câștiga din mai multe motive. În primul rând, sunt jucători pe care i-am trimis acasă, care vor fi la echipa națională, Deac și Bordeianu. Au jucat foarte multe meciuri. Îi avem în continuare pe Culio, Vinicius și Cestor accidentați", a spus Dan Petrescu.

La CFR Cluj va juca Lacina Traore titular, cu numărul 9. La Astra se află pe bancă şi Constantin Budescu, cu numărul 90.

Partida Astra - CFR Cluj este programată de la ora 21:00 și va putea fi urmărită la Digi Sport 1, dar și în format LIVE VIDEO pe digisport.ro.

• 90+4 fr2

Final de meci. Astra se impune după un joc care a avut de toate.

• 90+1 g g

GOOOOOL CFR! Golofca face o cursă superbă, de 50 de metri, se distrează cu jucătorii Astrei și îi pasează în lateral lui Păun, care prinde un șut de zile mari și reduce din diferență.

• 90+1 cg cg

Costache primește cartonaș galben.

• 86 s s

Toni Silva intră în locul lui Valentin Gheorghe.

• 83 oc oc

Bară Astra. După o fază de "tiki-taka" făcută de Astra, Bruno centrează pentru Valentin Gheorghe, care trimite cu capul în bară.

• 76 oc oc

Budescu primește o centrare din stânga, de la Radunovic, și trage din prima, dar mingea ocolește puțin poarta.

• 69 s s

Budescu intră în locul lui Tounkara.

• 64 g g

GOOOOOL Astra! Radunovic transformă lovitura de pedeapsă.

• 63 s s

Din cauza eliminării portarului Vâtcă, clujenii sunt nevoiți să scoată un jucător de câmp, iar astfel iese Traore și intră portarul de rezervă, Rus.

• 63 p p

Penalty pentru Astra. La acea fază în care Vâtcă a fost eliminat, arbitrul a dictat penalty.

• 62 cr cr

Vâtcă l-a lovit pe Radunovic și primește cartonaș roșu direct.

• 59 cg cg

Păun primește cartonaș galben.

• 58 cgr cgr

Camora primește al doilea cartonaș galben și este eliminat.

• 57 g g

GOOOOL Astra! Valentin Gheorghe execută perfect o lovitură liberă, fără nicio șansă pentru portar.

• 54 oc oc

Kitanov iese inspirat și reține din fața lui Golfca.

• 51 oc oc

Lacina Traore îi pasează scurt lui Golofca în careu, iar fostul jucător al Botoșaniului trage slab, direct în brațele portarului.

• 49 oc oc

Răduț trage cu efect, din afara careului, pe colțul scurt, dar mingea ocolește poarta.

• 48 cg cg

Cestor primește cartonaș galben.

• 48 oc oc

Tamaș trage din afara careului, mingea e deviată de fundașii adverși și trece peste.

• 47 cg cg

Golofca intră în locul lui Pereira.

• 46 sr1

Începe repriza secundă.

• 45+3 fr1

La pauză, Astra și CFR Cluj sunt la egalitate, 1-1.

• 42 cg cg

Pereira primește cartonaș galben.

• 42 cr cr

Antrenorul Dan Petrescu este eliminat de arbitrul Sebastian Colțescu.

• 40 s s

Djokovic intră în locul lui Itu.

• 38 cg cg

Camora primește cartonaș galben.

• 38 gp gp

GOOOOOL Astra! Radunovic transformă cu siguranță lovitura de pedeapsă.

• 36 p p

Penalty pentru Astra. Tamaș centrează lung pentru Begue, iar Cestor îl împinge în careu, chiar sub ochii arbitrului Sebastian Colțescu, care arată punctrul cu var.

• 27 g g

GOOOOOL CFR! Itu îi așează mingea cu pieptul lui Păun, care prinde un voleu de zile mari, iar mingea se duce direct în vinclu.

• 21 cg cg

Tamaș primește cartonaș galben.

• 21 oc oc

Dublă ocazie mare CFR. Kitanov pasează greșit la adversarul său, Costache, care centrează pentru Pereira, care trage tare din careu, dar Graovac se aruncă în calea mingii și respinge. Faza continuă, mingea ajunge la Păun, care îi pasează lui Pereira, iar acesta centrează și mingea e reluată cu capul de Traore, dar pe lângă poartă.