Costel Gâlcă a spus cum va gestiona relația cu Mihai Rotaru în privința deciziilor tehnice: ”O să fiu clar”
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
1 - 0
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Lu 23.04.2018 21:45

Astra - Craiova 1-0. Prima victorie a giurgiuvenilor în play-off. Oltenii, out din lupta pentru titlu

23.04.2018, 22:38

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Astra a obţinut prima victorie în play-off, 1-0 cu CS U Craiova, iar oltenii ies practic din lupta pentru titlu. Seto a decis meciul de la Giurgiu cu o execuţie de zile mari, pe final.

Japonezul a reuşit primul gol stagional şi i-a oferit lui Gheorghe Mulţescu satisfacţia unui succes de ziua lui onomastică.

Seto a marcat cu un şut superb de la marginea careului, în minutul 79, mingea ducându-se în vinclul porţii lui Popescu, rămas fără replică.

Până la reuşita niponului, ambele echipe au avut câte un gol neacordat, înscrise din poziţii de offside.

Oltenii au ratat egalarea în prelungiri, prin Mateiu, şi au suferit primul eşec după două victorii consecutive, în Liga 1 şi Cupa României.

• 95 fr2

FINAL DE MECI! Astra s-a impus cu 1-0 în faţa Craiovei şi a obţinut prima victorie în play-off. Prin acest eşec, oltenii au ieşit practic din lupta pentru titlu, care rămâne o afacere între FCSB şi CFR Cluj.

• 93 oc oc

Ocazie Craiova! Oltenii au trecut pe lângă egalare, prin Mateiu, al cărui şut a fost respins spectaculos de Iliev.

• 92 cg cg

Cartonaş galben primit de Zlatinski.

• 90 s s

Ultima schimbare la gazde. Urko Vera a intrat în locul lui Abang.

• 79 g g

GOOOOOL, 1-0 Astra! Giurgiuvenii au deschis scorul, după o fază prelungită, în urma unei lovituri libere. Seto l-a surprins pe Popescu cu un şut splendid cu piciorul stâng, de la marginea careului.

• 77 fm fm

Gol neacordat pentru Astra! A fost rândul gazdelor să înscrie şi reuşita să fie anulată, corect, pentru offside.

• 72 oc oc

Ocazie Craiova! Mitriţă s-a descurcat excelent în careul giurgiuvenilor, dar nu a putut trimite pe spaţiul porţii din poziţie bună. Mingea a trecut paralel cu poarta.

• 70 s s

Ultima modificare făcută de Mangia. Zlatinski a intrat în locul lui Burlacu.

• 69 fm fm

Abang a primit o minge la marginea careului, a pivotat foarte bine şi s-a întors cu faţa la poartă, dar şutul cu piciorul stâng a fost lamentabil.

• 67 s s

Schimbare la gazde. Butean a intrat în locul lui Balaure.

• 67 oc oc

Ocazie Astra! În urma unui corner, Polczak şi Mrzljak au avut bune oportunităţi de a marca, dar au ratat execuţiile. Şutul ultimului a fost deviat în afara terenului de apărarea oltenilor.

• 63 cg cg

Cartonaş galben primit de Radunovic.

• 56 fm fm

Abang a trimis cu capul de la 11-12 metri, după o centrare de pe partea dreaptă, dar a făcut-o insuficient plasat, astfel că Popescu a prins uşor.

Dublă schimbare la Craiova. Dimitrov a intrat în locul lui Briceag, în timp ce Mitriţă i-a luat locul lui Bărbuţ.

PAUZĂ! Astra şi Craiova sunt la egalitate, scor 0-0, după o primă repriză cu puţine evenimente.

• 36 cg cg

Cartonaş galben şi pentru Burlacu.

• 34 cg cg

Cartonaş galben primit de Bejan.

• 31 fm fm

Oltenii au marcat prin Bancu, după o mare eroare a lui Iliev, dar reuşita Craiovei nu a fost acordată. Jucătorul oaspeţilor se afla într-o evidentă poziţie de offside.

• 20 oc oc

Ocazie Astra! Gazdele au avut la rândul lor şansa de a deschide scorul, prin Florentin Matei. "Decarul" giurgiuvenilor a executat bine o lovitură liberă de la 17-18 metri, dar Popescu a reuşit să respingă în corner.

• 17 fm fm

Fază controversată! Giurgiuvenii au cerut penalty, după un duel în careu între Popescu şi Abang. "Centralul" Cătălin Popa nu a cordat, însă, lovitură de la 11 metri şi nici nu l-a sancţionat pe atacantul gazdelor pentru simulare.

• 15 oc oc

Ocazie Craiova! Oltenii au avut părima şansă de a marca în această seară. Briceag nu a reuşit, însă, să prindă spaţiul porţii din unghi, după o fază creată de Bancu.