Exclusiv Dinamo a pregătit ”planul B”, după ce a fost sancționată dur: ”Sperăm ca Tribuna 1 să fie plină!”
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
2 - 0
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
Du 21.02.2021 20:30

Astra - Dinamo 2-0. Giurgiuvenii, două goluri superbe în 4 minute. "Câinii", primul șut pe poartă în minutul 85

21.02.2021, 22:20

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

La primul meci după ce au primit vestea că patronul a fost arestat, jucătorii Astrei au zburdat pe teren cu Dinamo. Au marcat două goluri superbe în 4 minute și au rezolvat meciul în prima repriză.

Astra - Dinamo 2-0. Cele două echipe au făcut schimb de locuri

Dinamoviștii au început timid, cu foarfeca lui Fabbrini, care a trecut mult peste poartă și cu șutul imprecis al lui Nepomuceno. Au fost singurele faze de atac ale "câinilor" din prima repriză, iar cei care au marcat au fost giurgiuvenii.

Și au făcut-o cu două execuții superbe, în interval de 4 minute, prin lovitura liberă a lui Vali Gheorghe și bomba lui Stahl.

Nici în repriza secundă câinii nu au contat în atac, chiar dacă Magaye Gueye nu a ajuns la o minge în fața porții.

Abia în minutul 86 au dat dinamoviștii primul șut pe poartă, dar a fost unul telefonat, din lovitură liberă și a fost reținut ușor de portar.

Utima ocazie a meciului i-a aparținut Astrei, în minutul 90, când Eșanu a apărat incredibil din postură de unu-la-unu cu Vali Gheorghe, iar Astra - Dinamo s-a terminat 2-0.

VIDEO cu rezumatul meciului Astra - Dinamo 2-0:

LIVE VIDEO | Partida Astra Giurgiu - Dinamo, din runda a 24-a din Liga 1, va fi transmisă în direct, de la ora 20:30, pe Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro.

Duel de play-out pe stadionul Marin Anastasovici din Giurgiu. Gazdele sunt pe poziția a 13-a în Liga 1, cu 25 de puncte, la 10 lungimi în urma celor de la Academica Clinceni, ocupanta ultimului loc care asigură accederea în play-off. De partea cealaltă, Dinamo este pe 11, cu un punct mai mult decât adversara de astăzi.

LIVE VIDEO | Astra - Dinamo, ora 20:30, pe Digi Sport 1. Statistici și confruntări directe

Astra are un palmares favorabil în confruntările directe cu Dinamo. Cele două formații s-au întâlnit de 37 de ori la nivelul Ligii 1: giurgiuvenii s-au impus de 14 ori, "câinii" au ieșit învingători în 12 rânduri, iar 11 jocuri s-au încheiat nedecis. Mai mult, Astra a câștigat ultimele trei partide de pe teren propriu împotriva grupării din Ștefan cel Mare.

După plecarea lui Constantin Budescu, cel mai bun marcator al Astrei a rămas Valentin Gheorghe, cu cinci goluri, în timp ce Deian Sorescu este golgheterul lui Dinamo, cu patru reușite. Ambele echipe trec printr-o perioadă dificilă. Giurgiuvenii se află la primul meci după condamnarea la cinci ani de închisoare a patronului Ioan Niculae, iar Dinamo, din punct de vedere sportiv, traversează o formă nu tocmai bună.

Dinamo a marcat doar două goluri în ultimele cinci partide oficiale și a adunat un singur punct în ultimele trei etape de campionat. În plus, Jerry Gane nu se poate baza pe trei dintre oamenii săi ofensivi: Nemec, Moldoveanu și Blejdea.

LIVE VIDEO | Astra - Dinamo, ora 20:30, pe Digi Sport 1. Echipele probabile

• Astra: Lazar- Sousa, Găman, Graovac, David Bruno - Boe-Kane, Canadjija, Wutrich, Stahl - Montini, Balaure
  • Dinamo: Eșanu- Sorescu, Puljic, Ehmann, St. Filip - Mihaiu, Anton, Răuță, Gol, Fabbrini – Gueye
  • 90+3 fr2

Final de meci. Astra - Dinamo se termină 2-0.

• 90 cg cg

Steliano Filip primește cartonaș galben.

• 90 oc oc

Ocazie mare Astra. Valentin Gheorghe scapă singur spre poartă, dar Eșanu apără șutul jucătorul Astrei din postură de unu-la-unu.

• 86 oc oc

Ocazie Dinamo Anton execută o lovitură liberă de la distanță, dar portarul reține. Este prima minge pe poartă trimisă de dinamoviști.

• 81 s s

Krpic intră în locul lui Montini.

• 80 oc oc

Ocazie Dinamo. Mihaiu centrează în fața porții, pentru Magaye Gueye, dar portarul iese și boxează, mingea ajunge la Morsay, care este blocat de Canadija.

• 79 cg cg

Ehmann primește cartonaș galben.

• 79 s s

Răduț intră în locul lui Wuthrich.

• 70 oc oc

Filip centrează în fața porții, dar mingea trece prin fața lui Magaye Gueye, iar portarul o atinge ușor cu vârful degetelor.

• 69 s s

Măgureanu intră în locul lui Fabbrini.

• 68 s s

Jovanovic intră în locul lui Graovac.

• 68 s s

Raspopovic intră în locul lui Hugo Sousa.

• 43 oc oc

Ocazie Astra. Wuhtrich își încearcă norocul din lovitură liberă, dar trimite pe lângă poartă.

• 42 cg cg

Puljic primește cartonaș galben.

• 40 g g

GOOOL Astra! După un corner, mingea e respinsă până în marginea careului, la Stahl, care prinde un șut-bombă și înscrie.

• 38 cg cg

Sorescu primește cartonaș galben.

• 36 g g

GOOOL Astra! Vali Gheorghe deschide scorul dintr-o lovitură liberă executată superb.

• 34 oc oc

Ocazie Dinamo. Morsay îi pasează lui Nepomuceno, care driblează și trage din careu peste poartă.