FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (2.04.2023)
Exclusiv Ce se întâmplă, de fapt, cu Eugen Neagoe, dorit de Petrolul: ”Realitatea e asta”
Exclusiv Radu Paraschivescu a reacționat: ”Care sunt meritele lui Neagoe? Dar ale lui Dică? Ține de doza de parodic”
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
0 - 0
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
Vi 16.04.2021 21:30

Astra - Dinamo 0-0. Dusan Uhrin oprește seria de eșecuri a "câinilor", care pot încheia etapa pe ultimul loc

16.04.2021, 22:35

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Astra și Dinamo au încheiat la egalitate, 0-0, partida din prima rundă a play-out-ului Ligii 1. A fost primul joc din al doilea mandat al lui Dusan Uhrin pe banca grupării din Ștefan cel Mare.

Prima repriză a stat sub semnul echilibrului. Sousa și Merloi au amenințat timid poarta lui Kongshavn în minutele 38 și 40, înainte ca Wuthrich să irosească cea mai mare ocazie a primelor 45 de minute, după o pasă excepțională a lui Merloi.

Astra - Dinamo 0-0. "Câinii" pot încheia runda pe ultimul loc

În startul actului secund, Mihaiu a trimis primul șut pe poarta giurgiuvenilor, însă Lazar a reținut fără probleme. În minutul 74, Anton a ratat o șansă bună. Mijlocașul lui Dinamo a profitat de pasa lui Sorescu, dar șutul său din marginea careului a trecut mult peste bara transversală a gazdelor.

Astra a încheiat partida în 10 oameni, după ce Boe-Kane a văzut al doilea cartonaș galben în minutul 90. Nimic nu s-a mai întâmplat în cele trei minute suplimentare, iar Dinamo a obținut prima remiză după cinci înfrângeri consecutive în toate competițiile. "Câinii" rămân pe poziția a 14-a, cu 15 puncte, iar în cazul unor victorii ale celor de la Poli Iași și Hermannstadt, pot încheia etape pe ultimul loc.

VIDEO Rezumat Astra - Dinamo 0-0

Astra - Dinamo LIVE VIDEO, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

De data aceasta, alb-roșii nu-și mai permit un pas greșit dacă vor să nu tremure serios pentru salvarea de la retrogradare. Cu un nou antrenor pe bancă, în fapt este vorba despre revenirea lui Dusan Uhrin jr, ”câinii” au ambiții mari și speră ca de data aceasta să aibă și șansă.

Cea mai mare problemă în play-out, pentru toate echipele, este că datorită noului sistem de disputare, într-o singură manșă, teama de retrogradare este una mare. Înainte de start, distanța dintre prima clasată, FC Argeș și ”lanterna” Poli Iași este de doar șapte puncte!

Dinamo se află acum pe locul 8, cu 14 puncte, după înjumătățire, cu unul mai mult față de Hermannstadt și Poli Iași, aflate pe locurile ce retrogradează direct, departajate de golaveraj.

În schimb, Astra stă mai bine. Cu 19 puncte și pe locul 3, la un punct în spatele ”liderului” FC Argeș și a celor de la Chindia, giurgiuvenii pot lua în calcul azi și varianta unei remize.

Astra - Dinamo LIVE VIDEO, 20:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1 | Echipele probabile

Astra: Lazar- D. Bruno, Graovac, Găman, Raspopovic- Balaure, Boe-Kane, Canadjija- Gheorghe, Krpic, Stahl
Antrenor: Eugen Neagoe.

Dinamo: Kongshavn- Sorescu, Albentosa, Bejan, St. Filip- Anton, Răuță, Gol- Moldoveanu, Nemec, Mihaiu
Antrenor: Dusan Uhrin jr.

Arbitru: Ovidiu Hațegan (Arad)
Asistenți: Octavian Șovre (Satu Mare), Sebastian Gheorghe (Suceava).

Astra - Dinamo LIVE VIDEO, 20:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1 | Cum arată acum clasamentul în play-out

• 90+3 final

Final.

• 90 cgr cgr

Boe-Kane primește al doilea cartonaș galben și își lasă echipa în inferioritate numerică.